sobota, 3 października 2015

Posiedzenie w Zespole Szkół



2 października członkowie komisji oświaty, kultury, sportu i promocji Rady Powiatu spotkali się na posiedzeniu w Zespole Szkół. Pani dyrektor Ewa Gano przedstawiła zmiany w arkuszu organizacyjnym placówki, oferty kształcenia, nabór do poszczególnych klas i promocję szkoły. Odpowiedziała na liczne pytania, m.in. dotyczące przekazania eksponatów muzealnych do Pracowni Historii PCDNiPPP .


 W klasach pierwszych w tym roku szkolnym naukę podjęło naukę 155 uczniów (w technikum – 87, w zasadniczej szkole zawodowej – 68).Są to dane z 1 września. Miesiąc później pierwszoklasistów było 160. Uczniowie klas pierwszych technikum zdobywają zawód technika ekonomisty, technika budownictwa, technika informatyka (30 osób), technika logistyka (23 osoby), technika hotelarstwa i technika mechanika.

Obecnie w Zespole Szkół uczy się 585 uczniów w 28 oddziałach (w technikach – 357 uczniów w 19 oddziałach, w zasadniczej szkole zawodowej – 228 uczniów w 9 oddziałach). W porównaniu do ubiegłego roku szkolnego nastąpił spadek liczby uczniów o 53 i oddziałów o 2. W roku szkolnym 2014/2015 także było mniej o 40 uczniów i 2 oddziały w stosunku do wcześniejszego roku szkolnego.


 
Niż demograficzny głównie wpływa na spadek liczby uczniów, ale także inne czynniki, m.in. komunikacja. Jeśli uczeń nie może dojechać do szkoły, to nie podejmie w niej nauki. Prawie nie ma uczniów z Wąsosza i Jemielna.

Dyrektorka E. Gano mówiła, że sama próbowała coś w tej sprawie załatwić w leszczyńskim PKS’ie. Myślała, że jej jako rodowitej leszczyniance będzie łatwiej rozmawiać. Została wyśmiana. Po raz kolejny radna Teresa Frączkiewicz upominała się o zorganizowanie dojazdów dla uczniów. Również po raz kolejny wicestarosta Paweł Niedźwiedź deklarował, że się zorientuje w tej sprawie. Dodał, że wydział oświaty nad tym problemem się pochylił, co bardzo zjadliwie skomentowała T. Frączkiewicz, że wydział oświaty od siedmiu lat pochyla się, pochyla .... aż niedługo upadnie.     



Zwrócono też uwagę, że uczniom technikum bardziej zależy na dyplomie technika niż na zdaniu matury, stąd wielu nie przystępuje do egzaminu dojrzałości i w ten sposób w przyszłości zamyka przed sobą możliwość studiowania. Problemem też jest malejąca liczba miejsc odbywania praktyk zawodowych.

Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze
Kadra kierownicza: Ewa Gano - dyrektor, Dariusz Lisiecki - wicedyrektor ds dydaktyczno-wychowawczych, Krzysztof Szmydyński - wicedyrektor ds dydaktyczno-wychowawczych, Joanna Czyż - kierownik szkolenia praktycznego
Kadra nauczycielska: 69 osób
Baza dydaktyczna:
28 pracowni, 6 pracowni wyposażonych w sprzęt komputerowy  i dostęp do internetu, 3 pracownie z tablicami interaktywnymi, aula szkolna, kserograf, gabinet pielęgniarki i stomatologiczny