sobota, 17 stycznia 2015

Gimnazjum dwujęzyczne



 23 czerwca 2014 r. na posiedzeniu rady pedagogicznej Liceum Ogólnokształcącego w Górze nauczycieli podjęli uchwałę o tym, żeby dyrektorka szkoły skierowała do zarządu powiatu wniosek o o utworzeniu od 1 września 2015 r. gimnazjum dwujęzycznego. Mieściłoby się ono w budynku liceum na ul. Szkolnej 1.

Nauczyciele licealni uzasadnili tę inicjatywę w sposób następujący: „Utworzenie gimnazjum dwujęzycznego jest podyktowane chęcią wyjścia naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, dla których język obcy jest dzisiaj narzędziem pracy i nauki pozwalającym na swobodne funkcjonowanie w świecie otwartych horyzontów i bezustannego rozwoju.” Liceum posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną do nauczania dwujęzycznego biologii i chemii w języku angielskim i wystarczającą ilość sal lekcyjnych pozwalającą na naukę w trybie jednozmianowym oraz odpowiedni sprzęt audiowizualny.


Gimnazjum to będzie oferować naukę języka angielskiego w zwiększonym wymiarze godzin oraz biologii i chemii również w języku angielskim.


Inicjatorzy liczą na pozyskanie uczniów nie tylko z powiatu górowskiego, ale również z powiatów ościennych, ponieważ szkoła nie będzie miała charakteru placówki rejonowej, czyli mogą w niej uczyć się absolwenci szkół podstawowych z całego powiatu górowskiego i innych.. W przyszłości uczniowie będą mogli kontynuować naukę w klasach dwujęzycznych liceum, które dyrekcja zamierza utworzyć. Górowskie liceum już nawiązało kontakt  z gimnazjum dwujęzycznym funkcjonującym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głogowie oraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie, oferującą wsparcie merytoryczne.


Po sześciu miesiącach ciężkiej pracy zarządu trafiły na posiedzenie komisji oświaty, kultury, sportu i promocji w dniu 27 stycznia 2015 r. odpowiednie uchwały – o założeniu gimnazjum dwujęzycznego i połączeniu tegoż gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w zespół szkół. Na podstawie dostarczonych materiałów radnym napisałem ten artykuł. Członkowie komisji mają zająć stanowisko w tych sprawach. Jestem za.


Warto przypomnieć, że górowskie liceum już wcześniej miało charakter zespołu szkół: w latach 1979-1993 – Zespół Szkół Ogólnokształcących (Szkoła Podstawowa nr 2 + Liceum Ogólnokształcące) i w latach 1948-1965 – jedenastoletnia szkoła ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego.