wtorek, 10 marca 2020

Chwała bohaterom


Za sprawą jednego człowieka – Tadeusza Tutkalika po raz piąty uczczono bohaterów podziemia niepodległościowego – Żołnierzy Wyklętych poprzez konkurs dla młodzieży,  popularyzujący wiedzę i pamięć o ludziach walczących zbrojnie z narzuconą siłą władzą komunistyczną. Wspierali go w tym przedsięwzięciu inni: dyrektorka Zespołu Szkół Ewa Gano, nauczyciele i uczniowie tej szkoły, nauczyciel historii Kamil Kutny, sponsorzy i inni. Nad konkursem patronat objął przewodniczący sejmiku wojewódzkiego we Wrocławiu Andrzej Jaroch, który swą obecności uświetnił imprezę, która odbyła się 9 marca w Zespole Szkół.


Konkurs rozpoczął się od uczczenia minutą ciszy dwu uczniów, którzy kilka dni temu zginęli w wypadku samochodowym. Po powitaniu gości, wśród nich Andrzej Jaroch, radny wojewódzki Tytus Czartoryski, starosta Kazimierz Bogucki i jego zastępca Grzegorz Kordiak, radni powiatowi, Tadeusz Tutkalik przedstawił krótki rys historyczny czterech edycji konkursów. Imprezę prowadził Artur Małecki z ZS.


W tegorocznych zmaganiach konkursowych uczestniczyło 18 uczniów reprezentujących szkoły z powiatu górowskiego (SP Wąsosz, LO Wąsosz, SP Niechlów, SP nr 3 Góra, LO Góra, SP Siciny, ZS Góra) i spoza niego (SP Świerczyna, SP Leszno). Uczniowie odpowiadali posługując się pilotami na pytania, które pojawiały się na ekranie. Zmagania były podzielone na trzy etapy. Tę rywalizację wygrała Magdalena Metelica z SP w Wąsoszu. Drugie miejsce zajął Jacek Kmiotek z SP w Irządzach a na trzecim miejscu znalazła się Oliwia Maślejak z ZS w Górze.


Nagrodę specjalną dla zwycięzców ufundował przewodniczący sejmiku Andrzej Jaroch. Będzie to wycieczka do Warszawy połączona ze zwiedzaniem cmentarza wojskowego na Powązkach, odwiedzinami grobu ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedzaniem miejsca bitwy z bolszewikami w 1920 r. w Ossowie.

Impreza ta nie ograniczyła się do konkursu, czyli pytań i odpowiedzi. Wystąpił Paweł Kochański z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Mówił on o powstaniu wielkopolskim i 17 pułku ułanów wielkopolskich. Przedstawiciele stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów” mówili i prezentowali broń i umundurowanie używane przez Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie można było wysłuchać pogadanki o terytorialsach z Leszna i ich zobaczyć. Kilkakrotnie występowali uczniowie Zespołu Szkól, śpiewając piosenki patriotyczne.