czwartek, 30 kwietnia 2020

Ambulatorium: jestem za, a nawet przeciw


Na ostatniej sesji Rady Powiatu jednym z punktów porządku obrad, liczącego 24 pozycje, było przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie prac remontowych w budynku przy ul. Armii Polskiej 8 w Górze, czyli prac remontowych związanych z przystosowaniem pomieszczeń do pełnienia funkcji medycznych w zakresie poradni lekarskiej, poradni chirurgicznej oraz pomocy ambulatoryjnej przez firmę Chemeko-System.


Okoliczności bardzo sprzyjały podjęciu pozytywnej decyzji. Z jednej strony w Polsce (i na świecie) szaleje koronawirus, stąd wszyscy obecni na sali obrad byli w maseczkach, stąd wszyscy odczuwają wagę ochrony zdrowia; z drugiej strony – w związku z wcześniejszą niefortunną sprzedażą szpitala i jego późniejszą likwidacją odczuwa się braki w zakresie opieki medycznej. Zarząd powiatu uzyskał od firmy Chemeko-System wsparcie w ramach realizacji społecznej odpowiedzialności wcszereg pytań. Po kilku latach bycia radnym niewiele mnie może zadziwić, ale tutaj radnej Urszuli Szmydyńskiej (podkreślam radnej, bo bez tego określenia czuje się nieswojo) to się udało, udało pytaniami o list intencyjny, kosztorys remontu i o pieniądze darowane przez Chemeko. Dopytywała się, czy firma je wpłaciła na konto powiatu. Nie, nie wpłaciła, o czym można było się dowiedzieć choćby na poprzedniej sesji budżetowej, ale to jej umknęło.

Myślę, że bardzo dobrze ta wrocławska spółka zrobiła , nie wpłacając pieniądze na konto powiatu. Nie wiadomo, co z nimi zrobiłaby „ósemka Ireny Krzyszkiewicz”. Lepiej było nie ryzykować.

Z kolei przewodniczący rady Ryszard Wawer kilkakrotnie dopytywał się o harmonogram prac remontowych. Starosta poinformował, że te prace planuje się zakończyć do końcu roku.

Muszę w jednej kwestii przyznać „ósemce Ireny Krzyszkiewicz” rację. W projekcie uchwały odwoływano się do projektu porozumienia z Chemeko-System, które miało być załącznikiem.  Zabrakło go, w trakcie obrad to przeoczenie naprawiono.

Chemeko-System będzie odpowiadało za wybór wykonawców, realizację umowy i rozliczenie robót, ale starosta Kazimierz Bogucki zapowiedział, że powiat chce, żeby wśród wykonawców znalazły się lokalne firmy z powiatu górowskiego i będzie się o to starał.


I nadszedł czas głosowania. Na sesji było czterech radnych z koalicji rządzącej, trzech nie przybyło z różnych powodów. Z „ósemki Ireny Krzyszkiewicz” nie było jednego radnego, ale w trakcie obrad opuściło salę dwu. No i nie było patronki „ósemki Ireny Krzyszkiewicz”, czyli pani burmistrz Ireny Krzyszkiewicz, która często aktywnie uczestniczy w obradach Rady Powiatu. Czterech radnych z kolacji rządzącej (Jan Czerwiński, Kazimierz Bogucki, Grzegorz Kordiak i Mirosław Żłobiński) opowiedziało się za utworzeniem ambulatorium i tym samym poprawą opieki medycznej. Pięciu radnych (Grażyna Owczarek, Ryszard Pietrowiak, Urszula Szmydyńska, Mariola Szurynowska, Ryszard Wawer) wstrzymało się od głosu. I tak trzeba cieszyć się, że nie zagłosowali przeciw, w kuluarach krążyły bowiem pogłoski, że tak się zachowają.