niedziela, 26 czerwca 2016

Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone


Niedawno radni powiatowi i gminni otrzymali identyczny list od Polskiego Holdingu Medycznego podpisany przez wiceprezesa zarządu Beatą Gałązkowską. Beata Gałązkowska pełni funkcję wiceprezesa zarządu Polskiego Holdingu Medycznego Sp. z o.o. (posiadacz większości akcji w PCZ S.A.),  wiceprzewodniczącej rady nadzorczej w spółce Polskie Centrum Zdrowia S.A., wiceprezesa zarządu Polskiego Centrum Zdrowia Góra Śląska Sp. z o.o. oraz wiele innych funkcji.


Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu 22 czerwca br. radny Grzegorz Trojanek wywołał sprawę tego listu. Przewodniczący rady Jan Rewers odmówił jego odczytanie, bo wszyscy znają jego treść. Ci „znający treść” chętnie sięgnęli po egzemplarze listu udostępnionego przeze mnie i radnego Grzegorza Trojanka.

Starosta Piotr Wołowicz skomentował zawartość listu, wskazując na kilka spraw. Jedna była szczególnie bulwersująca. W liście autorka pisze, iż „[...] Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska Sp. z o.o. dochowując należytej staranności i mając na uwadze konieczność zapewnienia mieszkańcom Góry i okolic świadczeń opieki zdrowotnej, występowała do Narodowego Funduszu Zdrowia o rozpisanie uzupełniającego konkursu ofertowego na świadczenia zdrowotne w Górze.” Wg posiadanej przez starostę wiedzy spółka nie występowała o zorganizowanie konkursu na świadczenia medyczne dla Góry. Owszem występowała dla Środy Śląskiej, ale NFZ jej odmówił.


Starosta podkreślił również, że z panią Gałązkowską nie ma żadnego kontaktu, mało tego po przyjeździe do Góry wydała pracownikom wydała zakaz kontaktowania się ze starostwem. A w liście „[...] Spółka zwraca się z prośbą o podjęcie działań, których celem miałoby być wypracowanie wspólnej koncepcji zapewnienia świadczeń medycznych mieszkańcom Góry w dłuższej perspektywie czasu.”

W liście napisała pani Gałązkowska, że  „[...] w związku z postępowaniem sądowymi wytoczonymi przez Syndyka masy upadłości PCZ S.A. w upadłości likwidacyjnej dotyczącymi nieruchomości szpitala w Górze, Spółka nie może w dalszym ciągu prowadzić działań inwestycyjnych na przedmiotowej nieruchomości. Jednocześnie Spółka podkreśla, że działania Syndyka masy upadłości PCZ S.A. w upadłości likwidacyjnej uniemożliwiają zakończenie prac dostosowawczych w przewidzianym terminie, co może zaowocować całkowitym zamknięciem placówki medycznej w Górze.

Spółka wyraża swoje zaniepokojenie działaniem Powiatu Górowskiego, jako Członka Rady Wierzycieli, w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego PCZ S.A. w upadłości likwidacyjnej. Dążeniem Powiatu Górowskiego wydaje się być całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki powiązane z PCZ S.A.”

Te słowa starosta zinterpretował przedstawił w innym świetle. Syndyk masy upadłościowej dąży do odzyskania majątku. Złożył pozew do sądu okręgowego we Wrocławiu o uznanie czynności prawnych za nieskuteczne, w których wyniku mienie PCZ powędrowało do innych spółek. Gdy do tego doszło, stałoby się częścią masy upadłościowej, którą zarządza syndyk. Być może, po unieważnieniu  umowy, część naszego mienia lub pieniędzy udałoby się odzyskać.

Obecna na sesji pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz  poinformowała o organizowanym przez nią spotkaniu w środę 29 czerwca o godz. 16.00 w sali starostwa i zaprosiła na nie radnych powiatowych. Z pisemnego zaproszenia wynika, że na to spotkanie zaprosiła również prezesa Polskiego Holdingu Medycznego, prezesa zarządu PCZ Góra Śląska Sp. z o.o., syndyka masy upadłościowej PCZ S.A. oraz radnych powiatowych i gminnych.

Radny Kazimierz Bogucki oburzył się, że to gmina przejęła inicjatywę a nie powiat, nawet użył na określenie tej sytuacji „skandal”. Na to bardzo emocjonalnie zareagował starosta, mówiąc, że ma „część szacunku” dla radnego Boguckiego. Radny Andrzej Wałęga zaproponował, żeby to przewodniczący rady napisał odpowiedź; radny Michał Krochta – że zarząd. Ostatecznie stanęło, że zarząd to zrobi, a ostateczny kształt nabierze odpowiedź po konsultacji z radnymi.

Odpowiedź (z 24 czerwca) znajduje się na stronie internetowej powiatu – w BIP’ie, ale pozwolę sobie ją przytoczyć w całości.

Stanowisko Radnych Rady Powiatu Górowskiego oraz Zarządu Powiatu Górowskiego w sprawie pisma przesianego 
przez PHM Sp. z o. o.

