środa, 6 maja 2015

Liceum w górnej połówce rankingu „Perspektyw”



Co roku fundacja „Perspektywy” sporządza ranking najlepszych liceów i techników. Na liście 500 liceów ogólnokształcących umieszczonej w internecie nie było górowskiego ogólniaka. O tę nieobecność zapytał się radny Grzegorz Trojanek. Odpowiedź na to pytanie otrzymali wszyscy radni z materiałami na sesję 27 marca 2015 r. Napisała dyrektorka Małgorzata Patrzykąt, że LO „nie uczestniczy i nigdy nie uczestniczyło w plebiscycie ‘Perspektyw’ na najlepszą szkołę, ponieważ kryteria ustalone przez Kapitułę Rankingu (przelicznik liczbowo-procentowy) daje surowy wynik średni, który nie niesie żadnej informacji co do jakości nauczania i wkładu pracy szkoły w jej podnoszeniu.”


Ostatnio otrzymałem inną odpowiedź - w postaci listu do mnie - na udział w rankingu „Perspektyw”. Przytaczam fragment: „[...] spośród 2315 liceów publicznych i niepublicznych w Polsce, które uwzględniono w rankingu, LO w Górze znalazło się na 760 miejscu. Trudno stwierdzić, że jest to słaby wynik; jesteśmy zdecydowanie powyżej środka stawki (na 2315 liceów  środek to pozycja 1158) a konkretniej to w pierwszych 30% najlepszych liceów w Polsce. Za nami w zestawieniu jest 1555 liceów, które osiągają słabsze wyniki. [...] Dla porównania, III LO z Leszna jest na 860 miejscu, a IV LO z Leszna i II LO z Rawicza są niesklasyfikowane w rankingu ze względu na słabo zdaną maturę z matematyki, natomiast I i II LO z Leszna są wśród pierwszych 500 liceów.”

Uzupełnieniem tych informacji może być strona internetowa Liceum Ogólnokształcącego w Górze, na której znajdują się wyniki ubiegłorocznych matur na tle porównawczym i wyniki osiągane przez uczniów w konkursach.Warto samemu się z nimi zapoznać, przytoczę tylko jeden komentarz dotyczący matematyki tam zamieszczony: „Procentowy wynik zdających z matematyki (poziom podstawowy) jest wyższy niż w III i IV LO w Lesznie. Natomiast wynik z poziomu rozszerzonego jest niemal taki sam jak w I LO oraz znacznie wyższy niż w III i IV LO w Lesznie.”

Nasuwa się pytanie, kto jest bardziej wiarygodny – dyrektorka Małgorzata Patrzykąt (w piśmie z 23 lutego 2015 r. skierowanym do starosty; kserokopię otrzymał każdy radny) czy autor listu pracujący w LO? Myślę, że na najbliższej sesji Rady Powiatu będzie warto poruszyć tę kwestię. Mnie nurtuje też inna sprawa. Jeśli dyrektorka wprowadziła w błąd radnych, dlaczego działa na szkodę szkoły, którą kieruje? Dlaczego?