poniedziałek, 22 października 2018

Radni powiatowi 2018-2013

Okręg nr 1 (gmina Góra): 
Marek Biernacki (Razem dla Powiatu Górowskiego)
Kazimierz Bogucki (Prawo i Sprawiedliwość)
Franciszek Jan Nakoneczny (Bezpartyjni Samorządowcy)
Andrzej Rogala (Bezpartyjni Samorządowcy)
Urszula Szmydyńska (Razem dla Powiatu Górowskiego) 
Grzegorz Aleksander Trojanek (SLD Lewica Razem) 
Ryszard Wawer (Razem dla Powiatu Górowskiego)
Mirosław Żłobiński  (Prawo i Sprawiedliwość) 

Okręg nr 2 (gmina Wąsosz): 
Grzegorz Kordiak (Twój Samorząd)
Grażyna Owczarek (Razem dla Powiatu Górowskiego)
Ryszard Szymanowicz (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 3 (gmina Jemielno i gmina Niechlów): 
Jan Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość)
Marcin Jóźwiak (Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Pona)
Ryszard Pietrowiak (Razem dla Powiatu Górowskiego)
Mariola Szurynowska (Razem dla Powiatu Górowskiego)

Podziękowanie

Dziękuję za udzielone wsparcie w głosowaniu 21 października, dzięki temu zostałem radnym w kadencji 2018-1013.

Mirosław Żłobiński 

piątek, 19 października 2018

Ostatni akord kampanii wyborczej

Tablica ogłoszeniowa na ul. Głogowskiej.

Aktywni i mniej aktywni radni


 Zbliża się koniec kadencji samorządu, a więc pora na podsumowanie aktywności radnych.  Może to pomoże w wyborze 21 października osób, które zasługują na postawienie przy ich nazwiskach iksa. Można przyjąć różne kryteria oceny. Uznałem, że najlepiej będzie pokazać, ile interpelacji złożyli poszczególni radni, czyli złożyli zapytań w różnych sprawach. Wymagało to od nich zainteresowania się sprawą, poznanie problemu i sformułowania pytania, czyli krótko mówiąc – wymuszało pewną aktywność.

Do początku sierpnia br. radni – członkowie Rady Powiatu – złożyli 322 interpelacje (w 2014 – 10, w 2015 – 201, w 206 – 69, w 2017 – 35 i w 2018 – 7). Mam tu na myśli pisemne interpelacje i takież odpowiedzi. Nie brałem pod uwagę interpelacji składanych podczas obrad Rady Powiatu, na które podczas tejże sesji uzyskiwano ustną odpowiedź.


Najwięcej interpelacji złożył radny Grzegorz Trojanek – 116, za nim w tym rankingu znaleźli się Jan Przybylski – 82, Teresa Frączkiewicz – 40, Mirosław Żłobinski – 32, Michał Krochta – 27, Kazimierz Bogucki – 14, Andrzej Wałęga – 10 i Ryszard Pietrowiak – 1. Wynik Jana Przybylskiego mógł być lepszy, ale wiosną 2017 r. złożył mandat, który w połowie tego roku objął Jan Kulczycki. Niespodziewanie zmarł i wiosną 2018 r. do rady weszła Jadwiga Górak.

Jak widać, interpelacje składali głównie radni tzw. opozycyjni wobec rządzącej koalicji. Oni najbardziej byli zainteresowani funkcjonowaniem Rady Powiatu. Są również radni, którzy o nic się nie pytali: Mariola Szurynowska, Jan Rewers, Marek Biernacki. Siłą rzeczy ze względu na sprawowana funkcję tych pytań nie musieli zadawać starosta Piotr Wołowicz i jego zastępca Paweł Niedźwiedź.  Być może do tej kategorii można zaliczyć jeszcze dwie osoby – Ryszarda Wawera i Marlenę Grabarz – jako byłych lub obecnych członków zarządu powiatu. Choć w przypadku M. Grabarz można mieć wątpliwości ze względu na postawę podczas posiedzeń Rady Powiatu, gdyż przemilczała chyba wszystkie sesje.  Aktywnością nie wykazali się Jan Kulczycki i Jadwiga Górak, ale można ich usprawiedliwić, bo funkcję radnego sprawowali zbyt krótko.

W porównaniu z Radą Powiatu radni Rady Miejskiej  w Górze w liczbie złożonych interpelacji wypadli znacznie słabiej. Wg danych z początku września złożyli ich tylko 29. Rekordzistą w liczbie złożonych interpelacji został Adam Chmiel – 7, za nim Adrian Grochowiak – 5, który od dłuższego czasu nie jest radnym, Jerzy Kubicki – 3, Bronisław Barna, Ryszard Borawski, Wacław Grzebieluch, Katarzyna Jabłońska, Jacek Szczerba – po 2, Tadeusz Biernacki, Katarzyna Łapińska, Zbigniew Przybylski, Arkadiusz Szuper – po 1.

Sądzę, że te dysproporcje wynikają z różnicy w prowadzeniu polityki informacyjnej. Powiat nie informuje o tym, czym się zajmuje, więc radni w imieniu swych wyborców muszą się dopytywać o różne kwestie, w przypadku gminy Góra informacja jest znacznie pełniejsza i chyba nie ma potrzeby składania tylu interpelacji.



