wtorek, 23 czerwca 2015

Odeszła Czesława Gierycz


W poniedziałek 22 czerwca 2015 r. do osób zgromadzonych na podsumowaniu dotychczasowej działalności Lokalnej Grupy Działania „Ujście Baryczy” w restauracji „Rosette” dotarła smutna wiadomość – zmarła Czesława Gierycz. Minutą ciszy uczczono jej pamięć. Była ona członkiem tego stowarzyszenia i członkiem zespołu „Wronowianki”, który swoim występem uświetnił to spotkanie.



Czesława Gierycz (wtedy Bień) urodziła się 14 grudnia 1956 r. w Górze. Pracę w bibliotece publicznej w Sicinach podjęła w 1976 r. W 2006 r. została kierownikiem biblioteki publicznej w Niechlowie; biblioteka w Sicinach była jej filią. W 1996 r. z okazji jubileuszu dwudziestolecia pracy zawodowej uhonorowano ją odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lesznie Małgorzata Halec skierowała na jej ręce gratulacje i podziękowania za działalność i zaangażowanie w dziedzinie upowszechniania książki i czytelnictwa





Czesława Gierycz ukończyła Policealne Studium Bibliotekarskie w Poznaniu, a następnie podjęła naukę w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę „Dzieje i działalność biblioteki publicznej w Sicinach w latach 1948-1983” napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Stanisława Nawrockiego i uzyskała tytuł magistra bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Przeszłości biblioteki sicińskiej poświęciła cykl artykułów na łamach „Kwartalnika Górowskiego” (nr 21-23). Napisała również rozdział o bibliotekach w Niechlowie i Sicinach do planowanej książki o kulturze i oświacie powiatu górowskiego, która się nie ukazała.



Wspólnie z ówczesnym kierownikiem biblioteki w Niechlowie Marią Andrzejczak zorganizowały w 2004 r. konkurs „Moja miejscowość – wczoraj, dziś i jutro”. Jego celem było zebranie wiadomości na temat poszczególnych miejscowości gminy Niechlów. Prace konkursowe wydano w formie broszur. Ich autorami byli: Kazimierz Bołuńdź, Małgorzata Radziszewska, Janina Wiśniewska, Stanisława Balsewicz, Kazimierz Cwynar, Jerzy Krysztof, Ewa Krysztof. Jestem pełen uznania dla organizatorek konkursu, nie wiem i pewno już się nie dowiem, jak zachęciły ludzi do napisania tylu dobrych i wartościowych prac.



W 2006 r. Czesława Gierycz uczestniczyła w spotkaniu założycielskim Dyskusyjnych Klubów Książki przy Dolnośląskiej Bibliotece Wojewódzkiej we Wrocławiu. W tym samym roku filia biblioteczna w Sicinach przystąpiła do tego projektu, dwa lata później biblioteka w Niechlowie.



Od lat obie biblioteki organizują różnorakie wystawy rysunków, fotografii. Wśród nich n.p. w 2011 r. w Filii Bibliotecznej w Sicinach zaprezentowano 3 wystawy w ramach programu „Odnowa wsi”: „65-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sicinach” oraz „Siciny dawniej”, w 2012 r. w Sicinach zaprezentowano wystawę fotografii z okazji 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Sicinach oraz 25-lecia zespołu ludowego „Wronowianki”, w grudniu 2012 r. obie biblioteki we współpracy z Urzędem Gminy i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niechlowie zorganizowały wystawę fotografii i publikacji z okazji 40-lecia Gminy Niechlów.



W 2012 r, biblioteka w Sicinach włączyła się w ogólnopolską akcję czytania „Pana Tadeusza”. Wzięli w niej udział: wójt Jana Głuszko, przewodnicząca rady Ewa Pietrowiak, sekretarz gminy Wioletta Stupnicka-Cencora, nauczyciele szkoły podstawowej w Sicinach, radni gminy Niechlów, ksiądz proboszcz parafii Siciny kanonik Tadeusz Śliwka i inni. Biblioteka sicińska za sprawą Czesławy Gierycz brała udział w „Nocy Bibliotek” (2012 r.) i w akcji „Odjazdowy bibliotekarz” (m.in. w 2012 i 2013 r.).





Jak już wcześniej napisałem, Czesława Gierycz była członkiem stowarzyszenia „Ujście Baryczy” i występowała w zespole „Wronowianki”. Wspólnie z Zespołem Samokształceniowym Nauczycieli Bibliotekarzy działającym przy Bibliotece Pedagogicznej w Górze zwiedzała różne biblioteki, podpatrując jak inni pracują.



Pamiętamy ją pełną życia, życzliwą dla ludzi, sympatyczną, gotową każdemu uchylić nieba. Niestety, jak wielu dobrych ludzi, przegrała walkę z okrutna chorobą.  Już nie będzie wypożyczać książek, opowiadać o pałacu cysterskim, jeździć na bibliotekarskie wycieczki … Będziemy mogli ją pożegnać w czwartek 25 czerwca o godz. 14.00 w Sicinach.