czwartek, 23 lutego 2023

Solidarni z Ukrainą – po roku

Napaść Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. spowodował falę migracyjną, która dotarła do Góry. Właściwie wojna trwała już kilka lat, od 2014 r., wtedy Rosjanie zajęli Krym i nastąpiła zbrojna secesja Ługańska i Doniecka.

Wsparcie dla krwawiącej Ukrainy zaczęło się od symbolicznych gestów – 24 lutego na sesji Rady Powiatu przyjęto przez aklamację stanowisko popierające Ukrainę i 7 marca radni wąsoscy uczcili minutą ciszy poległych Ukraińców, broniących ojczyzny przed Rosją; 10 marca w szkole w Witoszycach odbył się marsz poparcia, miał na celu okazanie solidarności.

Najpierw mieszkańcy powiatu górowskiego wspierali Ukrainę przekazując dary. Pierwsi byli strażacy – zawodowi i ochotnicy, którzy przekazali sprzęt gaśniczy za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu na Ukrainę. W niedzielę 27 lutego i w Środę Popielcową w kościołach zbierano ofiary na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zbiórki darów na terenie powiatu urządzono w hali „Arkadia”, ośrodkach pomocy społecznej, placówkach kultury, szkołach, remizach strażackich, w klubach sportowych w gminie Niechlów. Pierwszy transport darów wyruszył do Wrocławia 27 lutego, następny 2 marca zorganizowany przez Leszka Steckiego – dyrektora szkoły w Witoszycach.

Wojewoda dolnośląski postanowił, że koordynacją działań pomocowych obejmą starostowie. Dary winne być przekazywane do magazynu powiatowego,  a stamtąd wędrowały do punktu wskazanego przez wojewodę. 4 marca taki transport wyjechał do Kąt Wrocławskich z 14 paletami (5 z żywnością, 6 ze środkami higieny i 3 z kocami), a następnie zebrane dary wojewoda przekazywał na Ukrainę.

Następnie samorządy zajęły się zakwaterowaniem uchodźców i udzieleniem im pomocy.  Pierwsi uchodźcy na teren powiatu górowskiego dotarli 10 marca. Było to 26 osób, w tym 15 dzieci. Powiat górowski zapewnił opiekę dla obywateli Ukrainy w dwu obiektach – w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu i w budynku przy ul. Armii Polskiej 15. W Wąsoszu uchodźców zakwaterowano 12 marca, w Górze – 25 marca. Opieka polegała na zapewnienia zakwaterowania, całodziennego wyżywienia, dostarczenie środków czystości i higieny osobistej oraz innych artykułów.

Gmina Góra początkowo przeznaczyła dla uchodźców pomieszczenia w Ośrodku Kultury Fizycznej i w hali „Olimpia”, świetlicę wiejską i lokal komunalny w Ryczeniu. 

W połowie marca 2022 r. na terenie powiatu górowskiego znajdowało się 68 uchodźców, 32 opiekował się powiat, 17 w gminie Jemielno, 11 w gminie Góra i 8 w gminie Niechlów. Już 18 marca było ich 133 na terenie gminy Góra, z tego 40 pod opieką gminy. 22 marca w Urzędzie Miasta i Gminy w Górze nadano 130 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Na początku kwietnia na terenie powiatu przebywały 194 osoby, w tym 90 dzieci, w rozbiciu na gminy: Góra – 51 (w tym 21 dzieci), Jemielno – 44 (21), Niechlów – 24 (11), Wąsosz – 23 (11); reszta pod opieką powiatu. Wówczas oceniano, że w pesymistycznym wariancie trzeba będzie przygotować znacznie więcej miejsc dla uciekinierów z Ukrainy: powiat – 180, gmina Góra – 300, gmina Jemielno – 70, gmina Niechlów – 70, gmina Wąsosz – 100. Na szczęście do tego nie doszło.

Wraz z dorosłymi na teren powiatu przybywały dzieci, część z nich trafiła do naszych szkół. 10 marca w Szkole Podstawowej Nr 3 w Górze odbył się uroczysty apel, na którym powitano pierwszych uczniów z dotkniętej wojną Ukrainy. Po nim wszyscy udali się na boisko, gdzie utworzono flagę Ukrainy i wypuszczono balony na znak solidarności.

Liczba uchodźców w miarę upływu czas zmniejszała się, wracali na Ukrainę albo wędrowali do większych miast, gdzie znajdowali pracę. Tutaj przykładem może być budynek w Górze przy ul. Armii Polskiej 15. Kwaterowało tu 10 osób, mogło 12. Obecnie nie ma żadnych. 11 maja – 3 osoby wróciły na Ukrainę, 15 lipca matka z dwójką dzieci przeniosła się do Leszna, 29 sierpnia rodzice z dwójką dzieci również osiedlili w Lesznie.

Pod koniec grudnia 2022 r. w Wąsoszu pod opieką powiatu przebywało 15 osób, w tym 9 dzieci, w gminie Góra – 45, w gminie Jemielno – 15, w gminie Niechlów 12 i w gminie Wąsosz – 7. W lutym na terenie powiatu pod opieką wszystkich samorządów było 70 osób, w tym 36 dzieci. Te i wcześniejsze liczby odnoszą się do uchodźców znajdujących się pod opieką samorządów.

Ten artykuł zakończę słowami, które znalazłem na stronie internetowej górowskiej „trójki”: Nasza solidarność z Ukrainą trwa i będzie trwać do końca świata i jeden dzień dłużej …