Proszę o głos w wyborach do Rady Powiatu
(lista nr 10 – Prawo i Sprawiedliwość, pozycja 5)


Od zawsze górowianin. Rodzice przybyli tutaj z Wileńszczyzny. Wyksztalcenie wyższe (filologia polska i  bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim). Od 1988 r. nauczyciel-bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Górze. Od 1989 r. czynnie włączył się w życie społeczne i polityczne Góry. Członek NSZZ „Solidarność”. Publicysta. Współautor czterech książek i autor trzech („60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Górze”, „Bieg Niepodległości w Górze 1994-2013”, „100 lat górowskich wodociągów”). Obecnie radny powiatowy.

Mirosław Żłobiński

czwartek, 18 października 2018

Utajnione kontrole



Wydawałoby się, że radny powiatowy powinien mieć wiedzę na temat funkcjonowania powiatowych jednostek organizacyjnych. Okazuje się jednak, że jest to wiedza tajemna, tylko częściowo z oporami udostępniana.

Regionalna Izba Obrachunkowa w 2017 r. przeprowadziła kompleksową kontrolę gospodarki finansowej powiatu górowskiego, która wykazała nieprawidłowości i uchybienia. Protokół tej kontroli i wystąpienie pokontrolne zostały umieszczone w internecie (Biuletyn Informacji Publicznej powiatu). W tym samym roku również skontrolowano gospodarkę finansową Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dolnośląski Urząd Wojewódzki ponadto skontrolował dwie powiatowe instytucje – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Dom Pomocy Społecznej.

O tych ostatnich kontrolach już można było się niewiele dowiedzieć, więc grupa radnych opozycyjnych złożyła wniosek o zwołanie sesji Rady Powiatu (wpłynął do starostwa 2 maja), licząc, że otrzymają informacje. Jednak na sesji 9 maja ta wiedza nadal była im niedostępna. Mogliśmy jedynie wysłuchać wystąpienia na ten temat starosty Piotra Wołowicza.  Podczas obrad złożyłem wniosek formalny o przerwę, żeby w tym czasie przewodniczący rady Jan Rewers umożliwił nam dostęp do protokołów kontrolnych. Wniosek przepadł głosami radnych tzw. koalicji rządzącej.

Licząc się z takim przebiegiem obrad, wcześniej (30 kwietnia) złożyłem interpelację, prosząc o udostępnienie protokołów kontroli. Otrzymałem osobliwą odpowiedź. W piśmie przewodnim (z 11 maja) informowano mnie, że w załączeniu udostępnia się protokoły kontroli PCPR, DPS i POSiR, tyle że ich nie było. Jak widać musiałem się zadowolić tą błędną informacją starosty, bo jego podpis widniej pod pismem przewodnim. Kilka dni później dostałem kolejne pismo, z którego dowiedziałem się, że w załączeniu otrzymuje protokół kontroli finansowej POSiR, którego również nie było. Dodatkowo poinformowano, że ze względu na ochronę danych osobowych nie mogę otrzymać pozostałych protokołów.

Protokół kontroli POSiR otrzymałem (13 czerwca) dopiero po telefonicznej rozmowie z Elżbietą Kwiatkowską, pełniącą w starostwie funkcję sekretarza.

Złożyłem wniosek o dostęp do informacji publicznej na podstawie ustawy z 6 września 2001 r., proponując, żeby dane osobowe zostały zaczernione. Starosta poinformował mnie (pismo z 27 czerwca), że mój wniosek należy przekazać do PCPR jako właściwemu organowi. O DPS’ie ani słowa. Na początku lipca (pismo z 6 lipca) otrzymałem protokół kontroli PCPR z zaczernionym danymi osobowymi.  Kontrola PCPR’u wypadła źle, o czym mogłem przeczytać w protokole kontroli. Z kolei kontrola DPS’u przyniosła odwrotny wynik. Oceniono działalność tej instytucji pozytywnie, nie wnosząc żadnych uwag, ale o tym nie mogłem przeczytać, bo nadal protokołu kontroli ani przewodniczący rady (Jan Rewers), ani starosta (Piotr Wołowicz) nie udostępnili.



Proszę o głos w wyborach do Rady Powiatu
(lista nr 10 – Prawo i Sprawiedliwość, pozycja 5)


Od zawsze górowianin. Rodzice przybyli tutaj z Wileńszczyzny. Wyksztalcenie wyższe (filologia polska i  bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim). Od 1988 r. nauczyciel-bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Górze. Od 1989 r. czynnie włączył się w życie społeczne i polityczne Góry. Członek NSZZ „Solidarność”. Publicysta. Współautor czterech książek i autor trzech („60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Górze”, „Bieg Niepodległości w Górze 1994-2013”, „100 lat górowskich wodociągów”). Obecnie radny powiatowy.

Mirosław Żłobiński

Kandydaci KW Prawo i Sprawiedliwość do Rady Miejska w Górze



Józef Maria Bańkowski
Ur. się w 1956 r. w Górze. Żonaty, 1 syn, 3 wnuków. Wykształcenie średnie – technik rolny. Gospodarstwo rolne w Zawieścicach, rencista. Po wyborze chce zajmować się sprawami wsi.

