Pod koniec stycznia zgłosiłem interpelację. Była skierowana do pani starosty za pośrednictwem przewodniczącego Rady Powiatu. Jej tekst poniżej.
Zgłaszają się do mnie wyborcy z pewną kwestią. Rozumieją obecną sytuację i nie kwestionują konieczności oszczędzania na oświetleniu ulic i chodników. Zwracają jednak uwagę, że inaczej powinny być potraktowane przejścia dla pieszych. Tam to oszczędzanie winno być ograniczone lub z niego powinno się zrezygnować. Ciemność na przejściach sprzyja wypadkom. O ile mi wiadomo, do takich nie doszło.
Ostatnio jeden wyborca skarżył się, że niewiele brakowało, aby został potrącony na przejściu dla pieszych na ul. Kościuszki. Wg niego wynikało to z ciemności panującej na przejściu. Uratował go refleks. Uskoczył.
Zwracam się z prośbą o wpłynięcie do instytucji zajmujących się oświetleniem ulic i chodników, żeby, jeśli to technicznie możliwe, jednak przejścia dla pieszych były oświetlone. Liczę na szybka interwencję pani starosty.
Otrzymaną odpowiedź od pani burmistrz Góry publikuję poniżej.
W odpowiedzi na interpelację Pana Mirosława Żłobińskiego w sprawie oświetlenia na terenie miasta Góra uprzejmi informuję, że bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego jest zawsze moim nadrzędnym celem.
Przykładem jest szereg inwestycji drogowych wykonanych w ostatnim okresie, które wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa. Jedną z takich inwestycji było doświetlenie przejść dla pieszych w ilości 6 szt. wykonanych w ramach zadania „Budowa oświetlenia drogowego w m. Góra - instalacja oświetlenia przejść dla pieszych”.
Ponadto informuję, iż doświetlenie przejść dla pieszych na terenie miasta jest zasilane z tych samych obwodów elektrycznych co oświetlenie uliczne i nie ma możliwości, aby funkcjonowało jako odrębne oświetlenie niezależne od oświetlenia ulic.
Trudna sytuacja panująca na rynku energii elektrycznej wymusza na Gminie konieczność poczynienia oszczędności w jej zużyciu. Dlatego też w ubiegłym roku zmodernizowano oświetlenie uliczne na ul. Starogórskiej i na ul. Głogowskiej poprzez wymianę opraw sodowych na oprawy typu LED, które pobierają mniejszą ilość energii elektrycznej. W bieżącym roku, koniecznym stało się, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez wyłączenie niektórych z nich oraz ograniczając czas świecenia, dla uzyskania efektu oszczędnościowego. Powyższe ograniczenia Są podejmowane jednak z uwzględnieniem konieczności zapewnienia podstawowych wymogów bezpieczeństwa.
Dziękuje za zainteresowanie zgłoszonym problemem, co przyjmuję jako cenną uwagę. Staramy się w swoich działaniach pogodzić konieczność oszczędzania energii elektrycznej z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom i w dalszym ciągu na bieżąco będziemy monitorować tę sytuację oraz wyciągać wnioski na przyszłość.