sobota, 17 października 2015

Posiedzenie w CKPiU

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze powstało w 2001 r. jako część Zespołu Szkół Zawodowych. Jako samodzielna jednostka funkcjonuje od 1 września 2003 r. Na jej czele stała Teresa Frączkiewicz. W 2010 r. utworzono i włączono do CKPiU Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, który zajmuje się dokształcaniem teoretycznym młodocianych zatrudnionych u pracodawców w celu nauki zawodu.


15 października posiedzenie komisji oświaty, kultury, sportu i promocji Rady Powiatu odbyło się w CKPiU. Dyrektor Krzysztof Mielczarek przedstawił swoją jednostkę, korzystając z prezentacji multimedialnej. Każdy z radnych otrzymał materiały, ilustrujące to wystąpienie. Następnie dyrektor oprowadził nas po centrum.



W roku szkolnym 2015/2016 naukę podjęło 201 słuchaczy, w tym 108 w Liceum Ogólnokształcącym, 93 w Szkole Policealnej. W wyniku naboru 159 osób rozpoczęło naukę. Wcześniej funkcjonowały dwie inne szkoły – Technikum Uzupełniające dla Dorosłych i Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Zmiany w szkolnictwie spowodowały ich likwidację.


Dokumenty rekrutacyjne do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych mogą składać osoby, które ukończyły osiemnaście lat i są absolwentami gimnazjum lub szkoły zawodowej. Ci ostatni rozpoczynają naukę od klasy drugiej; absolwenci gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej – od klasy pierwszej.


W Szkole Policealnej dla Dorosłych absolwenci szkół średnich mogą się kształcić w następujących specjalnościach: opiekun medyczny, opiekunka środowiskowa, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekun osoby starszej, technik usług pocztowych i finansowych, florysta, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, technik informatyk, technik administracji, technik rachunkowości, technik geodeta, technik masażysta i opiekunka dziecięca.


CKPiU oferuje organizację i prowadzenie kursów spawania różnymi metodami, obsługi wózków jezdniowych z wymianą butli gazowych, komputerowego ECDL, szkoleń BHP i inne.

Dwukrotnie CKPiU realizował projekt „Kształcenie ustawiczne dla dorosłych w powiecie górowskim”. Na pierwszy uzyskano z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu ok. 1,5 mln zł, na drugi – prawie 1,9 mln zł. Celem ich było uzyskanie przez pewną liczbę osób średniego wykształcenia.


Dla mnie i chyba dla większości członków komisji to posiedzenie było okazją, żeby zobaczyć Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego od środka.