Okręg wyborczy nr 12: Grabowno, Kłoda Górowska, Ślubów, Wieruszowice, Wierzowice Małe, Wierzowice Wielkie, Zawieścice.
Siedziba komisji: świetlica, Kłoda Górowska 45

Czesław Choiński
Ur. się w 1954 r. Żonaty, córka. Wykształcenie średnie techniczne. 25 lat pracy w Hucie Miedzi Głogów. Obecnie emeryt. Członek NSZZ „Solidarność”. Po wyborze chce się zajmować sprawami społecznymi.

Okręg wyborczy nr 5:  ulice Góry – A. Mickiewicza, Armii Polskiej, B. Głowackiego, A. Madalińskiego, Kosynierów, Leśna, L. Hirszfelda, Podwale, Przechodnia, Przylesie, Racławicka, Sportowa, Staromłyńska, Szkolna, T. Kościuszki, Targowa, T. Wawrzeckiego, Tylna
Siedziba komisji: Szkoła Podstawowa Nr 1, Góra, ul. Szkolna 2

Leszek Ciastoń
Ur. się w 1970 r. w Górze. Żonaty, troje dzieci, jeden wnuk. Wspólnie z żona prowadzą działalność gospodarczą, zajmując się sprzedażą produktów ekologicznych, tradycyjnych i produkcją makaronu „Witomari” (nazwa pochodzi od nazwy Witoszyc i imienia żony). W 2013 r. zdobył nagrodę „Perła” na Polagrze za makaron. Jego firma należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. Bezpartyjny. Współtwórca Międzysołeckiego Turnieju Piłki Siatkowej.  Otrzymał Kryształową Koniczynę „Aktywny dla społeczności lokalnej”.

Okręg wyborczy nr 15: Bylica, Chróścina, Laskowa, Nowa Wioska, Radosław, Witoszyce.
Siedziba komisji: Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole, Witoszyce 10

Kazimierz Dąbrowski
Ur. się w 1952 r. w Starej Górze. Cale życie spędził w tej miejscowości. Żonaty, dwu synów, dwoje wnucząt. Emeryt. Obecnie sołtys sołectwa Stara Góra. Będąc radnym chce zając się  utworzeniem szpitala w Górze, drogami  i miejscami pracy.

Okręg wyborczy nr 13: miejscowości Dziczek, Gola Górowska, Kietlów, Osetno, Osetno Małe, Rogów Górowski, Różany, Ryczeń, Stara Góra, Włodków Górny.
Siedziba komisji: świetlica, Stara Góra 33A

Teresa Frączkiewicz
Bezpartyjna. Rodowita górowianka, wykształcenie wyższe, nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół w Górze (b. dyrektor ZS i CKPiU w Górze), 35 lat pracy, mężatka, dwie córki (Jowita -lekarz i Klaudia - adwokat), Biegła znajomość języka rosyjskiego (tłumacz przysięgły) i angielskiego, ekspert MEN. Chcę spełniać potrzeby i oczekiwania mieszkańców, bo dla mnie najważniejszy jest CZŁOWIEK.

Okręg wyborczy nr 3: ulice Góry – A. Herbsta, Dworcowa, Poznańska, W. Witosa
Siedziba komisji: Ośrodek Pomocy Społecznej, Góra, ul. Poznańska 23

Krystyna Garbacz
Wykształcenie wyższe - mgr edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie.                                     
Bardzo dobrze znam potrzeby i oczekiwania mieszkańców okręgu. Jestem świadoma odpowiedzialności, jaka spoczywa na radnej gminy Góra , dlatego pragnę godnie i skutecznie reprezentować interesy mieszkańców oraz służyć im pomocą. „Nie obiecuję ale działam”.

Okręg wyborczy nr 10: Czernina, Czernina Dolna, Czernina Górna, Sułków, Żarki.
Siedziba komisji: Filia Biblioteczna, Czernina, ul. Rynek 8

Ryszard Górski
Ur. się w 1952 r. w Górze. Wykształcenie zawodowe. Żonaty, 4 dzieci, 10 wnucząt, 1 prawnuk. Radny 3 kadencji Rady Miejskiej. Dwukrotnie uhonorowany  tytułem „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej” (oświata, działalność społeczna). Medal „Pomoc powodzianom” w 1997 r. Brązowy Krzyż Zasługi. Członek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Spełnione Marzenia” – 25 lat pracy społecznej na rzecz dzieci i młodzieży. Twórca Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. W Radzie Miejskiej za najważniejsze zadanie uważa odtworzenie szpitala oraz pracę na rzecz dzieci i młodzieży.

Okręg wyborczy nr 1: ulice Góry – os. Kazimierza Wielkiego, Skwer ks. St. Chłopeckiego.
Siedziba komisji: Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Góra, os. Kazimierza Wielkiego 25

Marek Iwaszkiewicz
Ur. się w 1964 r. w Górze. Wyksztalcenie średnie. Żonaty, 2 dzieci, wnuczka. Emeryt. Po wyborze zamierza wspierać działania na rzecz utworzenia szpitala i budowy drugostronnego zasilania, poprawy stanu dróg, tworzenia parkingów.

