wtorek, 29 października 2024

Malarskie fascynacje Bogdana Kaisera

Jego przygoda z malarstwem rozpoczęła się jeszcze w latach sześćdziesiątych na wydziale rysunku studium nauczycielskiego. Zaczął malować dla przyjemności – w domu, w Domu Kultury, w „Galerii pod zegarem” przy Liceum Ogólnokształcącym. Był członkiem sekcji artystycznej Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jego członkowie spotykali się w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologicznego, gdzie pod fachowym okiem Grażyny Onichimowskiej doskonalili swe umiejętności malarskie.

Początkowo malował kredką, następnie farbami olejnymi i akrylowymi. Malarstwo zaczął uprawiać systematycznie po przejściu na emeryturę.

Swoje pierwsze prace zaprezentował na wystawie w Dzierżoniowie pod nazwą „Autobusy i tramwaje wrocławskie”.

W 2010 r. wraz z innymi artystami nieprofesjonalnymi wziął udział w projekcie „Malujemy Irządze”. Powstałe prace pokazano na wystawach w bibliotece publicznej w Luboszycach i Domu Kultury w Górze, ponadto wydano je w formie pocztówek.

W 2012 r. pokazał swój dorobek artystyczny w postaci około 40 prac na wernisażu w Bibliotece Miejskiej w Górze.

W 2018 r. oficjalnie otwarto odrestaurowaną Wieżę Głogowską. Uświetniła to wydarzenie wystawa prac sekcji artystycznej Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w tym Bogdana Kaisera oraz takich twórców nieprofesjonalnych jak Krystyna Czwojdrak, Maria Palczyńska, Dorota Pawlik, Halina Łobacz, Elżbieta Starke, Rozalia Rewak, Irena Sikora, Henryka Arendarczyk, Ewa Osuch, Aleksandra Godyla, Eugenia Kurzawa, Kazimiera Lisiecka, Barbara Wrzeszcz, Grażyna Kroczek i Janina Raduchowska.




poniedziałek, 28 października 2024

Odszedł Bogdan Kaiser

Biblioteka Miejska zorganizowała w piątek 25 października 2024 r. spotkanie z pisarką Gabrielą Gargaś. Bogdan Kaiser z córką siedział w pierwszym rzędzie (na zdjęciu), zadawał pytania, rozmawiał z autorką. Był pełen życia. Dwa dni później w niedzielę 27 października zmarł. Odszedł budowlaniec, sportowiec, artysta. Pogrzeb odbędzie się 30 października o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Górze.

Urodził się 14 kwietnia 1941 r. w Trzeboszu. Zamieszkał w Górze w 1946 r. Chodził do szkoły podstawowej nr 2 i szkoły podstawowej nr 3. Następnie uczył się we Wrocławiu, najpierw w technikum budowlanym, potem w studium nauczycielskim. Wiele lat później pozwoliło mu to na nauczanie przedmiotów budowlanych w Zespole Szkół Zawodowych w Górze.

Zawodowo był związany z przedsiębiorstwami budowlanymi (Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych i Almar). W Przedsiębiorstwie Usług Technicznych był ostatnim dyrektorem przed jego likwidacją.

Wielką pasją Bogdana Kaisera był sport. Od sezonu 1969/1970 drużyna siatkarzy męskich „Pogoni” grała w klasie „B” w ramach poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Stopniowo awansowała. Jesienią 1972 r. rozpoczęła grę w III lidze. Wówczas kierownikiem drużyny był Piotr Rewak, trenerem Tadeusz Szmydyński, w skład drużyny wchodzili: Stanisław Kozłowski, Julian Batog, Zdzisław Zabłocki, Andrzej Szeller, Andrzej Zaremba, Czesław Dzieszkowski, Edward Farfał i Bogdan Kaiser. Górowscy siatkarze zajęli 6 miejsce i utrzymali się w tej klasie rozgrywkowej. W drugiej połowie 1973 r. z powodu problemów kadrowych i finansowych wycofali się z rozgrywek.

Aktywność sportowa Bogdana Kaisera była również związana z tenisem ziemnym. Nie tylko go uprawiał, ale również działał na jego rzecz. W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję zastępcy prezesa Górowskiego Towarzystwa Tenisowego.”

Przez wiele lat zasiadał w zarządzie klubu sportowego „Pogoń (1973-1989).

