wtorek, 28 lutego 2023

Glinka do likwidacji

13 lutego radni Góry przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Glince z dniem 31 sierpnia 2023 r. Wchodzi ona w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi. Szkoła publiczna może być zlikwidowana przez organ prowadzący, w tym wypadku gminę Góra, po zapewnieniu możliwości kontynuowania nauki przez uczniów w innej szkole publicznej. Będą to szkoły w Witoszycach i w Górze (nr 3). Organ prowadzący jest zobowiązany co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o tym rodziców uczniów, kuratora oświaty, organ wykonawczy samorządu terytorialnego. Szkoła ta może być zlikwidowana dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

W uzasadnieniu do uchwały – z którego korzystam przy pisaniu tego artykułu – wskazano przyczyny podjęcia decyzji o zamiarze likwidacji szkoły: niekorzystana sytuacja demograficzna i procesy migracyjne, co skutkuje małą liczbą uczniów oraz wysokie koszty utrzymania placówki.

Pod koniec września 2022 r. szkoła w Glince miała 35 uczniów, z tego czworo z innych obwodów. Powoduje to konieczność prowadzenia nauki w klasach łączonych: klasa IV i V razem oraz VII i VIII podczas lekcji wychowania fizycznego. Liczba dzieci uczęszczających do szkoły w Glince nie jest tożsama z liczbą dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły, zameldowanych jest 102 dzieci a uczy się w Glince 30, pozostali uczęszczają do szkół w Witoszycach – 21, do SP nr 3 – 17 i SP nr 1 – 7.

Planuje się, że obecni uczniowie ze szkoły w Glince będą kontynuować naukę w Witoszycach, natomiast rozpoczynający naukę 1 września 2023 r. - z Glinki, Łagiszyna i Polanowca w Witoszycach i z Brzeżan, Sławęcic, Strumiennej i Ułanki w SP nr 3.

Koszty roczne kształcenia jednego ucznia w Glince od 2017 r. były najwyższe w skali gminy, w 2021 r. wynosiły 22 195 zł, dla porównania najmniejsze w SP nr 1 – 11 476 zł.

Projekt uchwały o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Glince został przesłany do zaopiniowania związkom zawodowym, jedynie Związek Nauczycielstwa Polskiego wyraził swą opinie, pozostałe z tego zrezygnowały. ZNP negatywnie ocenił zamiar likwidacji szkoły. Jego argumenty poza jednym w uzasadnieniu do projektu uchwały zostały odrzucone. Związkowcy wskazali, że do małej liczby uczniów przyczynia się brak świetlicy szkolnej, co utrudnia spełnienie obowiązków rodzicielskich szczególnie dla osób pracujących, a zwłaszcza wyjątkowo dotkliwe dla tych, którzy dojeżdżają do pracy. Tacy rodzice dowożą dzieci do szkół w miejscowościach, gdzie pracują i wybierają takie, gdzie jest zapewniona opieka świetlicowa. Do tych stwierdzeń autorzy projektu uchwały nie odnieśli się.

niedziela, 26 lutego 2023

Oszczędne oświetlenie

Pod koniec stycznia zgłosiłem interpelację. Była skierowana do pani starosty za pośrednictwem przewodniczącego Rady Powiatu. Jej tekst poniżej.

Zgłaszają się do mnie wyborcy z pewną kwestią. Rozumieją obecną sytuację i nie kwestionują konieczności oszczędzania na oświetleniu ulic i chodników. Zwracają jednak uwagę, że inaczej powinny być potraktowane przejścia dla pieszych. Tam to oszczędzanie winno być ograniczone lub z niego powinno się zrezygnować. Ciemność na przejściach sprzyja wypadkom. O ile mi wiadomo, do takich nie doszło.

Ostatnio jeden wyborca skarżył się, że niewiele brakowało, aby został potrącony na przejściu dla pieszych na ul. Kościuszki. Wg niego wynikało to z ciemności panującej na przejściu. Uratował go refleks. Uskoczył.

Zwracam się z prośbą o wpłynięcie do instytucji zajmujących się oświetleniem ulic i chodników, żeby, jeśli to technicznie możliwe, jednak przejścia dla pieszych były oświetlone. Liczę na szybka interwencję pani starosty.

