niedziela, 15 grudnia 2019

Tadeusz Wrotkowski (1947-2019)


Tadeusz Wrotkowski urodził się 16 lipca 1947 r. w Zielonej Górze. Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące ukończył w tym mieście. W 1964 r. przyjęto go do Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu na wydział geodezji i urządzeń rolnych. Po złożeniu egzaminu dyplomowego uzyskał tytuł inżyniera geodezji urządzeń rolnych. Tytuł magistra inżyniera geodezji urządzeń rolnych uzyskał 18 czerwca 1980 r. na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.


Tadeusz Wrotkowski rozpoczął pracę 1 sierpnia 1969 r. Prawdopodobnie jego pierwszym zakładem pracy było Powiatowe Biuro Geodezji i  Terenów Rolnych, któremu szefowal Zygmunt Obertyński. Po likwidacji powiatu górowskiego w czerwcu 1975 r. i utworzeniu województwa leszczyńskiego przeszedł do pracy w  Wojewódzkim Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Lesznie Oddział Rejonowy w Górze, gdzie pracował do 30 listopada 1975 r. Kolejne miejsca pracy:  1 grudnia 1975 r. do 31 sierpnia 1977 r. – Wojewódzkie Biuro Geodezji i Kartografii w Lesznie,  Urząd Miasta i Gminy w Górze w latach 1977- 1979,  przez 7 miesięcy w Urzędzie Miejskim w Lubinie, kolejne 6 lat w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Lesznie.

Od 1 czerwca 1987 r. do 31 grudnia 1998 r. Tadeusz Wrotkowski pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Lesznie jako inspektor wojewódzki , a następnie starszy inspektor wojewódzki w Wydziale Geodezji i Gospodarki Gruntami. Z dniem 1 stycznia 1999 r. na podstawie przepisów wprowadzających ustawy reformujące administrację publiczną stał się pracownikiem Starostwa Powiatowego w Górze. Tutaj pełnił funkcję dyrektora Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami i geodety powiatowego.

Pierwsza kadencja Rady Powiatu była wyjątkowo burzliwa. Przez cztery lata stanowisko starosty piastowały cztery osoby, podobnie było z funkcją przewodniczącego rady, również cztery osoby kierowały jej pracą. Pierwszym starostą był Leszek Darłak (RS AWS), potem Jerzy Maćkowski (SLD). Stanisław Hoffmann wymyślił kandydaturę Tadeusza Wrotkowskiego na starostę, by się pozbyć z tego stanowiska Jerzego Maćkowskiego. Namówił do objęcia tej funkcji Tadeusza Wrotkowskiego, który nie był radnym powiatowym, i  stworzył koalicję w radzie, która 23 marca 2001 r. go wybrała na stanowisko starosty.

Tadeusz Wrotkowski błyskawicznie się usamodzielnił, przykładem tego było wskazanie na stanowisko sekretarza powiatu – wbrew umowie koalicyjnej -  Elżbiety Kwiatkowskiej, pracownicy starostwa i jej wybór przez radę. W wyjątkowych okolicznościach  -  publiczna debata na rynku, udział firmy ochroniarskiej, sprawa w sądzie - doprowadził do zwolnienia Stanisława Hoffmanna ze stanowiska dyrektora SP ZOZ w Górze, czym przysporzył sobie dużą popularność, która przydała się w następnym roku podczas wyborów na stanowisko burmistrza. 30 października 2001 r.  rada odwołała go ze stanowiska. Jego miejsce zajął Sławomir Rutecki (SLD).

W 2002 r. w pierwszych bezpośrednich wyborach burmistrza Góry startowała imponująca liczba kandydatów – 8, wśród nich Tadeusz Wrotkowski. Zdyskontował popularność uzyskaną w czasie urzędowania jako starosta i osiągnął najlepszy wynik w pierwszej turze - 2466 głosów (34,04% ważnych głosów). Jego kontrkandydatem w drugiej turze był Jerzy Żywicki. Ostatecznie Tadeusz Wrotkowski został burmistrzem Góry uzyskując 3163 głosy poparcia (65,65%), jego kontrkandydat – 1655 głosów (34,35%). W drugiej turze poparła go „Samoobrona”. Wygrał głównie głosami mieszkańców Góry.

