czwartek, 28 lutego 2019

Z obrad V sesji Rady Powiatu (3 i ostatnia)


Kolejnym punktem obrad było ustalenie planu pracy Rady Powiatu na 2019 r. Zgłoszono trzy poprawki. Wszystkie odrzucone. Dwie pierwsze ja zgłosiłem. Nie mogłem się pogodzić z dyskryminacją Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czyli hali „Arkadia”. Wszystkie jednostki powiatowe w tej czy innej formie składają sprawozdania ze swej działalności – oprócz „Arkadii”, więc zaproponowałem, żeby w planie pracy umieścić informację o jej działalności. Radni koalicji rządzącej odrzucili mój wniosek. Byli za dyskryminacją „Arkadii”. Druga moja poprawka to umieszczenie w planie pracy sprawozdania z realizacji programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi. Dotychczas – przynajmniej w poprzedniej czteroletniej kadencji – taki punkt był. W tym roku koalicja rządząca uznała, że jest to niepotrzebne, bo i tak takie sprawozdanie zostanie przedstawione radnym. Trzecią poprawkę zgłosił radny opozycyjny Grzegorz Trojanek. Chciał, żeby w planie pracy rady umieścić informację o aktualnym stanie ochrony zdrowia na terenie powiatu górowskiego. Starosta Piotr Wołowicz uznał, że jest to niepotrzebne, bo i tak na każdej sesji informuje o ochronie zdrowia.

Plan pracy Rady Powiatu uchwalono 9 głosami koalicji rządzącej, przy 4 głosach sprzeciwu opozycji i 1 głosie wstrzymującym. Ostatecznie plan pracy przewiduje:
I kwartał – informacja o sytuacji na rynku pracy w powiecie górowskim za 2018 r.;  analiza wykonanych zadań, na które zostały przeznaczone środki PFRON w 2018 r. oraz realizacja programu 500+;
II kwartał – analiza realizacji budżetu za 2018 r.; raport o stanie powiatu; rozpatrzenie wniosku komisji rewizyjnej o udzielnie absolutorium; informacja o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu w 2018 r.; informacja o stanie ochrony przeciwpożarowej; informacja Państwowego Inspektora Sanitarnego o stanie sanitarnym powiatu;
III kwartał – informacja o realizacji budżetu za pierwsze półrocze 2019 r.; informacja z realizacji zadań Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu; informacja o działalności Stowarzyszenia Gmin i Powiatów „Dolnośląska Kraina Rowerowa”;
IV kwartał – informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2018/2019; uchwalenie planów pracy komisji i rady.

Od ubiegłego roku na terenie powiatu górowskiego działa liceum ogólnokształcące o profilu mundurowym, drugie na terenie powiatu. Tę niepubliczną szkołę prowadzi stowarzyszenie „Orla”. Dyrektorem te placówki jest Halina Mielnik, dotychczasowa dyrektorka wąsoskiego gimnazjum. W liceum uczą nauczyciele z likwidowanego gimnazjum. Były burmistrz Wąsosza Zbigniew Stuczyk od paru lat starał się o utworzenie takiej szkoły. Gdy to się udało, stracił – z woli wyborców – stanowisko … i pojawiły się problemy finansowe. Miesięcznie brakuje 2-4 tysiące złotych. Nowy burmistrz Wąsosza Paweł Niedźwiedź znalazł rozwiązanie.


Podczas sesji przedstawiono projekt uchwały, w której radni zgadzają się na zawarcie porozumienia powiatu górowskiego z gminą Wąsosz w sprawie założenia i prowadzenia od 1 września 2019 r. przez gminę Wąsosz publicznego czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Utworzenie takiej szkoły ma nie kolidować z funkcjonowaniem górowskiego Liceum Ogólnokształcącego ze względu na minimalny nabór uczniów z terenu gminy Wąsosza (od jednego do kilku w danym roku szkolnym). Porozumienie to ma nie rodzić żadnych skutków finansowych dla powiatu. Za zawarciem porozumienia głosowało 12 radnych, 2 osoby się wstrzymały.

Dzień wcześniej odbyło się posiedzenie komisji oświaty, na którym omawiano ten projekt uchwały. Wtedy zupełnie inaczej przedstawiano konieczność zawarcia porozumienia. Ratowanie wąsoskiego liceum miało polegać na tym, że powiat przejąłby jego finansowanie.

Burmistrz P. Niedźwiedź planuje utworzenie zespołu składającego się ze szkoły podstawowej i liceum, co pozwoli poczynić oszczędności na wielkości administracji. W przypadku braku środków pomocy finansowej będzie mogła udzielić gmina.

Jeszcze przegłosowano trzy uchwały. Jedną z tych uchwał było określenie zadań, na które zostaną przeznaczone środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019 r. Z kwoty 514 426 zł najwięcej przeznaczono na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (184 826 zł) i dofinansowanie zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym (165 tys. zł).