wtorek, 16 lipca 2024

Raport o stanie powiatu po raz szósty

Co roku samorządy są zobowiązane przedstawić raporty ze swojej rocznej działalności. W tym roku gminy i powiat to uczyniły po raz szósty. Można z nimi się zapoznać dzięki internetowi, tegorocznymi i wcześniejszymi. Są różnej wielkości, najobszerniejsze to gminy Góra (289 stron) i powiatu górowskiego (226 stron), odstaje gmina Wąsosz, która ograniczyła swój raport do marnych 18 stron.


Uważam, że najlepiej wypada, jeśli można porównywać, raport gminy Góra, choć też nie obeszło się od drobnej pomyłki. Na ostatniej stronie jego autorzy chwalą się pięcioma wcześniejszymi raportami, zapominając, że jeszcze w 1990 r. taki raport powstał z inicjatywy Zbigniewa Józefiaka.

Ustawa przewiduje, że debata nad raportem winna się odbyć podczas sesji absolutoryjnej. W powiecie jeszcze przed nią raport stał się przedmiotem analizy. Wówczas wytknięto, że radni otrzymali go wydrukowany na papierze kredowym, droższym niż zwykły, używany w drukarkach komputerowych.  Tłumaczono, że to niewielki dodatkowy koszt wydrukowania piętnastu egzemplarzy. Nie spotkało się to ze zrozumieniem, gdy jednostki powiatowe muszą oszczędzać, np. na papierze do drukarek.

Raport o stanie powiatu składa się z następujących rozdziałów: Słowo wstępne; Wprowadzenie – ogólna charakterystyka powiatu; Rada i zarząd powiatu górowskiego; Informacje o stanie finansów powiatu; Zadania geodezyjne; Mienie powiatu i skarbu państwa; Komunikacja, transport i drogi; Inwestycje; Bezpieczeństwo i obronność; Budownictwo i zamówienia publiczne; Ochrona środowiska; Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych; Pomoc społeczna; Edukacja; Kultura fizyczna i sport; Ochrona praw konsumenckich; Organizacje pozarządowe i pomoc prawna; Administracja i zarządzanie. Zawartość raportu jest mniej więcej podobna do ubiegłorocznego. Równie podobna jest pod względem edytorskim, niechlujnie jak rok wcześniej.

Wśród zadań powiatu znajduje się promocja i ochrona zdrowia, ale na ten temat nie ma osobnego rozdziału lub podrozdziału. Rok wcześniej było podobnie i tłumaczono ten brak tym, że powiat nie prowadzi żadnej instytucji medycznej. W raporcie nie omówiono ochrony zdrowia, ale na stronie internetowej powiatu (wpis z 2 kwietnia 2024 r.) chwalono się dokonaniami z tym związanymi. W internecie można zajmować się ochroną zdrowia, w raporcie – nie.

Uważam, że w raporcie winny się znaleźć podstawowe informacje z działalności górowskiej policji i straży pożarnej, tym bardziej że te instytucje Radzie Powiatu przedstawiają swe roczne sprawozdania.

Generalnie oceniam, że raport o stanie powiatu górowskiego za 2023 r.  jest cennym źródłem informacji o działalności samorządu powiatowego, dostępny dla wszystkich chętnych, bo opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, wystarczy ściągnąć i czytać.