sobota, 9 listopada 2019

Kronika w internecie


Poczynając od 1 lipca 1946 r., w Górze prowadzono na bieżąco zapiski opisujące ówczesne wydarzenia, ale wkrótce tego zaprzestano. Dopiero w 1958 r. przewodniczący prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Górze Bronisław Szczygieł nakazał ponowne prowadzenie kroniki. Uzupełniono je opisami wcześniejszych wydarzeń, sięgając aż do 1945 r. Do 1975 r. kronika miała zasięg powiatowy, następnie przejęła ją gmina Góra i do dziś prowadzi. Obecnie znajduje się w Bibliotece Miejskiej, a jej pracownicy dbają o kolejne wpisy.

Partie tego monumentalnego dzieła mają nierówną wartość. Uważam, że szczególnie cenną jej pierwszą część, która przynosi informacje nieznane z innych źródeł. Dla miłośników przeszłości Góry i powiatu jest wspaniałą lekturą.





„Kronika m. Góry Śląskiej i ziemi górowskiej”  to trzy potężne tomy. Pierwszy to jeszcze może unieść jedna osoba, ale do trzeciego, bo tyle na razie liczy to historyczne dzieło, trzeba dwóch chłopów i tak będzie co nieść. Od niedawana w całości trafiła do internetu .

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie od kilku lat tworzy Leszczyńską Bibliotekę Cyfrową. W zeszłym roku zwróciła się do bibliotek publicznych dawnego województwa leszczyńskiego z propozycją współpracy. Entuzjastycznie przyjęła ją dyrektorka Biblioteki Miejskiej Danuta Biernacka. Biblioteka leszczyńska otrzymała dofinansowanie w ramach programu Kultura Cyfrowa 2019 na zadanie „Powiększenie zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej z wydzieleniem działów regionalnych”. Dzięki temu kronika trafiła do internetu.

Kronikę m. Góry Śląskiej i ziemi górowskiej” każdy niezależnie od miejsca zamieszkania może czytać 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Warto!