środa, 14 stycznia 2015

Wyrok w imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej


14 stycznia 1982 r. Sąd Wojewódzki w Poznaniu w składzie: Zdzisław Stankiewicz, Wiera Rajkowska i Ryszard Słupczyński wydał wyrok w sprawie Ryszarda Burzyńskiego, Romana Kanickiego i Jolanty Zmory


„W okresie od 13 do 18 grudnia 1981 r. w Górze w województwie leszczyńskim wspólnie i w porozumieniu, przy czym wszyscy jako członkowie NSZZ »Solidarność« Ziemia Górowska pomimo zawieszenia działalności tegoż związku z powodu wprowadzenia stanu wojennego nie zaniechali dotychczasowych czynności i celem rozplakatowania przygotowywali afisze i ulotki, które w swej treści skierowane były p-ko Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego oraz stanowiły protest przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, a także zawierały napisy informujące o aktualności strajku, z tym jednak, iż jedynie 3 ulotki zdołali nakleić na słupie reklamowym w centrum miasta Góry w dniu 17 grudnia 1981 r.”



Jedna z wywieszonych ulotek zawierała tekst: „w Polsce władza należy do ludu pracującego miast i wsi a nie do Sejmu i generałów, czy skompromitowanych, nieudolnych polityków – solidarni”.



Oskarżonych uznano za winnych zarzucanych im przestępstw i skazano: Ryszarda Burzyńskiego na karę jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, Romana Kanickiego – na karę jednego roku i cztery miesiące pozbawienia wolności i Jolantę Zmorę – na jeden rok pozbawienia wolności.



30 września 1993 r. Sąd Najwyższy w Warszawie w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej uchylił wyroki Ryszardowi Burzyńskiemu, Romanowi Kanickiemu i Jolancie Zmorze.