czwartek, 30 września 2021

Teresy Litwin życie z kulturą

29 września 2021 r. w wieku dziewięćdziesięciu lat zmarła Teresa Litwin. Pogrzeb odbędzie się 2 października o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Górze, poprzedzi go modlitwa różańcowa.

Urodziła się 8 lipca 1931 r. w Skawie (pow. Myślenice). Za mężem trafiła do Ponieca. Tam zorganizowała Międzyzakładowy Dom Kultury. Nie było to łatwe, bo organizację tej placówki zaczęła od mycia okien i podłóg. Łatwiej poszło z założeniem zespołu tanecznego. Choreografią zajmowała się cale swoje życie zawodowe. Kierownikiem Międzyzakładowego Domu Kultury w Poniecu była w latach 1954-1964. W 1964 r. trafiła do Góry skuszona mieszkaniem. Objęła funkcję kierownika Powiatowej Poradni Metodycznej działającej przy Powiatowym Domu Kultury. W latach 1965-1982 prowadziła Klub Seniora.  W marcu 1969 r. na powiatowym przeglądzie zespołów artystycznych kółko taneczne Szkoły Podstawowej Nr 2 pod kierunkiem Teresy Litwin zajęło pierwsze miejsca. Na przełomie lat 60. i 70. kierowała najpierw Gromadzkim  Ośrodkiem Kultury, a potem – po likwidacji gromad i utworzeniu gmin - Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czerninie. Od 1982 do 1986 r. pełniła funkcję kierownika Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Górze.  W 1986 r. przeszła na emeryturę, ale jeszcze przez pewien czas pracowała jako instruktor.

W 1982 r. na IX Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach wystąpił górowski zespól tańca ludowego „Podlotki”. Składał się z ponad dwudziestu tancerzy – dziewcząt i chłopców oraz pięcioosobowej kapeli prowadzonej przez Jana Kubiaka.  Opiekunem „Podlotków” była Teresa Litwin. Doceniono umiejętności młodych tancerzy nagradzając ich „Srebrną Jodłą”. Informacja o tym artystycznym sukcesie pojawiła się tylko w niszowym czasopiśmie.

W 1986 r. Zarząd Wojewódzki Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej ogłosił konkurs-plebiscyt „Mistrz Pracy Klubowej Województwa Leszczyńskiego” za rok 1985/1986. Zgłoszono do niego 25 kandydatów. W grudniu tego roku Teresie Litwin przyznano honorowy tytuł „Mistrza Pracy Klubowej” i nagrodą pieniężną za całość pracy kulturalno-wychowawczej w środowisku wiejskim.

Pełniła wiele funkcji społecznych. W 1973 r. została radną Powiatowej Rady Narodowej z gminy Czernina. Po likwidacji powiatów zostało włączona w skład Rady Narodowej Miasta i Gminy w Górze. W 1978 r. ponownie została radną. W wyniku zmian personalnych w grudniu 1978 r. weszła do prezydium i została przewodnicząca komisji wychowania, oświaty i kultury. W 1984 r. znowu została radną. Na inauguracyjnej sesji rady narodowej wybrano ją na jednego z trzech zastępców przewodniczącego, którym był Jerzy Maćkowski.  Ona była bezpartyjna, pozostali dwaj reprezentowali ZSL i SD.

W 1980 r. próbowano powołać do życia Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej. Wśród członków założycieli była Teresa Litwin.

W lutym 1983 r. na zebraniu założycielskim powstała Miejsko-Gminna Rada Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego w Polsce. PRON był fasadową organizacją polityczną.   Rada liczyła wówczas 30 osób a prezydium 10, w tym Teresa Litwin. Wówczas weszła też w skład Wojewódzkiej Tymczasowej Rady Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego w Lesznie. W marcu 1985 r. podczas zjazdu miejsko-gminnego PRON wybrano ją do 35-osobowej rady.

Była uhonorowana wieloma odznaczeniami: odznaka „Zasłużony działacz kultury”, Złoty Krzyż Zasługi (1984), odznaka honorowa „Za zasługi dla województwa leszczyńskiego” (1979),  „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej” (1988).