W 1993 r. powstało Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej. Od razu włączył się do pracy. Kilkakrotnie wybierano go do zarządu tej organizacji. Funkcję członka zarządu pełnił w latach 1993-2001 i 2008-2023. Towarzystwo organizowało przeznaczony dla młodzieży konkurs „Góra i Ziemia Górowska – moja mała Ojczyzna”. Wielokrotnie uczestniczył w pracach komisji oceniających wiedzę uczestników.

niedziela, 27 października 2024

Narada w sprawie lasu

Lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Góra Śląska obejmują obszar o powierzchni 767,61 km2 leżący na terenie powiatu górowskiego oraz w gminie Wińsko w powiecie wołowskim, w gminie Żmigród w powiecie trzebnickim oraz w gminach Bojanowo i Rawicz w powiecie rawickim. Co dziesięć lat sporządza się Plan Urządzenia Lasu. Obecny obowiązuje do końca tego roku. Plan ten zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz i zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Definicja ta jest wyjątkowo skrótowa, albowiem Plan Urządzenia Lasu liczy kilkaset stron i bardzo dokładnie opisuje nie tylko stan flory i fauny, ale o wiele więcej rzeczy. Jest dostępny w internecie.

Co pewien czas samorządy sporządzają programy ochrony środowiska. Nie umywają się one do Planu Urządzenia Lasu, który ilością stron i jakością bije na głowę samorządowe opracowania.

22 października w sali Nadleśnictwa Góra Śląska odbyła się narada techniczno-gospodarcza w sprawie projektu planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Góra Śląska na lata 2025-2034. Rozpoczął ją Tomasz Kwieciński – zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, witając gości. Byli to leśnicy i strona społeczna, czyli przedstawiciele samorządów (m.in. starosta Kazimierz Bogucki, burmistrz Tadeusz Juska), organizacji społecznych i inni. W tej naradzie każdy mógł wziąć udział.

Porządek obrad był tak bogaty, że nie sposób go omówić w całości. W jednym z punktów przedstawiono lasy o zwiększonej funkcji społecznej.

Wobec presji turystycznej na lasy stworzono kategorię lasów o zwiększonej funkcji społecznej. W nich postanowiono zmniejszyć pozyskiwanie drewna, tworzyć i infrastrukturę rekreacyjną czy organizować imprezy masowe. Gospodarowanie będzie polegać na ich trwałości, bezpieczeństwie odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych, ale w tych lasach nadal będzie prowadzone prace leśne, ale w sposób zindywidualizowany, z minimalnym udziałem zrębów. Nadleśnictwa będą wyznaczały takie lasy na swoich gruntach, a ich opisy trafią do planów urządzenia lasu.

W nadleśnictwie Góra Śląska taki las powstanie w sąsiedztwie Góry, obejmujący ok. 900 ha, będzie nosił nazwę „Las Zawieścice”.

Przedstawicielka Urzędu Miejskiego Wąsosza zaproponowała, żeby podobny las o zwiększonej funkcji społecznej powstał w gminie Wąsosz na Górce Halinowskiej.

Spotkanie w nadleśnictwie potraktowano jako konsultacje społeczne w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Na ten temat będzie można się wypowiedzieć w innych sposób. Od 12 listopada do 10 grudnia będzie wyłożony projekt Planu Urządzenia Lasu w nadleśnictwie lub w internecie (https://www.gov.pl/web/regionalna-dyrekcja-lasow-panstwowych-w-poznaniu/plany-urzadzenia-lasu).W terminie do 17 grudnia będzie można składać uwagi i wnioski pisemnie lub przesłać na adres: sekretariat@poznan.lasy.gov.pl

sobota, 12 października 2024

Rozmaitości oświatowe: SOSW w Wąsoszu

11 października 2024 r. członkowie komisji oświaty Rady Powiatu + starosta Kazimierz Bogucki spotkali się na wyjazdowym spotkaniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W porządku obrad przewidziano: analiza funkcjonowania  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu, losy absolwentów klas maturalnych z LO i ZS w Górze i analiza funkcjonowania klas mundurowych w LO. Jako pierwsza wystąpiła dyrektorka SOSW Justyna Dąbrowska omawiając działalność SOSW. W swoim wystąpieniu posiłkowała się prezentacją, z której zamieszczam informację z dwu stron.