Odnosząc się do zarzutów przedstawionych w piśmie odpowiadamy, iż nie jest prawdą, że postępowania sądowe wytoczone przez syndyka masy upadłości dotyczące nieruchomości szpitala w Górze uniemożliwiają PHM Sp. z o.o. prowadzenie działań inwestycyjnych na przedmiotowej nieruchomości. Zauważyć należy, iż PCZ S.A. wyzbyła się nieruchomości szpitala w Górze na rzecz Polskiej Centrali Zaopatrzenia Cerfamed Sp. z o.o. Cena za zakup przedmiotowej
nieruchomości, którą uiścić miała Polska Centrala Zaopatrzenia to 300 tyś. zł. Następnie spółka ta sprzedała przedmiotową nieruchomość na rzecz RASS S.A. Podkreślić należy, iż wszystkie te podmioty, a także PHM Sp. z o.o.. są ze sobą ściśle osobowo powiązane (choćby przez osoby prezesa, wiceprezesa, członków rad nadzorczych), a wszystkie podejmowane przez nie działania zmierzają do niewykonania obowiązków upadłego i niezaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

Toczący się przeciwko RASS S.A. proces, dotyczący nieruchomości szpitala w Górze, z prawnego punktu widzenia, pozostaje bez związku z prowadzeniem przez PHM Sp. z o.o. działalności i nie jest przyczyną uniemożliwiającą zakończenie przez spółkę prac dostosowawczych. Ewentualne skutki przedmiotowego powództwa pozostają w sferze rozliczeń pomiędzy PHM Sp. z o.o. a RASS S.A. Okoliczność ta nie wpływa jednak na obowiązek PHM Sp. z o.o. do wykonywania obowiązków ciążących na niej na mocy zawartych przez nią umów.

Nie są także prawdą zawarte w piśmie stwierdzenia, jakoby Powiat Górowski zdawał się dążyć do całkowitego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki powiązane z PCZ S.A. oraz iż Rada Wierzycieli dąży do licytacji nieruchomości. Podkreślić należy, iż rolą Rady Wierzycieli w postępowaniu upadłościowym jest reprezentacja wszystkich wierzycieli, których w niniejszym postępowaniu upadłościowym jest kilkuset i dążenie do ich jak najpełniejszego zaspokojenia. Wskazać należy również, że na ostatnim posiedzeniu sad upadłościowy rozpatrywał wniosek PCZ S.A. o zmianę trybu prowadzenia postępowania upadłościowego - z likwidacyjnego na układowe. Upadły ( PCZ S.A.) nie przedstawił jednak żadnych przekonujących propozycji układowych, nie dał też rękojmi prawidłowego wykonania układu. Propozycje upadłego sprowadzały się do operowania pojęciem konsolidacji, bez wskazania co miałoby tej konsolidacji podlegać. Co więcej, Rada Wierzycieli nie może blokować syndyka w wykonywaniu jego ustawowych obowiązków. Brak ku temu jakichkolwiek podstaw prawnych, ale też działanie takie pozbawione byłoby jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego. Działania syndyka zmierzają bowiem do powiększenia masy upadłości, a co za tym idzie, pełniejszego zaspokojenia wierzycieli. Równocześnie kwestionujmy podaną w piśmie informacje, że PCZ Góra Śląska Sp. z o.o. lub PHM Sp. z o.o. we Wrocławiu występował do Narodowego Funduszu Zdrowia o rozpisanie uzupełniającego konkursu ofertowego na świadczenie opieki zdrowotnej w Górze. Powyższe nie zostało potwierdzone w rozmowie telefonicznej z Dyrektorem NFZ.

Zaznaczamy również, że brak współpracy w zakresie zapewnienia usług medycznych w Powiecie Górowskim występuje po stronie zarówno PCZ Góra Śląska Sp. z o.o. jak i PHM Sp. z o.o.. Wskazane podmioty zaprzestały prowadzenia działalności medycznej czterech oddziałów szpitalnych wypowiadając urnowy Narodowemu Funduszowi Zdrowia nie dotrzymując tym samym warunków umowy zbycia udziałów z 2013 r.

W naszej ocenie, pismo PHM Sp. z o.o., pozbawione jest jakiejkolwiek merytorycznej treści. jest jedynie próbą grania na emocjach radnych, mieszkańców powiatu oraz podburzania i tak już napiętej atmosfery wokół tematu szpitala w Górze. Takie działania z pewnością nie są nastawione na próbę rozwiązania problemu.

Powiat jako członek Rady Wierzycieli w toczącym się postępowaniu upadłościowym dba o interesy Powiatu Górowskiego, w tym w szczególności zainteresowany jest zapewnieniem świadczeń usług medycznych mieszkańcom Powiatu Górowskiego. Z drugiej strony zarówno PCZ Góra Śląska Sp. z o.o. jak i PHM Sp. z o.o. nie wykazują woli współpracy, co wyraża się w szczególności brakiem odpowiedzi na kierowaną do nich korespondencje, czy niemożnością uzyskania kontaktu telefonicznego.

W imieniu Powiatu Górowskiego oświadczamy, iż wyrażamy wolę w zakresie współpracy celem zapewnienia opieki medycznej na terenie Powiatu Górowskiego i jesteśmy gotowi do spotkania w dogodnym dla Pani terminie, aby omówić obecną sytuację i znaleźć rozwiązania które doprowadzą do ponownego realizowania leczenia szpitalnego w Górze.

Pod listem podpisali się – przewodniczący Rady Powiatu Jan Rewers i starosta Piotr Wołowicz.