wtorek, 17 grudnia 2019

Ostatnia sesja w tym roku


17 grudnia 2019 r. radni powiatowi spotkali się na ostatniej sesji w tym roku. Uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno Tadeusza Wrotkowskiego, który sprawował funkcje starosty i burmistrza. Obrady rozpoczęły sie o godzinie 10.00, nietypowej, bo zwykle była to godzina 8.00. Porządek obrad liczył 18 punktów. Radni uporali się z nimi w ciągu 50 minut. "Ósemka Ireny Krzyszkiewicz" nie odpytywała starosty z pracy zarządu. W ciągu calej sesji w sumie padło niewiele pytań.




Najpierw starosta Kazimierz Bogucki poinformował o wynikach konkursu skierowanego do uczniów szkół średnich działających na terenie powiatu górowskiego. Zadaniem, które postawiono przed konkursowiczami, było opisanie zalet życia w powiecie górowskim oraz wskazanie, co można byłoby zmienić na lepsze. Spośród 12 prac najwyżej oceniono wypowiedź uczennicy Liceum Ogólnokształcącego Małgorzaty Uść. Widzi ona zalety w tym, że w ciągu kilkudziesięciu miny mieszkaniec powiatu dojechać nad rzekę, delektować się pięknymi widokami, obcować z bogatą fauną i florą. Otrzymała nagrodę rzeczową a podczas obrad siedziała obok starosty. Odczytała zgromadzonym jego sprawozdanie z prac zarządu. Następnie starosta ustnie uzupełnił swoje sprawozdanie, m.in. przedstawiając nową panią naczelnik wydziału oświaty Malwinę Chruścicką.


Wg mnie jeden punkt obrad był bardzo ciekawy – uchwała wyrażająca zgodę na zawarcie porozumienia z powiatem głogowskim, przyjęta przez radnych..

Powiat głogowski w 2019 r. zawarł porozumienie z Kościołem Zielonoświątkowym na nauczanie religii dla uczniów szkół prowadzonych przez ten powiat. Do pozaszkolnego punktu katechetycznego w Głogowie uczęszcza w roku szkolnym 2019/2020 6 uczniów z różnych szkół ponadpodstawowych, w tym jeden uczeń  klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Górze.  W związku z tym, że grupie uczestniczy uczeń szkoły prowadzonej przez powiat górowski, konieczne jest zwarcie porozumienia z powiatem głogowskim oraz pokryć koszty zatrudnienia nauczyciela religii w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów uczęszczających na religię. Koszt zatrudnienia nauczyciela religii od 1 stycznia do 31 sierpnia  2020 r. wyniesie 10 124,97 zł, z czego powiat górowski zapłaci 1687,50 zł.

W trakcie sesji miejsca przeznaczone dla publiczności zajęli licealiści z klas drugich. Po obradach starostowie oprowadził ich po wydziałach urzędu i opowiedzieli o ich zadaniach oraz kompetencjach.


W tym samym dniu radni, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, włodarze gmin powiatu górowskiego spotkali się na imprezie opłatkowo-noworocznej w restauracji „Opus”.