środa, 21 października 2015

Posiedzenie w „Arkadii”

Jesienią 2001 r. spaliła się sala gimnastyczna przy Zespole Szkół Zawodowych. Rada Powiatu postanowiła wybudować halę sportowo-widowiskową, mającą służyć trzem okolicznym szkołom. Realizacja tego zadania stała się możliwa dzięki temu, że Rada Miejska Góry podarowała działkę. Było to boisko, z którego wówczas korzystało Gimnazjum nr 1, a wcześniej przez wiele dziesięcioleci Szkoła Podstawowa nr 2. Wzniesieniem hali zajęło się Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Montażowe Pomet z Wołowa. W grudniu 2003 r. dokonano odbioru technicznego, a 12 stycznia 2004 r. progi hali przekroczyli uczniowie. 19 października 2015 r. pojawili się w „Arkadii” członkowie komisji oświaty, kultury, sportu i promocji Rady Powiatu. Odbyło się posiedzenie z udziałem dyrektora Tomasza Krysiaka.


Hala „Arkadia” początkowo stanowiła organizacyjnie część starostwa, a od 1 lipca 2012 r. stanowi samodzielną jednostkę o nazwie Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Górze. Personel stanowią: dyrektor, główna księgowa (1/2 etatu), inspektor, 3 pracowników gospodarczych i 2 sprzątaczki (każda na 1/2 etatu). Od rana do godz. 16.30-17.00 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół i Gimnazjum nr 1 mają lekcje wychowania fizycznego. Po południu również odbywają się zajęcia różnego rodzaju. W soboty i niedziele obiekt jest nieczynny, chyba że Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje lub współorganizuje jakąś imprezę. Ich liczba jest uzależniona od wysokości budżetu, więc raczej nie możemy się spodziewać jakiś nadzwyczajnych wydarzeń jak jeszcze parę lat temu.


Jeszcze kilka lat temu w „Arkadii” odbywały się rozgrywki  Powiatowej Halowej Ligi Piłki Nożnej, Powiatowej Ligi Tenisa Stołowego czy Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej (w tym ostatnim przypadku na dwu poziomach – I i II liga); obecnie Powiatowa Amatorska Liga Futsal, Halowa Liga Piłki Nożnej Młodzik czy Halowa Liga Piłki Nożnej Junior. Zmiany te mają charakter naturalny, wygasa zainteresowanie jedną dyscypliną sportową, pojawia się zainteresowanie inną.


Teraz jak każda poważna instytucja ma swoją stronę internetową. Na niej w rubryce „Aktualności” znajduje się „Powiatowy Przegląd Piłkarski”, w którym są regularnie umieszczane informacje o rozgrywkach piłkarskich drużyn z powiatu górowskiego.

Jak każda instytucja powiatowa musi zarabiać. W 2013 i w 2014 r. było to po ok. 40 tys. zł. Są to dochody powiatu. Metr kwadratowy reklamy wywieszony na miesiąc kosztuje 20 zł.