czwartek, 14 lutego 2019

Nieodpłatna pomoc prawna w 2018 r.

Już trzeci rok funkcjonuje w powiecie górowskim (i w Polsce) nieodpłatna pomoc prawna, finansowana z dotacji rządowej. Udzielana jest w dwu punktach – w Górze i w Wąsoszu. W Górze pomoc jest świadczona przy ul. Armii Polskiej 8  (stara przychodnia) i w Wąsoszu. Pomocy udzielają  – adwokaci i radcy prawni organizacji pozarządowej  oraz  radcy prawni i adwokaci nie związani z tą organizacją.

W ubiegłym roku udzielono nieodpłatnej pomocy prawnej 550 osobom (rok wcześniej 580), z tego 387 osobom w punktach prowadzonych przez organizację pozarządową (319).  Jedynie 130 osób wyraziło zgodę na ujawnienie dotyczących ich danych zbiorczych.

Z tej nieodpłatnej pomocy nie mogą korzystać wszyscy. Obecnie krąg tych ludzi znacznie się poszerzył. Z pomocy mogą korzystać wszyscy, których nie stać na wynajęcia prawnika. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.

W 2018 r. zdecydowanie najczęściej korzystały z nieodpłatnej pomocy kobiety, które ukończyły 65 lat i posiadały wykształcenie zasadnicze zawodowe. Często też korzystały z porad prawnych osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Jako ciekawostkę można podać, że pojawiły się też osoby z wyższym wykształceniem.

Interesanci pochodzili przeważnie z miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, czyli z Góry, lub wsi.

Potrzebującym najczęściej pomagano z zakresu prawa cywilnego (z wyłączeniem spraw z zakresu prawa rzeczowego i spadkowego), spadkowego, rzeczowego, administracyjnego (z wyjątkiem prawa podatkowego), rodzinnego (z wyłączeniem rozwodów, separacji i alimentów) i w sprawach dotyczących alimentów.  

Najczęstszą formą pomocy prawnej było poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach.  Na drugim miejscu wśród form udzielania pomocy było wskazanie sposobu rozwiązania jej problemu prawnego. Interesantom poświęcano zwykle od 30 do 60 minut.