Okręg nr 7: Góra ulice Korczaka, Głogowska, ks. H. Konarskiego.
Siedziba komisji: Zespół Żłobek i Klub Dziecięcy, Góra, ul. Piastów 34

Hanna Jaz (Szalkowska)
Mam 26 i jestem mieszkanką Góry od urodzenia. Od kilku miesięcy jestem szczęśliwą mężatką. Z wykształcenia jestem dietetykiem o specjalizacji dietoterapi i dietoprofilaktyki. Od ponad roku pracuję w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Placówce Terenowej w Górze. Moją pasją jest ziołolecznictwo, fitoterapia stosowana w profilaktyce i terapii chorób metabolicznych.

Okręg wyborczy nr 8: ulice Góry - Bohaterów Westerplatte, F. Chopina, Wł. Sikorskiego, H. Sienkiewicza, J. Kochanowskiego, J. Słowackiego, Kwiatowa, Starogórska, Wiosny Ludów, Wł. Reymonta.
Siedziba komisji: Szkoła Podstawowa Nr 1, Góra, ul. Marii Konopnickiej 2

Adam Lach
Ur. się w 1959 w Górze. Potomek jednej z pierwszych osób, która osiedliła się w Górze po wojnie. Wykształcenie średnie techniczne. Żonaty, troje dzieci. Rencista, kościelny od 10 lat.
Po wygranych wyborach do Rady Miejskiej Góry zamierza wnikliwie przyjrzeć się finansom gminy.

Okręg wyborczy nr 6: Góra ulice: 11 Listopada, Armii Krajowej, G. Narutowicza, J. Dąbrowskiego, ks. J. Hawrysza, ks. P. Ściegiennego, Ludwika Zamenhofa, Mała, J. Piłsudskiego, Obrońców Lwowa, Plac Bolesława Chrobrego, Staromiejska, S. Żeromskiego, Wolności, Zaułek
Siedziba komisji: Przedszkole Publiczne Nr 1, Góra, ul. Żeromskiego 15

Aneta Niewiarowska
Absolwentka Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Przyrodniczego. Sekretarz gminy Wińsko. Wieloletni pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Górze (naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska) i doradca wójta. Specjalista ds. pozyskiwania funduszy unijnych, prawa Unii Europejskiej, gospodarki wodnej, kontroli zarządczej i bhp. Ekspert  RPO WD I RPO WZ 2014-2020 oraz POIiŚ w Ministerstwie Zdrowia.

Okręg wyborczy nr 2: ulice Góry - Aleja Jagiellonów, Dąbrówki, Królowej Jadwigi, osiedle Mieszka I, Piastów, Przemysława II, Stefana Batorego, Świętosławy, Władysława Jagiełły
Siedziba komisji: Ośrodek Pomocy Społecznej, Góra, ul. Poznańska 23

Marek Rewucki
Bezpartyjny, rzemieślnik, górowianin.

Okręg wyborczy nr 4: ulice Góry - Błotna, Cicha, Chabrowa, Dębowa, Krótka, Liliowa, Lipowa, Łąkowa, Polna, Rumiankowa, Sosnowa, Stawowa, Wierzbowa, Wrocławska, Wrzosowa, Zielona.
Siedziba komisji: Szkoła Podstawowa Nr 3 ul. Podwale 20

Łukasz Rolny
Urodził się w Górze. 32 lata. Żonaty, dwójkę dzieci. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Górze studiował politologię w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów we Wrocławiu na kierunku europeistyka. Posiada kurs baristy oraz uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych. W swojej karierze zawodowej był  m.in. magazynierem, kierowcą, doradcą, handlowcem, a także pracował w Holandii i Anglii. Do jego zainteresowań należy polityka, która nie daje bogactwa – jeśli jest się uczciwym – ale daje za to ogromną satysfakcję, gdy można realnie pomóc ludziom. Dlatego jeśli wyborcy powierzyliby mu mandat radnego chciałby skupić się na pomocy osobom zapomnianym, które nie uczestniczą w sukcesach miasta. Starałbym się godnie ich reprezentować i walczyć o dobro mieszkańców. Marzyłbym również o reaktywacji szpitala.

Okręg wyborczy nr 9:  ulice Góry - Brzozowa, Bukowa, Cisowa, C. K. Norwida, I. Paderewskiego, J. Matejki, J. Iwaszkiewicza, Jarzębinowa, Jodłowa, Klonowa, M. Konopnickiej, M. Reja, Modrzewiowa, osiedle Zacisze, Platanowa, Słoneczna, Świerkowa, X. Dunikowskiego
Siedziba komisji: Szkoła Podstawowa Nr 1, Góra, ul. Marii Konopnickiej 2

Florian Sitnik
Ur. w 1955 r. w Górze. Żonaty, 2 dzieci, 3 wnuków. Wykształcenie zawodowe. Do 1998 pracował jako kierowca i prowadził własne gospodarstwo rolne. Obecnie pracownik ochrony.

Okręg wyborczy nr 14: Brzeżany, Glinka, Jastrzębia, Łagiszyn, Polanowiec, Polanowo, Sławęcice, Strumienna, Ułanka
Siedziba komisji: Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Góra, os. Kazimierza Wielkiego 25

Teresa Śmietana
Ur. w 1959 r. w Górze. Mężatka, 2 córki, 3 wnucząt. Z zawodu rolnik, obecnie emeryt. Po wygranych wyborach zamierzam zająć się drogami na wsi i utworzeniem szpitala, pomocą ludziom starszym i pracą na rzecz dzieci i młodzieży.

