czwartek, 17 września 2015

Szpitalne przedbiegi


26 czerwca Polski Holding Medyczny wystąpił do sądu z wnioskiem o upadłość układową, zarząd informował, że spółki zależne będą funkcjonować normalnie. Jedną z tych spółek to Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska prowadząca górowski szpital. 30 czerwca wypowiedziało umowy na leczenie na dwu oddziałach – ginekologiczno-położniczym i chirurgicznym – od 1 października. 30 lipca sąd ogłosił upadłość likwidacyjną oraz wezwał wierzycieli, aby w terminie trzech miesięcy zgłosili swe wierzytelności. Co w tej sytuacji robili starostowie i zarząd? Będę tu się opierał na protokołach posiedzeń zarządu.


1 lipca starosta przedstawił informacje o funkcjonowaniu szpitala na podstawie doniesień mediów, m.in. przytoczył oświadczenie, że Polski Holding Medyczny wykonuje na bieżąco i będzie realizował w dalszym ciągu świadczenia medyczne na rzecz pacjentów dbając w szczególności o wysoki poziom tych usług”.

9 lipca starosta poinformował, że kontrakty z górowskiego szpitala będą przekazane do szpitali w Głogowie i Lubinie, a w przypadku leczenia pacjentów z powiatu górowskiego poza województwem dolnośląskim rozliczenie nastąpi między oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia.  Stwierdzono, iż „Jeśli chodzi o wykonanie umowy zawartej z PCZ Wrocław, to na obecną chwile należy stwierdzić, że spółka ta wobec powiatu górowskiego nie ma żadnych zaległości, bowiem termin kolejnej raty przypada na październik br. Ocena działań tej spółki i przekazanie sprawy do prokuratury przez Zarząd Powiatu Górowskiego na obecną chwilę jest przedwczesna. Trzeba spółkę zawiadomić i niech się wypowie co do dalszego jej funkcjonowania. Wówczas rozważy się złożenie zawiadomienia do prokuratury.”

18 sierpnia starosta i wicestarosta spotkali się z syndykiem, który poinformował o przebiegu likwidacji. Najważniejsza informacja – nie ma pieniędzy i nic nie wie.

Z protokołu opisującego posiedzenie 28 sierpnia dowiadujemy się, że Kancelaria radców prawnych z Wrocławia została upoważniona do bieżącego sprawdzania postępowania upadłościowego. Również przygotowany jest projekt zawiadomienia do organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa.” Zapowiedziano, iż W związku z tym , że na koniec września br. przestaną funkcjonować dwa oddziały w szpitalu , w miesiącu październiku br. zostanie wystosowane pismo z naliczeniem kar w związku z nie respektowaniem zapisów umowy o obowiązku prowadzenia działalności szpitalnej przez 10 lat.”

Podczas posiedzenia 28 sierpnia znowu mowa o kancelarii radców prawnych, która ma na bieżąco sprawdzać postępowanie upadłościowe oraz o przygotowywaniu projektu zawiadomienia do organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. We wrześniu ma odbyć się spotkanie – już wiadomo, że 16 września – w celu omówienia leczenia pacjentów z powiatu górowskiego, a następnie będzie prowadzona akcja informacyjna z wykorzystaniem lekarzy rodzinnych i mediów.

No cóż, na stronie internetowej powiatu nie ukazała się dotychczas żadna informacja o perypetiach górowskiego szpitala. Na moje pytanie dlaczego, wicestarosta Paweł Niedźwiedź odpowiedział, że nie mają informacji. Nie było choć wzmianki o przebiegu nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu zwołanej przez radnych z opozycji, którzy chcieli się dowiedzieć, co zarząd robi w sprawie górowskiego szpitala. Wówczas się nic nie dowiedzieli, a teraz z lektury protokołów posiedzeń zarządu niewiele więcej mogą się dowiedzieć.