Otrzymaną odpowiedź od pani burmistrz Góry publikuję poniżej.

W odpowiedzi na interpelację Pana Mirosława Żłobińskiego w sprawie oświetlenia na terenie miasta Góra uprzejmi informuję, że bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego jest zawsze moim nadrzędnym celem.

Przykładem jest szereg inwestycji drogowych wykonanych w ostatnim okresie, które wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa. Jedną z takich inwestycji było doświetlenie przejść dla pieszych w ilości 6 szt. wykonanych w ramach zadania „Budowa oświetlenia drogowego w m. Góra - instalacja oświetlenia przejść dla pieszych”.

Ponadto informuję, iż doświetlenie przejść dla pieszych na terenie miasta jest zasilane z tych samych obwodów elektrycznych co oświetlenie uliczne i nie ma możliwości, aby funkcjonowało jako odrębne oświetlenie niezależne od oświetlenia ulic.

Trudna sytuacja panująca na rynku energii elektrycznej wymusza na Gminie konieczność poczynienia oszczędności w jej zużyciu. Dlatego też w ubiegłym roku zmodernizowano oświetlenie uliczne na ul. Starogórskiej i na ul. Głogowskiej poprzez wymianę opraw sodowych na oprawy typu LED, które pobierają mniejszą ilość energii elektrycznej. W bieżącym roku, koniecznym stało się, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez wyłączenie niektórych z nich oraz ograniczając czas świecenia, dla uzyskania efektu oszczędnościowego. Powyższe ograniczenia Są podejmowane jednak z uwzględnieniem konieczności zapewnienia podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Dziękuje za zainteresowanie zgłoszonym problemem, co przyjmuję jako cenną uwagę. Staramy się w swoich działaniach pogodzić konieczność oszczędzania energii elektrycznej z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom i w dalszym ciągu na bieżąco będziemy monitorować tę sytuację oraz wyciągać wnioski na przyszłość.

czwartek, 23 lutego 2023

Solidarni z Ukrainą – po roku

Napaść Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. spowodował falę migracyjną, która dotarła do Góry. Właściwie wojna trwała już kilka lat, od 2014 r., wtedy Rosjanie zajęli Krym i nastąpiła zbrojna secesja Ługańska i Doniecka.

Wsparcie dla krwawiącej Ukrainy zaczęło się od symbolicznych gestów – 24 lutego na sesji Rady Powiatu przyjęto przez aklamację stanowisko popierające Ukrainę i 7 marca radni wąsoscy uczcili minutą ciszy poległych Ukraińców, broniących ojczyzny przed Rosją; 10 marca w szkole w Witoszycach odbył się marsz poparcia, miał na celu okazanie solidarności.

Najpierw mieszkańcy powiatu górowskiego wspierali Ukrainę przekazując dary. Pierwsi byli strażacy – zawodowi i ochotnicy, którzy przekazali sprzęt gaśniczy za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu na Ukrainę. W niedzielę 27 lutego i w Środę Popielcową w kościołach zbierano ofiary na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zbiórki darów na terenie powiatu urządzono w hali „Arkadia”, ośrodkach pomocy społecznej, placówkach kultury, szkołach, remizach strażackich, w klubach sportowych w gminie Niechlów. Pierwszy transport darów wyruszył do Wrocławia 27 lutego, następny 2 marca zorganizowany przez Leszka Steckiego – dyrektora szkoły w Witoszycach.

Wojewoda dolnośląski postanowił, że koordynacją działań pomocowych obejmą starostowie. Dary winne być przekazywane do magazynu powiatowego,  a stamtąd wędrowały do punktu wskazanego przez wojewodę. 4 marca taki transport wyjechał do Kąt Wrocławskich z 14 paletami (5 z żywnością, 6 ze środkami higieny i 3 z kocami), a następnie zebrane dary wojewoda przekazywał na Ukrainę.