W roku szkolnym 2024/2025 organizacja nauki odbywa się w 16 oddziałach, w których pobiera naukę 92 uczniów odpowiednio w następujących typach szkół:

    ☝Przedszkole Specjalne – 4 grupy (20 dzieci);

Szkoła Podstawowa – 41 uczniów, w tym uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i z autyzmem w 5 oddziałach (29 uczniów), umiarkowanym i znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi – 3 oddziały (12 uczniów)

Branżowa Szkoła I stopnia (dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i autyzmem) – 2 oddziały (15 uczniów);

Szkoła Przysposabiająca do Pracy (dla absolwentów szkoły podstawowej – z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym) – 2 oddziały (14 uczniów);

Grupowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze – dla 2 wychowanków;

3 uczniów realizuje obowiązek szkolny w formie nauczania indywidualnego (kl. VII SP,
kl. II i III SPdP);

  Praca w internacie odbywa się w 2 grupach wychowawczych (20 wychowanków).

Przedszkole Specjalne:

    We wrześniu 2020 roku utworzono jedną grupę, która liczyła 2 dzieci autystycznych.

    We wrześniu 2021 roku utworzono drugą grupę, stan liczebny wynosił 5 – w tym jedno dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną poruszający się na wózku inwalidzkim, 4 dzieci autystycznych.

    We wrześniu 2022 roku stan liczebny wynosi 9 – w tym 2 dzieci z niepełnosprawnością ruchową, 7 dzieci autystycznych.

    We wrześniu 2023 roku utworzono dwie kolejne grupy przedszkolne, stan liczebny wynosił 19 – w tym 4 z niepełnosprawnością sprzężoną, 1 słabosłysząca,  11 z autyzmem, 2 z niepełnosprawnością ruchową, 1 z niepełnosprawnością umiarkowaną.

      ☝  W roku szkolnym 2024/2025 funkcjonują 4 grupy przedszkolne, stan liczebny wynosi 20 przedszkolaków- 7 z niepełnosprawnością sprzężoną, 3 z niepełnosprawnością ruchową, 1 z niepełnosprawnością umiarkowaną, 9 z autyzmem 

poniedziałek, 7 października 2024

Niechciani Ukraińcy

Po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r. zaczęli napływać uchodźcy do Polski. Samorządy zobowiązano do zajęcia się nimi. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu zorganizowano 50 miejsc noclegowych wraz z wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalno-bytowej. Dla Ukraińców przeznaczono drugie piętro internatu. Od 9 marca 2022 r. zaczęto ich przyjmować. Nigdy nie zajęli wszystkich miejsc. 3 czerwca 2023 r. ostatni Ukraińcy opuścili ośrodek.

29 marca 2024 r. do starostwa wpłynęła skarga mieszkanki Wąsosza na działalność dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Skarżąca zarzuciła jej, że zorganizowanie miejsca pobytu Ukraińców spowodowało zaniedbania w stosunku do podopiecznych placówki. W swym piśmie ich nie opisała, nie podała żadnych szczegółów.

Dyrektorka Justyna Dąbrowska wyjaśniła, że Ukraińców zakwaterowano w ośrodku na polecenie wojewody dolnośląskiego. Nie wpłynęło to negatywnie na działalność placówki. W tym czasie bowiem utworzono dodatkowe grupy przedszkola specjalnego, które jest jedyną placówką edukacyjną dla dzieci niepełnosprawnych w powiecie górowskim. Obecnie z tej formy edukacji korzysta dwadzieścioro dzieci w czterech oddziałach. Pozyskano ponadto w ciągu trzech lat dodatkowe środki w wysokości 420 tys. zł z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Z tego wsparcia korzystają absolwenci Szkoły Przysposabiającej do Pracy z niepełnosprawnością. Ta szkoła działa w ramach SOSW.

Dyrektorka Justyna Dąbrowska uznała, że zarzuty kierowane pod jej adresem są bezzasadne i godzą w jej dobre imię. Tego samego zdania byli 10 lipca członkowie komisji skarg, wniosków i petycji. Radni podczas sesji 27 września przychyli się do ich opinii i uznali skargę za bezzasadną.

czwartek, 3 października 2024

Rozmaitości oświatowe (3)

Na ostatniej sesji Rady Powiatu wicestarosta Ryszard Wawer przedstawił informacje dotyczące oświaty. Poniżej część z nich.