Okręg wyborczy nr 11: miejscowości Borszyn Mały, Borszyn Wielki, Bronów, Kruszyniec, Kuklice, Ligota, Strumyk, Szedziec, Włodków Dolny.
Siedziba komisji: Szkoła Podstawowa Nr 3, Góra, ul. Podwale 20

wtorek, 16 października 2018

Oświadczenie Tadeusza Tutkalika


W związku z nieprawdziwymi i kłamliwymi  informacjami pojawiającymi się wśród opinii publicznej w okresie przedwyborczym informuję, że nie jest prawdą to, że po wyborze Pani Teresy Frąckiewicz na stanowisko Burmistrza Góry miałbym objąć  funkcje zastępcy Burmistrza.  Jednocześnie oświadczam, że po ewentualnym wyborze na radnego Rady Powiatu Górowskiego  jedynym moim celem jest  efektywna i merytoryczna praca w nowej radzie w sprawach dotyczących dobra mieszkańców miasta i powiatu.

Góra, dnia 16 października 2018 r.                          
Tadeusz Tutkalik

poniedziałek, 15 października 2018

Spotkanie w Górze

15 października Teresa Frączkiewicz - kandydatka na stanowisko burmistrza spotkała się z wyborcami. Była wspierana przez kandydatów Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość do Rady Powiatu i Rady Miejskiej. Była to okazja do dyskusji o problemach tak gminy jak powiatu.






Pies szuka właściciela

Bezdomny pies (patrz zdjęcia) szuka domu i właściciela. Sprawa pilna! Pies jest sympatyczny, młody, lubi się bawić. Nowego wlaściciela obdarzy przyjaźnią i przywiązaniem. Osoby zainteresowane przyjęciem psa proszę o kontakt telefoniczny - 575 67 73 67.



niedziela, 14 października 2018

Teresa Frączkiewicz – kandydatka na stanowisko burmistrza i na radną gminną




Rodowita górowianka, absolwentka Dońskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Rostowie nad Donem o kierunku konstruowanie i produkcja  maszyn.                       

Jeste wychowawcą młodzieży od 35 lat, pedagogiem posiadającym szerokie kompetencje i bogate doświadczenie zawodowe.

Ukończyła Studia Podyplomowe z Informatyki, Przedsiębiorczości, „Doradca-Trener- Konsultant''; jest tłumaczem przysięgłym języka rosyjskiego, była przez dwie kadencje w komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie dolnośląskim, w tym zastępcą przewodniczącego. Jest egzaminatorem maturalnym języka rosyjskiego, ekspertem do spraw awansu zawodowego na liście MEN. Komunikuję się w języku angielskim


Była pierwszym dyrektorem samodzielnej jednostki  Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze (2003 – 2007), gdzie od podstaw zorganizowała działalność tej placówki, m. in. utworzyła szkoły ponadgimnazjalne oraz policealne dla dorosłych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem w środowisku lokalnym.

W latach 2007 – 2012  pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół im. gen. S. Kaliskiego w Górze odnosząc liczne sukcesy: wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych oraz uzyskane certyfikaty, realizacja licznych projektów, w tym międzynarodowych, współpraca z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Jako dyrektor pozyskiwała liczne fundusze, które przyczyniły się do zmiany wizerunku szkoły oraz wzbogaciły wyposażenie  placówki w liczne nowoczesne pomoce.

Efektem jej pracy dydaktycznej są odznaczenia – Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal KEN, Medal za zasługi dla Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju – na wniosek rektora WAT -  Złoty Medal za Długoletnią Służbę.


Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Góry – jest radną Rady Powiatu Górowskiego, była radną Rady Miejskiej Góry dwie kadencje, w tym przewodniczącą Rady Miasta i Gminy w Górze. Była ławnikiem sądowym. Już trzecią kadencją jest członkiem zarządu  Lokalnej Grupy Działania „Ujście Baryczy”, pełni społecznie funkcję skarbnika LGD.

Jej mąż ma na imię Jacek,  a największym ich skarbem są dwie córki: Jowita – lekarz  i Klaudia - adwokat.

Jako osoba dyspozycyjna, otwarta na ludzi, chętnie podejmuje się zadań służących mieszkańcom  mojej gminy.

Wandalizm polityczny



Kampania samorządowa nabiera tempa, co widać po ilości plakatów i banerów wywieszanych na płotach, słupach ogłoszeniowych czy budynkach. Jednak nie zawsze wywieszone materiały wyborcze nie są traktowane przychylnie. Jestem tego przykładem, a właściwe mój baner wywieszony na ogrodzeniu przy ul. Kościuszki (w pobliżu targowiska).