Następnie samorządy zajęły się zakwaterowaniem uchodźców i udzieleniem im pomocy.  Pierwsi uchodźcy na teren powiatu górowskiego dotarli 10 marca. Było to 26 osób, w tym 15 dzieci. Powiat górowski zapewnił opiekę dla obywateli Ukrainy w dwu obiektach – w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu i w budynku przy ul. Armii Polskiej 15. W Wąsoszu uchodźców zakwaterowano 12 marca, w Górze – 25 marca. Opieka polegała na zapewnienia zakwaterowania, całodziennego wyżywienia, dostarczenie środków czystości i higieny osobistej oraz innych artykułów.

Gmina Góra początkowo przeznaczyła dla uchodźców pomieszczenia w Ośrodku Kultury Fizycznej i w hali „Olimpia”, świetlicę wiejską i lokal komunalny w Ryczeniu. 

W połowie marca 2022 r. na terenie powiatu górowskiego znajdowało się 68 uchodźców, 32 opiekował się powiat, 17 w gminie Jemielno, 11 w gminie Góra i 8 w gminie Niechlów. Już 18 marca było ich 133 na terenie gminy Góra, z tego 40 pod opieką gminy. 22 marca w Urzędzie Miasta i Gminy w Górze nadano 130 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Na początku kwietnia na terenie powiatu przebywały 194 osoby, w tym 90 dzieci, w rozbiciu na gminy: Góra – 51 (w tym 21 dzieci), Jemielno – 44 (21), Niechlów – 24 (11), Wąsosz – 23 (11); reszta pod opieką powiatu. Wówczas oceniano, że w pesymistycznym wariancie trzeba będzie przygotować znacznie więcej miejsc dla uciekinierów z Ukrainy: powiat – 180, gmina Góra – 300, gmina Jemielno – 70, gmina Niechlów – 70, gmina Wąsosz – 100. Na szczęście do tego nie doszło.

Wraz z dorosłymi na teren powiatu przybywały dzieci, część z nich trafiła do naszych szkół. 10 marca w Szkole Podstawowej Nr 3 w Górze odbył się uroczysty apel, na którym powitano pierwszych uczniów z dotkniętej wojną Ukrainy. Po nim wszyscy udali się na boisko, gdzie utworzono flagę Ukrainy i wypuszczono balony na znak solidarności.

Liczba uchodźców w miarę upływu czas zmniejszała się, wracali na Ukrainę albo wędrowali do większych miast, gdzie znajdowali pracę. Tutaj przykładem może być budynek w Górze przy ul. Armii Polskiej 15. Kwaterowało tu 10 osób, mogło 12. Obecnie nie ma żadnych. 11 maja – 3 osoby wróciły na Ukrainę, 15 lipca matka z dwójką dzieci przeniosła się do Leszna, 29 sierpnia rodzice z dwójką dzieci również osiedlili w Lesznie.

Pod koniec grudnia 2022 r. w Wąsoszu pod opieką powiatu przebywało 15 osób, w tym 9 dzieci, w gminie Góra – 45, w gminie Jemielno – 15, w gminie Niechlów 12 i w gminie Wąsosz – 7. W lutym na terenie powiatu pod opieką wszystkich samorządów było 70 osób, w tym 36 dzieci. Te i wcześniejsze liczby odnoszą się do uchodźców znajdujących się pod opieką samorządów.

Ten artykuł zakończę słowami, które znalazłem na stronie internetowej górowskiej „trójki”: Nasza solidarność z Ukrainą trwa i będzie trwać do końca świata i jeden dzień dłużej … 

niedziela, 19 lutego 2023

Apteczny zamęt

Jeszcze na grudniowej sesji Rady Powiatu radni uchwalili rozkład godzin pracy ogólnodostępnych aptek na terenie powiatu górowskiego. Obowiązuje on od 1 lutego tego roku do końca stycznia przyszłego. Jest dostępny w internecie. O tym, że to ma się nijak do ich pracy każdy widzi. Wystarczy przejść po Górze i każdy zobaczy, że na drzwiach niektórych aptek wiszą ogłoszenia, że dana apteka nie pełni dyżuru nocnego.