Komitet wyborczy Bezpartyjny Blok Wyborczy Tadeusza Wrotkowskiego  wprowadził do Rady Miejskiej 7 radnych. Uzyskał większość – 13 radnych - dzięki koalicji z „Samoobroną” i dwoma innymi radnymi.

Pierwsza kadencja burmistrza Tadeusza Wrotkowskiego kojarzy się z zakończeniem remontu sali widowiskowo-sportowej w Domu Kultury i oddanie jej do użytku, ale to nie wszystkie dokonania. Wówczas rozpoczęły działać w Górze pieczarkarnie, na miejscu nieczynnej winiarni powstał sklep Netto, zakończono wodociągowanie wsi i skanalizowano Starą Górę wraz Włodkowem Górnym oraz Kajęcin, w biurowcu przejętym po GS znalazły swoje siedziby OPS i ZEC, wykonano sieć ciepłowniczą. Opracowano program restrukturyzacji gospodarki komunalnej, ale nie udało się go zrealizować.

Ponownie wystartował na stanowisko burmistrza w 2006 r. Spośród 5 kandydatów osiągnął najlepszy wynik, uzyskując poparcie 2859 wyborców (36,58% głosów ważnych). W drugiej turze pokonał Irenę Krzyszkiewicz dzięki 3200 głosom (54,62%) oddanym na jego kandydaturę.  Był to osobisty sukces Tadeusza Wrotkowskiego, ale jego Bezpartyjny Blok Wyborczy Wrotkowskiego tylko zdobył 4 mandaty.

Wybory odbywały się w cieniu sprawy związaną z wymianą płytek wokół pomnika na pl. Bolesława Chrobrego. Pod koniec 2005 r. nastały mrozy i wykonawca nie mógł dokończyć prac. Właściwie mógł, ale wtedy na wiosnę te płytki byłyby spękane i ponowna wymiana kosztowałaby gminę podwójnie. Burmistrz podjął decyzję, żeby zapłacić za jeszcze w 2005 r. za prace, ale które wykonano w marcu 2006 r. Radni „Samoobrony” donieśli na górowskiego burmistrza do prokuratury. W sądzie sprawę warunkowo umorzono na jeden rok, ale zgodnie z ordynacją wyborczą taka osoba nie mohła pełnić funkcji burmistrza. Ostatecznie Rada Miejska w 2007 r. wygasiła jego mandat. O zaciekłości jego przeciwników świadczy to, że wiedząc, iż odchodzi ze swego stanowiska, jeszcze obniżyła mu wynagrodzenie. Podczas tej sesji część radnych nie godząc się z takim postępowaniem wyszła z sali, nie uczestnicząc w głosowaniu.

Doszło do złamania prawa, ale kara była niewspółmierna do czynu, w końcu nie działał dla interesu osobistego, ale dla dobra gminy, dla dobra publicznego.

30 listopada 2007 r.  Tadeusz Wrotkowski utracił mandat burmistrza. W następnym roku odbyły się wybory przedterminowe i burmistrzem została Irena Krzyszkiewicza. Pełni tę funkcję do dziś.

17 grudnia 2007 r. powrócił do pracy w Starostwie Powiatowym w Górze na stanowisko dyrektora Wydziału Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami  - Geodety Powiatowego.  1 września 2008 roku przeszedł  na emeryturę.


W 2010 r. Bezpartyjny Blok Wrotkowskiego startował w wyborach samorządowych (gminnych i powiatowych) z umiarkowanym sukcesem, sam Tadeusz Wrotkowski został radnym gminnym, ale szybko zrzekł się mandatu.

11 grudnia 2019 r. zmarł. 14 grudnia odbyły się uroczystości pogrzebowe. Najpierw różaniec i msza św. w kościele Bożego Ciała na cmentarzu parafialnym odprawiona przez czterech kapłanów, głównym celebransem był proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Henryk Wachowiak. Żegnali go m.in. pani burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz i starosta Kazimierz Bogucki. Prochy złożono do grobu na cmentarzu komunalnym w głównej alei. Żegnali zmarłego licznie zgromadzeni ludzie.