Jakiś wandal polityczny a nie chuligan opatrzył go wulgarnymi napisami. Sądzę, że to celowe działanie któregoś z mojego konkurentów lub jego sympatyków. Dlaczego działanie celowe? Nie przypuszczam, że każdy nosi ze sobą mazak. A dlaczego ktoś z konkurencyjnych komitetów wyborczych? Bo został zniszczony – wg mojej wiedzy w niedzielne popołudnie – tylko mój baner, żaden inny, nawet obok znajdujące się plakaty i baner moich kolegów z komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Wandal polityczny wziął na celownik tylko mój baner. Na pierwszym zdjęciu baner przed zniszczeniem, na drugim - stan po próbie usunięcia napisów.

Zniszczenie banneru zgłosiłem już na policję. Temu, kto przyczyni się do ujawnienia sprawcy (lub sprawców), wyznaczam nagrodę wysokości mojej pierwszej diety w przyszłej kadencji Rady Powiatu.




piątek, 12 października 2018

Kazimierz Bogucki - kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość do Rady Powiatu



Wykształcenie średnie. Przewodniczący Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Górze. Radny 2 kadencji w Radzie Miejskiej oraz 2 kadencji w Radzie Powiatu. Członek NSZZ „Solidarność”.

Inni kandydaci Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 10) do Rady Powiatu z gminy Góra (w porządku alfabetycznym): K. Bandoch, D. Chochowska, R. Dąbkowski, K. Kutny, T. Rolny, A. Szalkowska, T. Tutkalik, L. Wilkiewicz, M. Żłobiński.

czwartek, 11 października 2018

List otwarty do Rady Powiatu i Starosty Powiatu Górowskiego

Otrzymałem list otwarty dra Stanisława Hoffmanna w sprawie szpitala. Ze względu na jego wagę publikuje go. Wcześniej otrzymał go starosta (patrz skany).

Czytając  ”Oświadczenie” Starosty Piotr Wołowicza i jego zastępcy  Pawła Niedźwiedzia w sprawie szpitala górowskiego odnosi się wrażenie, że jacyś bliżej nieznani i nie wymienieni  z nazwiska dyrektorzy są winni utraty szpitala. Fakty jednak świadczą o tym , że było inaczej

Czytając powyższe oświadczenie doznałem konsternacji z powodu kłamstw w nim zawartych. Kłamstwem jest, że w momencie sprzedaży szpital górowski jako spółka ze 100 % udziałem Powiatu był zadłużony. W momencie objęcia stanowiska prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia Spółka z.o.o rzeczywiście miała stratę w wysokości 300  tysięcy złotych przy kapitale założycielskim 500 tysięcy złotych.

Przez okres niecałych 2 lat udało się zlikwidować stratę i w momencie sprzedaży szpital miał spłacone wszystkie zobowiązania, w tym pożyczkę w wysokości 100 tysięcy złotych udzieloną przez Zarząd Powiatu. Te fakty są niepodważalne, ponieważ istnieją  dokumenty i dowody łącznie z audytem biegłego rewidenta wraz z bilansem złożonym w starostwie. Kłamstwem jest zatem, że sytuacja finansowa zaczęła się pogarszać a wręcz przeciwnie, spółka wypracowała zyski i przeprowadziła inwestycję w postaci uruchomienia pracowni tomografii komputerowej. Są to fakty niezaprzeczalne. Szpital jako spółka sobie dobrze radził a z powodu braku długów nie był żadnym obciążeniem dla powiatu.

Dziś starostowie piszą, że Rada Powiatu podjęła decyzję o sprzedaży szpitala, zapominając, że nie cała a tylko rządząca większość której oni dowodzili. Mimo publicznych ostrzeżeń zgłaszanych na sesjach przed osławionym PCZ we Wrocławiu Zarząd powiatu usilnie dążył do sprzedaży właśnie temu podmiotowi. Nakazywał już przed sprzedażą udostępniać mu   wszelkie dokumenty i informacje na temat kondycji finansowej  całego majątku, który w momencie sprzedaży wart był 9,5 miliona złotych.  Determinacja rządzących była tak olbrzymia, że nawet próbę zorganizowania lokalnego referendum w tej sprawie zablokowano. Potajemnie podpisano akt notarialny i przejęto szpital w ciągu kilku minut bez przeprowadzenia inwentaryzacji. Czas pokazał , że ci którzy ostrzegali mieli niestety rację.

Pisanie w oświadczeniu o jakimś zaangażowaniu gmin w przejęcie udziałów Powiatowego Centrum Zdrowia w Górze jest pustym powtarzaniem słownych deklaracji. Nigdy przecież formalnie nikt tego nie próbował nawet zacząć . Składano tylko puste słowne deklaracje a Burmistrz  Góry w tym celowała. Publicznie zapewniała pracowników, „że mają się nie martwić bo i tak miasto przejmie szpital.” Bezczelnie kłamano by uspokoić załogę szpitala .

Wygląda na to, że to jednak władza jest winna obecnej sytuacji. Pisząc o  niekompetentnych zarządzających  szpitalem ma Pan też na myśli tych kolejnych starostów, którzy ich powoływali i ustalali im wynagrodzenie? Który to z dyrektorów zarabiał 20 tysięcy złotych ? Może ten który pod sztandarem Komitetu wyborczego „Nasz Szpital” został radnym  a potem jako członek zarządu podejmował decyzję o jego sprzedaży. Trzeba się przyznawać do popełnianych przez władzę błędów i ponosić za nie odpowiedzialność.