W myśl artykułu 94 ustawy prawo farmaceutyczne apteka ogólnodostępna winna zapewnić dostępność świadczeń w porze nocnej, a nasze (i inne w Polsce) apteki tego nie czynią. Wszyscy o tym wiedzą, co nie przeszkadza burmistrzom Góry i Wąsosza oraz wójtom Jemielna i Niechlowa pozytywnie zaopiniować projekt tej uchwały, a większości radnych powiatowych podczas głosowania wcisnąć odpowiedni klawisz na pilocie.

Właściciele aptek tłumaczą brak dyżurów nocnych tym, że nie mają odpowiedniej liczby personelu oraz tym, że około 23.00 ustaje ruch klientów, więc trudno mówić o winie aptekarzy. Odsyłają potrzebujących do dyżurujących aptek do Leszna lub Głogowa.

Rozwiązania na dole, np. w Górze, nie widać, jedynie decyzje na poziomie krajowym mogą coś zmienić, ale w roku wyborczym raczej nie ma co na to liczyć. A bezrefleksyjne głosowanie za fikcyjną w dużej części uchwałą świadczy, że radni się godzą na to wadliwe prawo lokalne. 

poniedziałek, 13 lutego 2023

Anna Zalewska w Górze

Europarlamentarzystka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości  Anna Zalewska na początku kadencji zapowiedziała, że odwiedzi wszystkie powiaty w swoim okręgu wyborczym, obejmującym dwa województwa – dolnośląskie i opolskie. Pandemia covidu to przerwała, ale teraz stara się swą zapowiedź realizować. 12 lutego spotkała się w Górze w restauracji Opus z wyborcami.

Mówiła o polityce klimatycznej Unii Europejskiej i zakusach na lasy w Polsce. Jej słowa tych działaniach były tak krytyczne, że ktoś z sali rzucił myśl, że trzeba myśleć o wyjściu z tej organizacji. Nie spotkało się to z aprobatą ani obecnych, ani pani poseł, która stwierdziła, że większość Polaków widzi korzyści w uczestnictwie w Unii Europejskiej, np. swoboda podróżowania. O tym, co mówiła Anna Zalewska, można się dowiedzieć czytając prasę lub oglądając telewizję, ale teraz uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć więcej, dopytać o szczegóły, podzielić swoimi refleksjami. Chętnie z tego korzystali.

W wystąpieniu europarlamentarzystki Prawa i Sprawiedliwości uderzyło mnie dwie kwestie. Obecność różnego rodzaju lobbystów przy Unii Europejskiej, którzy w imieniu swoich pracodawców starali się o korzystne rozwiązania prawne. Trudno rozeznać się kto kierował się czystymi intencjami, np. w interesie swojego kraju, a kto był opłacany dolarami czy rublami. Druga kwestia. Są podejmowane różnego rodzaju związania, m.in. z wiązaną z polityką klimatyczną, a nie myśli się o konsekwencjach finansowych, nie liczy się pieniędzy, które potem będzie trzeba wydać.

Annie Zalewskiej towarzyszył poseł do polskiego sejmu Jacek Świat, zresztą on już wcześniej kilkakrotnie odwiedzał Górę. Apelował o udział w nadchodzących wyborach.

Spotkanie rozpoczął Marek Frąckowiak, wójt Niechlowa, i je zakończył wręczając bukiet kwiatów Annie Zalewskiej.






sobota, 11 lutego 2023

Z Wąsosza do Góry i z powrotem

2 listopada 2021 r. została uruchomiona linia komunikacyjna Wąsosz-Wiewierz-Sułów Wielki-Góra. Powiat skorzystał z celowej dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Jak podaje „Raport o stanie powiatu górowskiego za rok 2021”, kwota dofinansowania za listopad i grudzień 2021 r. wynosiła 6 803,16 zł. Koszty utrzymania to kwota 1 396,47 zł.

 


Składając wniosek do wojewody o dofinansowanie linii komunikacyjnej, należy jako załącznik do wniosku dołączyć wstępną kalkulację. Współpracując z przewoźnikiem wstępnie zakładamy ilość sprzedanych biletów jednorazowych i miesięcznych na cały rok. Ilość wozokilometrów mnożymy przez cenę za jeden wozokilometr. Na tej podstawie wyliczamy jaki będzie całkowity koszt całej linii, odejmujemy od tego zysk operatora ze sprzedaży biletów oraz dofinansowanie od wojewody, które wynosi 3 zł do wozokilometra. Koszt, jaki pozostaje to koszt własny organizatora czyli nasz - powiatu. Gmina Wąsosz na mocy porozumienia pokrywa połowę kosztów własnych.

