wtorek, 26 lutego 2019

Z obrad V sesji Rady Powiatowej (2)


Po staroście zabrał glos jego zastępca Andrzej Rogala. Zaczął mówić o konwencie samorządowców w dniach 14 i 15 lutego w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu w sprawie rozwoju kolei dolnośląskiej. Uczestniczył w nim on i pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz. Zaczął mówić, ale szybko go wyręczyła pani burmistrz, informując o zapadłych ustaleniach.


Zarząd województwa zamierza, jak optymistycznie zapewniła pani burmistrz,  do końca kadencji uruchomić dwie linie kolejowe – jedną do Lubina i drugą łączącą Górę z Bojanowem. Będą to zadania priorytetowe. W przypadku naszej linii kolejowej rozwiązanie problemu ułatwia wcześniejsza decyzja marszałka Cezarego Przybylskiego, który nie zgodził się na jej likwidację. W pierwszej kolejności zamierza się uruchomić ruch pasażerski, np. wykorzystując szynobusy.

Pani burmistrz podkreśliła, że o tym linie kolejowe zostaną uruchomione jest zwarte w porozumieniu Bezpartyjnych Samorządowców z rządem. Dla mniej zorientowanych należy się wyjaśnienie. W ostatnich wyborach samorządowych w województwie dolnośląskim wygrał, ale nie mógł rządzić bez koalicjanta. Znalazł go w Bezpartyjnych Samorządowcach, którzy zgodzili się na współpracę pod pewnymi warunkami. Jeden z nich właśnie ułatwi uruchomienie linii kolejowej z Góry do Bojanowa.

Pierwszy krok został zrobiony. Pod koniec stycznia zarząd województwa podjął uchwałę o  przejęciu torowiska linii kolejowej Góra – Bojanowa. Jest to pierwszy krok w kierunku reaktywacji  tego połączenia. Dalej będzie trudniej. Obecnie droga S5 przecina linię kolejową Góra – Bojanowo. Jej projektanci samowolnie uznali, że ta linia kolejowa nie działa. Jej uruchomienie wiążę się z koniecznością budowy wiaduktu nad tą trasą.

Dwa kolejne uchwały dotyczyły dostosowania prawa lokalnego do nowej ustawy o samorządzie powiatowym. Obydwie zostały przyjęte. Pierwsza dotyczyła określenia szczegółowych zasad wnoszenia obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych.

Grupa mieszkańców powiatu posiadających czynne prawo wyborcze do rady powiatu może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W naszym przypadku ta grupa liczy co najmniej 300 osób. Projekt takiej uchwały staje się przedmiotem obrad rady powiatu na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu (art. 42a ustawy o samorządzie powiatowym).

Czynności związane z przygotowaniem projektu uchwały, jego rozpowszechnieniem, promocją i organizacją zbierania podpisów popierających projekt wykonuje komitet, liczący co najmniej 10 osób. Projekt uchwały z wykazem podpisów pełnomocnik komitetu wnosi do przewodniczącego rady nie później niż 3 miesiące od daty wręczenie przewodniczącemu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

W uzasadnieniu do projektu bardzo ładnie napisano: „Przyjęcie powyższej uchwały umożliwi mieszkańcom aktywne włączanie się w proces kształtowania życia w powiecie oraz wpłynie pozytywnie na wzrost poczucia współodpowiedzialności za to, co dzieje się na terenie objętym działaniem poszczególnych samorządów.”

Druga uchwala dotyczyła określenia szczegółowych wymogów raportu o stanie powiatu. Ubiegłoroczna ustawa o samorządzie powiatowym nakazała, że zarząd powiatu co roku do 31 maja ma obowiązek przedstawić radzie powiatu raport o stanie powiatu. Winien obejmować podsumowanie działalności zarządu powiatu w roku poprzednim , w szczególności realizacji polityk, programów i strategii, uchwal rady powiatu i budżetu obywatelskiego. Rada może określić w drodze uchwały szczegółowe wymogi dotyczące raportu (art. 30a).

Zarząd się wysilił. Ograniczył się do wyliczenia obszarów, które raport będzie obejmował. Sięgnął do ustawy o samorządzie powiatowym i z artykułu 4 określającego zadania publiczne, które powinien wykonywać powiat, i zaczerpnął stamtąd wykaz, choć np. pominął ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami. Próbowałem przekonać obecnych, że są to ogólniki. Projekt uchwały winien zawierać rodzaj informacji, który będzie przedstawiony w raporcie. Na próżno, bo to niemożliwe. Obawiam się, że raport będzie przypomniał sprawozdanie z pracy rady, czyli spis uchwał i przedstawianych informacji.

Postanowiono o powołaniu doraźnej komisji statutowej, która ma przygotować projekt nowego statutu powiatu. W jej skład weszli: Ryszard Pietrowiak, Ryszard Wawer i Andrzej Rogala. Wszyscy są członkami „koalicji rządzącej”.