W momencie powstania samorządów  w przedostatnim dniu istnienia Województwa Leszczyńskiego Wojewoda Leszczyński  Aktem Notarialnym przekazał  majątek wszystkim  Samodzielnym Publicznym Zakładom Opieki Zdrowotnej istniejącym w województwie .
Także SPZOZ w Górze został uwłaszczony na  majątku . SP ZOZ w Górze posiadał Szpital, Stację Pogotowia Ratunkowego , Przychodnię oraz siedem  Ośrodków  Zdrowia  w Wąsoszu, Rudnej Wielkiej, Jemielnie, Luboszycach, Sicinach, Niechlowie i Chróścinie. Nie wspominam już bloku mieszkalnego przy ulicy Tylnej przekazanego miastu  za darmo .

Mam na ten temat pełną wiedzę, gdyż miałem zaszczyt być wtedy dyrektorem SPZOZ.W tym czasie   działalność medyczna zaczęła być finansowana przez Dolnośląską Kasę Chorych a następnie Przez Narodowy Fundusz Zdrowia . Rada Powiatu ani żaden samorząd nie finansował nigdy usług medycznych. Rzeczywiście w owym czasie SPZOZ miał dług w tym zobowiązań terminowych wymagalnych 300 tysięcy Wtedy mimo usilnych starań o kredyt ówczesny starosta nie wyraził zgody na poręczenie. To był koniec mojej współpracy z miejscową władzą. Władza przejęła szpital siłą przy pomocy firmy ochroniarskiej.  Starosta rozpoczął natomiast procedurę sądową unieważnienia aktu notarialnego. Zaowocowało to pomniejszaniem majątku SPZOZ z przekazaniem następnie ośrodków zdrowia gminom, na których uwłaszczali się poplecznicy ówczesnej lokalnej  władzy. To był pierwszy gwóźdź do trumny szpitala. W latach następnych kolejne samorządy podejmowały kluczowe decyzje  w sprawach kredytów zbyt późno , nietrafionych powoływań dyrektorów i organizacji SPZOZ, by w końcu sprzedać majątek wart 9,5 mln złotych za 700 tysięcy, bo przecież tyle uzyskano w pierwszej racie. Zastanawiające jest to jak mając  tak zwane „przełożenie polityczne” w gminie , w powiecie  w województwie a nawet w rządzie można było podjąć tak głupie decyzje. Ale nikt inny przecież tylko osobiście Pan i  pański zastępca jak i wszyscy członkowie Zarządu odpowiedzialni są za podpisanie  niekorzystnej umowy sprzedaży.

Z poważaniem dr n. med . Stanisław Hoffmann



Proszę o głos w wyborach do Rady Powiatu
(lista nr 10 – Prawo i Sprawiedliwość, pozycja nr 5)


Od zawsze górowianin. Rodzice przybyli tutaj z Wileńszczyzny. Wyksztalcenie wyższe (filologia polska i  bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim). Od 1988 r. nauczyciel-bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Górze. Od 1989 r. czynnie włączył się w życie społeczne i polityczne Góry. Członek NSZZ „Solidarność”. Publicysta. Współautor czterech książek i autor trzech („60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Górze”, „Bieg Niepodległości w Górze 1994-2013”, „100 lat górowskich wodociągów”). Obecnie radny powiatowy.

Mirosław Żłobiński

poniedziałek, 8 października 2018

Aktywny inaczej


Czas kampanii wyborczej to czas konfabulacji, koloryzowania … żeby nie użyć bardziej dosadnych słów, czas różnego rodzaju fantastów. Dołączył do nich Marek Biernacki, radny powiatowy (to ważne), publikując w internecie podsumowanie swoich dokonań w samorządzie.



Używając bardzo pojemnego czasownika „zabiegałem” wylicza do czego się przyczynił. Wymieńmy kilka: budowa krytej pływalni wraz kręgielnią, przebudowa byłego internatu, rewitalizacja Wieży Głogowskiej …. Lista jest tak bogata, że nie mogę tych wszystkich sukcesów radnego powiatowego nie dam rady wymienić. Zdziwiła mnie ta aktywność, którą łatwo można przypisać jakiemuś radnemu gminnemu lub radnej gminnej.

Pomyślałem sobie, że tyle mógł zrobić na rzecz gminy (brawo!), na pewno przynajmniej tyle samo zrobić na rzecz powiatu. Przeczytałem wypowiedź Marka Biernackiego, potem jeszcze raz i jeszcze raz … Nie wymienił żadnych dokonań na rzecz powiatu, ale deklaruje, że, jeśli zostanie wybrany na radnego powiatowego, w nowej kadencji zaangażuje się w realizację obwodnicy Góry (z dziesięć lat ją się buduje, ale pewno po włączeniu radnego M. Biernackiego, używając filmowego języka „lepiej późno niż później”,  na pewno powstanie), w ograniczeniu smogu czy w uatrakcyjnienie oferty sportowej i kulturalnej dla mieszkańców, itd., itd.