Całkowity koszt linii od stycznia do listopada 2022 r. wyniósł 65 218, 16 zł. Łączna kwota udziału własnego powiatu to 21 572,30 zł (z tego 50 % współfinansuje gmina Wąsosz). Łączna kwota dofinansowania 31 488,00 zł

Łączna kwota deficytu to 53 060,05 zł. Jest to koszt linii pomniejszony o zysk ze sprzedaży biletów oraz rekompensatę  z tytułu sprzedaży biletów ulgowych.

Średnia liczba sprzedanych biletów: jednorazowych – 116 sztuk, miesięcznych – 1 na 2 miesiące, np. w styczniu 199 biletów jednorazowych i 1 bilet miesięczny; we wrześniu odpowiednio 35 i 2. 

czwartek, 2 lutego 2023

Trzynaście minut, jedna uchwała

1 lutego na wniosek członków zarządu przewodniczący Rady Powiatu zwołał sesję. Porządek obrad przewidywał jeden punkt: przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez powiat górowski. Zajęło to 13 minut. Chodziło o to, żeby rada wyraziła zgodę na zawarcie umowy na prowadzenie linii autobusowej relacji Wąsosz – Góra.

Powiat górowski przeciwdziałając wykluczeniu komunikacyjnemu niewielkich miejscowości, złożył wniosek o dofinansowanie linii Wąsosz-Wiewierz-Sułów Wielki-Góra. 21 listopada 2022 r. została zawarta umowa z wojewodą dolnośląskim o dofinansowaniu tego zdania. Jednak, jak wyjaśniła pani starosta Urszula Szmydyńska podczas obrad, wcześniejsza umowa nie zawierała informacji o czasie funkcjonowania linii autobusowej, a teraz okazało się, że w treści uchwały winna znaleźć się informacja o okresie obowiązywania. Projekt uchwały dotyczył 2023 r.

W podobnej sytuacji legislacyjnej znalazły się też inne samorządy, więc stąd konieczność podjęcia uchwały. Wszyscy obecni na sesji radni w sile 13 osób za nią zagłosowali, wcześniej jednak padło kilka pytań – o finanse i o inne gminy.

Koszty funkcjonowania linii pokrywa kilka podmiotów: gmina Wąsosz, gmina Góra, wojewoda, powiat i oczywiście pasażerowie kupując bilety. Im więcej ich kupią, tym mniej powiat będzie dopłacał do kursowania autobusu.

Radny Jan Czerwiński (na zdjęciu) dopytywał się o inne gminy – o Jemielno i o Niechlów. Wg jego oceny wykluczenie komunikacyjne dotyczy także mieszkańców tych gmin. Wg słów wicestarosty Andrzeja Rogali nie były one zainteresowane utworzeniem linii autobusowych na swoim terenie, nie składały bowiem wniosków w tej sprawie. Wg jego zapewnień, mogą to zrobić w przyszłości.

Linia autobusowa Wąsosz-Gola Wąsoska-Cieszkowice-Dochowa-Czarnoborsko-Zbaków Górny-Zbaków Dolny-Wiewierz-Rudna Wielka-Rudna Mała-Sułów Wielki-Bronów-Szedziec-Kłoda Górowska-Góra (ul. Wrocławska)-Góra (dworzec autobusowy) została uruchomiona – wg uzasadnienia do projektu uchwały - 2 stycznia 2023 r. Zapis ten jest nieprecyzyjny. Na tej linii autobusy zaczęły kursować już 1 listopada 2021 r.

Wcześniej na podobnych zasadach funkcjonowały dwie linie autobusowe:  Jemielno-Osłowice-Wąsosz i Piotrowice Małe-Lubiel-Wąsosz, ale ze względu na małe zainteresowanie przejazdami uznano za bezcelowe ich utrzymywanie.