wtorek, 1 marca 2016

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


Do czasu powstania „Solidarności” najliczniejszą formą oporu przeciw władzy komunistycznej było podziemie niepodległościowe. Jej liczebność szacuje się na od 150 do 200 tysięcy osób. Tych czynnych przeciwników władzy narzuconej ze wschodu nazywano różnie. Propaganda Polski Ludowej używała obelżywego określenia „bandy reakcyjnego podziemia”. Już po 1990 r. pojawiły się nazwy „żołnierze drugiej konspiracji”, „żołnierze niezłomni” i „żołnierze wyklęci”. Najbardziej się upowszechniła ta ostatnia.

Od 2011 r.  w wyniku inicjatywy Lecha Kaczyńskiego 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu w 1951 r. zamordowano kierownictwo IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.


Z inicjatywy szefa Górowskiego Klubu „Gazety Polskiej” Tadeusza Tutkalika postanowiono upamiętnić „Żołnierzy Wyklętych” urządzając konkurs dla młodzieży szkolnej. Organizację konkursu wspomogli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej z jej prezesem Stanisławem Hoffmannem, Zespół Szkół w Górze i Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, w których wzięli udział 58 uczniów z 7 gimnazjów z powiatu górowskiego (oprócz Jemielna) i 2 szkół ponadgminazjalnych. W finale powiatowym w Zespole Szkół w Górze uczestniczyło 18 uczniów. Patronat nad konkursem objęli – Mariusz Orion Jędrysek - poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz Sławomir Węgrzynowicz.


Uczniowie pisemnie odpowiadali na pytania. Nie obeszło się bez ustnej dogrywki o 3. miejsce, bo dwu uczestników uzyskało identyczną liczbę punktów. Ostatecznie największą wiedzą wykazał się Maciej Skrzynecki z Liceum Ogólnokształcącego; kolejne miejsce: 2. Grzegorz Magdycz – gimnazjum w Niechlowie i 3. Jakub Łopata – Zespół Szkół w Górze. Zwycięzców uhonorowano nagrodami ufundowanymi przez patronów konkursu, IPN we Wrocławiu i sponsorów takich jak Stanisław Hoffmann, Piotr i Edmund Sawiccy, Zbigniew Witko, Danuta Bednarz i Jan Czerwiński. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali m.in. karty podarunkowe; pozostali uczestnicy nagrody mniejszej wartości. Wśród biorących udział w konkursie rozlosowano nagrodę specjalną za udział. Tą szczęśliwą osobą, której nazwisko wylosowała dyrektorka Ewa Gano była Zuzanna Jadach z gimnazjum w Czerninie.


Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się w auli szkoły w obecności uczniów szkół średnich funkcjonujących w ramach Zespołu Szkół. W czasie sprawdzania prac konkursowych nauczyciel historii Artur Małecki wygłosił pogadankę o historii najnowszej Polski. Była ona przeplatana filmami, piosenkami i jego osobistymi wspomnieniami. Na zakończenie uroczystości zaprezentowano część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem Doroty Nowak.