sobota, 18 maja 2019

Cudzoziemcy u nas i nie u nas


Po raz kolejny sięgam po sprawozdanie Powiatowego Urzędu Pracy w Górze, by pokazać pewne zjawisko. Niezrozumiałe dla mnie.

Od 1 stycznia 2018 r.  zmianie uległy przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Obecnie źródłem informacji odnośnie zatrudnienia tych osób w Polsce są dane dotyczące zezwoleń na pracę sezonową wydawanych od 1 stycznia 2018 roku przez starostów w powiatowych urzędach pracy, oświadczeń o powierzeniu wykonywania nie sezonowej pracy cudzoziemcowi, które pracodawca składa w powiatowym urzędzie pracy (dotyczy obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy) i zezwoleń na pracę cudzoziemców wydawanych przez wojewodów.

Na poziomie powiatu wydaje się zezwolenia na pracę sezonową, których realizacja wymaga zastosowania procedury administracyjnej oraz monitorowania przebiegu realizacji tego zatrudnienia, i  pracodawcy wydają oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy nie sezonowej.

Zezwolenie na pracę sezonową uprawnia każdego cudzoziemca do wykonywania pracy w Polsce w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce  przez 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym. W zakresie pracy sezonowej przewidziano preferencje dla obywateli 6 państw (wcześniej wymienionych). Ułatwienia te polegają na zwolnieniu z tzw. testu rynku pracy, możliwości uzyskania wpisu wielosezonowego (do 3 lat) oraz możliwości powierzenia innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni. W 2018 r. PUP w Górze zarejestrował łącznie 886 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym wydano 662 zezwolenia na pracę sezonową, uchylono 211 zezwoleń na pracę oraz umorzono 158 postępowań. 

PUP w Górze jest na 4 miejscu w województwie dolnośląskim pod względem liczby wydanych zezwoleń. Więcej ich wydają urzędy we Wrocławiu, Trzebnicy i Świdnicy. Dla mniej niezrozumiałym dlaczego akurat Góra w tym rankingu zajmuje czwarte miejsce. Na ostatniej sesji Rady Powiatu spytałem się o to szefową górowskiego PUP Barbarę Murlik. Tłumaczyła to zjawisko rolniczym charakterem powiatu. Mnie to nie przekonało, bo rolniczych powiatów na Dolnym Śląsku jest więcej.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi daje możliwość podjęcia pracy nie sezonowej w trybie uproszczonym w przypadku krótkotrwałego zatrudnienia cudzoziemca (do 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy). W 2018 r. PUP w Górze zarejestrował łącznie 190 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Na Dolnym Śląsku Góra wydał najmniej takich oświadczeń.