sobota, 7 grudnia 2019

Marek Kubicki – o geologii, kopalni, tradycjach górniczych i św. Barbarze


Plakaty o spotkaniu zapowiadały, że Marek Kubicki - sztygar w Zakładach Górniczych w Rudnej poruszy wiele tematów, jednak w piątek 6 grudnia w Bibliotece Miejskiej ograniczył się do kilku.  


Po powitaniu gościa dyrektorka Biblioteki Miejskiej Danuta Biernacka odczytała list od pani burmistrza, która nie mogła przyjść osobiście.

Marek Kubicki mówił o przeszłości geologicznej regionu, posiłkując się prezentacją komputerową, ale także pokazując minerały i znaleziska geologiczne z tym związane. Przedstawił tradycje górnicze, poczynając od średniowiecza aż do dnia dzisiejszego, ilustrując je współczesnymi zdjęciami. Sam wystąpił w galowym mundurze górniczym, wyjaśniając kto go może nosić. Omówił funkcjonowanie Zakładów Górniczych Rudna w sposób wyjątkowo obrazowy. Każdy z uczestników ponadto mógł otrzymać jubileuszowe wydawnictwo. Mamy XXI wiek, więc nie była to publikacja papierowa a CD zatytułowany „Historia z przyszłością. 40 lat Zakładów Górniczych »Rudna«”. Oprócz tej płytki dodatkowo do wzięcia był CD zatytułowana „40 lat orkiestry dętej Zakładów Górniczych »Rudna«”.

Na scenografię spotkania z Markiem Kubickim składały się minerały, jego publikacje, informacja o nim samym, ilustracje związane z wystąpieniem oraz obraz Barbary z Nikomedii. Historia jego powstania jest arcyciekawa. W kopalni Rudna przeprowadzono remont jednej z komór. Jeden z górników – Michał Durał zaproponował umieszczenie w niej wizerunku św. Barbary, patronki górników. Zwrócono się do Jacka Kobieli z Bochni o pomoc, który namalował ten obraz (olej na drewnie). Dawid Nowosz zasugerował przystrojenie ramy obrazu kopalnianymi minerałami, stąd znalazły się gipsy, piryty i chalkopiryty. Na odwrocie obrazu umieszczono listę fundatorów, gazetę pracowników KGHM Polska Miedź, artykuł z „Gościa Niedzielnego” i numer ormiańsko-polskiego czasopisma „Awedis”.



Obraz Barbary z Nikomedii wcześniej prezentowano w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie, teraz w Bibliotece Miejskiej w Górze. To była przedostatnia okazja, żeby go zobaczyć, nim trafi 1070 metrów pod ziemię do kopalni. 8 grudnia w trakcie barbórkowej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu zostanie poświęcony. Wtedy to będzie ostatnia okazja do jego zobaczenia.


Zakończeniem spotkania było wystąpienie nauczyciela Przemysława Dardasa, który swego czasu uczył Marka Kubickiego, mówił o książce „Rzecz o Kubickich”. Marek Kubicki jest bowiem dwu publikacji – jedna dotyczy historii Ryczenia, druga genealogii swojej rodziny. Na napisanie tej ostatniej poświęcił dwa lata pracy. Bardzo dokładnie przedstawił drzewo genealogiczne, obejmujące okres ponad dwu wieków. Publikacja jest bogato ilustrowana. Nakład 300 egzemplarzy już prawie się rozszedł. Osoby zainteresowane mogą się z nią zapoznać z Bibliotece Miejskiej.