13 lutego radni Góry przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Glince z dniem 31 sierpnia 2023 r. Wchodzi ona w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi. Szkoła publiczna może być zlikwidowana przez organ prowadzący, w tym wypadku gminę Góra, po zapewnieniu możliwości kontynuowania nauki przez uczniów w innej szkole publicznej. Będą to szkoły w Witoszycach i w Górze (nr 3). Organ prowadzący jest zobowiązany co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o tym rodziców uczniów, kuratora oświaty, organ wykonawczy samorządu terytorialnego. Szkoła ta może być zlikwidowana dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.
W uzasadnieniu do uchwały – z którego korzystam przy pisaniu tego artykułu – wskazano przyczyny podjęcia decyzji o zamiarze likwidacji szkoły: niekorzystana sytuacja demograficzna i procesy migracyjne, co skutkuje małą liczbą uczniów oraz wysokie koszty utrzymania placówki.
Pod koniec września 2022 r. szkoła w Glince miała 35 uczniów, z tego czworo z innych obwodów. Powoduje to konieczność prowadzenia nauki w klasach łączonych: klasa IV i V razem oraz VII i VIII podczas lekcji wychowania fizycznego. Liczba dzieci uczęszczających do szkoły w Glince nie jest tożsama z liczbą dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły, zameldowanych jest 102 dzieci a uczy się w Glince 30, pozostali uczęszczają do szkół w Witoszycach – 21, do SP nr 3 – 17 i SP nr 1 – 7.
Planuje się, że obecni uczniowie ze szkoły w Glince będą kontynuować naukę w Witoszycach, natomiast rozpoczynający naukę 1 września 2023 r. - z Glinki, Łagiszyna i Polanowca w Witoszycach i z Brzeżan, Sławęcic, Strumiennej i Ułanki w SP nr 3.
Koszty roczne kształcenia jednego ucznia w Glince od 2017 r. były najwyższe w skali gminy, w 2021 r. wynosiły 22 195 zł, dla porównania najmniejsze w SP nr 1 – 11 476 zł.
Projekt uchwały o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Glince został przesłany do zaopiniowania związkom zawodowym, jedynie Związek Nauczycielstwa Polskiego wyraził swą opinie, pozostałe z tego zrezygnowały. ZNP negatywnie ocenił zamiar likwidacji szkoły. Jego argumenty poza jednym w uzasadnieniu do projektu uchwały zostały odrzucone. Związkowcy wskazali, że do małej liczby uczniów przyczynia się brak świetlicy szkolnej, co utrudnia spełnienie obowiązków rodzicielskich szczególnie dla osób pracujących, a zwłaszcza wyjątkowo dotkliwe dla tych, którzy dojeżdżają do pracy. Tacy rodzice dowożą dzieci do szkół w miejscowościach, gdzie pracują i wybierają takie, gdzie jest zapewniona opieka świetlicowa. Do tych stwierdzeń autorzy projektu uchwały nie odnieśli się.