środa, 29 listopada 2017

Bardzo krótka sesja Rady Powiatu

23 listopada 2017 r. radni powiatowi obradowali bardzo krótko. Mimo że porządek obrad liczył 25 punktów, sesja zakończyła się już o godz. 9.43; początek o godz. 8.00.

Okazało się, że protokół XXI sesji nie oddawał wiernie przebiegu obrad. Wtedy pytałem się przewodniczącego rady o to, kiedy powstanie program obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jan Rewers (PSL) stwierdził, że w „stosownym terminie”. Tej wypowiedzi zabrakło w projekcie protokołu. Być może takich opuszczeń może być więcej, ale sesje są zwoływane nawet co kilka miesięcy, to takie uchybienia trudno wychwycić. Jeszcze gorzej było z osobliwą reakcją Jana Rewersa. Zaproponował, żeby głosować za przedstawionym w internecie projektem, a potem protokół się poprawi. Radni z tzw. koalicji rządzącej nie widzieli w tym żadnego problemu i głosowała za przyjęcie tego projektu protokołu; opozycja – przeciw.



Rada Powiatu dokonała kolejnego podziału środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Analiza złożonych wniosków na realizację poszczególnych zadań wykazała, że największe potrzeby odnotowano w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (m.in. protezy kończyn dolnych, aparaty słuchowe, pieluchomajtki, wózki inwalidzkie).Zwiększono środki na ten cel zmniejszając wydatki m.in. na dofinasowanie sportu, kultury, rekreacji osób niepełnosprawnych, na turnusy rehabilitacyjne.

Postanowiono o sprzedaży nieruchomości zabudowanej w Niechlowie przy ul. Głogowskiej 1, która stanowiła bazę Powiatowego Zarządu Dróg (zlikwidowanego w 2013 r.). Sporadyczny wynajem nie pokrywał jej utrzymania, dlatego ze względów ekonomicznych będzie sprzedany.

Przyjęto głosami członków tzw. koalicji rządzącej program współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi na 2018 r.. Prawo wymaga uchwalenie takiego programu, ale nasz program ma – nie licząc pięknych słówek -  charakter bardzo iluzoryczny, albowiem wielkość środków finansowych na realizację programu wynosi zero złotych. Wynika to z realizacji programu naprawczego, który nie przewiduje udzielania wsparcia finansowego na ten cel. Wśród form współpracy wymieniono informowanie za pośrednictwem internetu organizacji pozarządowych o sesjach, na których będą dyskutowane projekty uchwał odnoszących się do zagadnień związanych z działalnością organizacji. Przykładem realizacji był opublikowany w internecie porządek obrad tej sesji. Wg starosty jest to realizacja części programu współpracy. Pełna iluzja współpracy.

Podczas sesji podjęto szereg uchwał stwierdzających przekształcenie szkół  takich jak Szkoła Podstawowa Specjalna w Wąsoszu – w ośmioletnią szkołę podstawową,

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna w Wąsoszu i Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Górze – w branżową szkoły I stopnia, Szkoła Specjalna Przysposabiając do Pracy w Wąsoszu – w szkołę specjalną przysposabiającej do pracy zgodną z nowymi przepisami oświatowymi , Szkoła Policealna dla Dorosłych w Górze – w szkołę policealną zgodną z nowymi przepisami oświatowymi. Uchwały te mają charakter deklaratoryjny, ich celem jest potwierdzenie faktu przekształcenia szkół, które dokonuje się z mocy ustawy.

Podczas obrad zajmowano się jeszcze zmianą budżetu powiatu, wysokością opłat za usuwanie z drogi pojazdu i jego przechowywanie na parkingu, zatwierdzeniem planu pracy komisji rewizyjnej na 2018 r., informacją z realizacji DPS’u we Wronińcu w pierwszym półroczu, informacją z realizacji budżetu za I półrocze i stanem realizacji zadań oświatowych i kilkoma innymi zagadnieniami.