Niektóre punkty jego deklaracji, co zrobi w ciągu najbliższych pięciu lat, oczywiście, jeśli wyborcy powierzą mu mandat radnego, budzą moje rozbawienie. Radny powiatowy po czterech latach zasiadania w Radzie Powiatu ma zamiar zaangażować się w realną poprawę stanu powiatowej infrastruktury drogowej, w dostosowanie edukacji zawodowej do wymogu lokalnego rynku pracy i w realizację przedsięwzięć służących odbudowie ochrony zdrowia (najpierw sprzedał szpital, oczywiście nie sam, a teraz deklaruje, że zaangażuje się w przedsięwzięcia na rzecz ochrony zdrowia),.

Dlaczego budzi rozbawienie ta deklaracja. Podczas obrad Rady Powiatu siedzi naprzeciwko mnie. Chyba mogę powiedzieć, że wiem jak wygląda jego zaangażowanie w pracę rady, tej, która kadencja dobiega końca, a nie tej przyszłej. Nie licząc namiętnego oglądania telefonu (internet?) nie wykazał się specjalną aktywnością. Pamiętam, że zwykle zabierał głos jako przewodniczący komisji, mówiąc, że projekt uchwały został pozytywnie oceniony. I na tym koniec. Koniec.

Oczywiście to jest moja refleksja  na temat jego wpisu w internecie, bo w komentarzach doczekał pozytywnych ocen swojej” aktywności inaczej”. Jak widać inni postrzegają ją inaczej. Pochwalić M. Biernackiego można za poglądy polityczne. Ma niezmienne od lat. Kurczowo trzyma się Platformy Obywatelskiej, mimo że ona idzie na dno.





Spotkanie w Starej Górze

Kandydatka Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość uczestniczy w spotkaniach z wyborcami, wspierana przez kandydatów do Rady Miejskiej  Rady Powiatu. W niedzielę spotkała się z wyborcami w Starej Górze.










niedziela, 7 października 2018

Lucyna Wilkiewicz - kandydatka KW Prawo i Sprawiedliwość do Rady Powiatu



Wykształcenie wyższe magisterskie – absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieloletni doświadczony nauczyciel dyplomowany w Liceum Ogólnokształcącym w Górze. Aktywna radna Rady Miejskiej w Górze dwu kadencji: 2006-2010 i 2010-2014.

Inni kandydaci Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 10) do Rady Powiatu z gminy Góra (w porządku alfabetycznym): K. Bandoch, K. Bogucki, D. Chochowska, R. Dąbkowski, K. Kutny, T. Rolny, A. Szalkowska, T. Tutkalik, M. Żłobiński.

Profesor od kresów


5 października 2018 r. za sprawą Biblioteki Miejskiej w Górze i jej dyrektorki Danuty Biernackiej odwiedził nasze miasto prof. Stanisław Nicieja z Opola, autor cyklu książek pod tytułem „Kresowa Atlantyda”, we wrześniu ukazał się już 11. tom  poświęcony Polesiu. Zapowiedział, że ukaże się ich ok. 30. Autor z żalem mówił, że niepotrzebnie pierwszy tom poświęcił aż pięciu miastom  (Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Brzeżany i Borysław), prawdopodobnie każde z tych miast jest warte jednego tomu.



Gość rozpoczął od opowiedzenia zdarzenia ze spotkania z czytelnikami w Stanisławowie. Obecny na nim przedstawiciel partii „Prawicowy sektor” zarzucił mu, iż zajmuje się historią ukraińskich miast zamiast historią Wrocławia, Opola czy Szczecina. Profesor Nicieja wyjaśnił mu, że jest polskim historykiem i opisuje polską historię tych miast. W odróżnieniu od krajów Europy zachodniej terytorium Polski w dziejach ciągle się przesuwało. Po II wojnie światowej przesunęło się o ok. 250 km ze wschodu na zachód.

Nie będę streszczał wystąpienia gościa, bo oprócz tego, że mówił bardzo ciekawe rzeczy, jest wspaniałym oratorem. Jeśli kogoś temat kresów nie interesuje, to mógł z prawdziwą przyjemnością posłuchać jego słów. Profesor Nicieja stwierdził, że każdy Polak powinien znać przeszłość kresów, jego miast i ludzi tam mieszkających, niejako jest obowiązek każdego Polaka.

Historyk z Opola nie jest wyłącznie autorem książek, ale również twórcą filmów, oczywiście o kresach. W Górze zaprezentował krótki dziewiętnastominutowy film o Truskawcu, sławnym przedwojennym (i powojennym) uzdrowisku. Do dziś – dodam od siebie - chętnie odwiedzanym przez Polaków.

Profesor Stanisław Nicieja w specyficzny sposób piszę o kresach. To nie są takie książki, że wystarczy lektura trzech stron i morzy nas głęboki sen. Pisze o ludziach i ich dokonaniach  w sposób bardzo atrakcyjny, przystępny, bardzo przyjemnie się czyta.. Książki są na najwyższym poziomie edytorskim, zilustrowane ciekawymi zdjęciami.

Po spotkaniu można było kupić publikacje prof. Niciei, a nasz gość chętnie rozdawał autografy. Osoby, które z różnych powodów nie przyszły, mogą z dorobkiem opolskiego historyka zapoznać, czytając książki z z cyklu „Kresowa Atlantyda” dostępne w lokalnych bibliotekach. Biblioteka Miejska w Górze ma wszystkie 11 tomów, Biblioteka Pedagogiczna – 8.