W roku szkolnym 2024/2025 w szkołach prowadzonych przez powiat górowski uczy się 1266 uczniów, z czego w Zespole Szkól im. gen. Sylwestra Kaliskiego 633 (215 w branżowej szkole I stopnia, 418 w technikum), w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza – 383, w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego – 160 słuchaczy (88 w liceum dla dorosłych, 72 w szkole policealnej), w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu – 90 (20 w przedszkolu, 41 w szkole podstawowej, 15 w szkole branżowej I stopnia i 14 w szkole przysposabiającej do pracy).

Do szkół uczęszcza również 22 uczniów z Ukrainy: 7 do Liceum Ogólnokształcącego, 14 do Zespołu Szkól (5 do branżowej szkoły I stopnia, 9 do technikum), 1 do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (do szkoły podstawowej).



Naukę w klasach pierwszych rozpoczęło:

- w Liceum Ogólnokształcącym – 38 uczniów w klasach o profilach biologiczno-lingwistycznym i ogólnym;

- w technikum w Zespole Szkół – 61 w zawodach technik hotelarstwa, technik reklamy, technik logistyki, technik budownictwa i technik informatyki;

- w branżowej szkole I stopnia w Zespole Szkół – 65 w zawodach mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, piekarz, elektryk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, kamieniarz, rolnik, murarz-tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, sprzedawca;

- w liceum dla dorosłych w CKPiU – 10;

- w szkole policealnej w CKPiU – 39 w zawodach terapeuta zajęciowy oraz opiekun medyczny, a  także 16 uczestników kursu kwalifikacji zawodowej – technik usług kosmetycznych.

9 lipca 2024 r. ogłoszono wyniki egzaminu dojrzałości. W Liceum Ogólnokształcącym wszyscy uczniowie zdali. W Zespole Szkół maturę zdało 67,3% absolwentów (na 55 przystępujących – 37), po egzaminie poprawkowym maturę zdało 85,5% uczniów (z 55 przystępujących – 47). Po poprawkach osiągnęliśmy wynik powyżej średniej dla województwa (81,9%) i kraju (85,2%).

wtorek, 1 października 2024

Kolejowe informacje

Podczas wygłaszania sprawozdania z prac zarządu na ostatniej sesji wicestarosta Ryszard Wawer udzielił informacji w sprawie kolei.

9 września 2024 r. brał udział w spotkaniu on-line w sprawie linii kolejowej komunikacji autobusowej Góra – Bojanowo – Rawicz, ponadto uczestniczyli w nim burmistrz Góry Tadeusz Juska, jego zastępca Piotr Iskra, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego Agnieszka Zakęś oraz przedstawiciele działu transportu kolejowego z wydziału transportu departamentu Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.

Według przekazanych  informacji budowa linii kolejowej Góra – Bojanowo – Wrocław w najlepszym wypadku odsunie się w czasie z powodu braku środków finansowych  po stronie wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Trwają rozmowy i negocjacje w tej sprawie, jednak na razie brak pozytywnych rezultatów.

Poruszył po raz kolejny problem niezatrzymywania się autobusu w Borszynie Małym i Borszynie Wielkim. Podkreślił, jak istotne jest to dla mieszkańców tych miejscowości (chodzi chociaż o dwa zatrzymywania się autobusu każdego dnia) i jak niezrozumiałe jest to z punktu widzenia społecznego. W końcu linia ta ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Zaproponował spotkanie wszystkich zainteresowanych stron w tej sprawie przy jednym stole w celu wypracowania konstruktywnych wniosków. Powiedział, że jako strona umowy i przedstawiciele naszych mieszkańców nie odpuścimy tej sprawy. Pani dyrektor Zakęś poinformowała, że jeszcze raz przyjrzą się tej sprawie i po rozmowach w „Kolejach Dolnośląskich” doprowadzą do takiego spotkania. Z niego ma być sporządzona notatka i przekazana do powiatu. 

Szacunkowe koszty funkcjonowania autobusu na trasie Góra – Bojanowo – Rawicz na 2025 r. po stronie powiatu górowskiego wyniosą 400 tys. zł, całość ok. 1,6 mln zł.


niedziela, 29 września 2024

Powiatowe rozmaitości (8) - dokończenie

Dalszy ciąg informacji z obrad Rady Powiatu z 27 września 2024 r.

Dokonano zmian w załączniku do uchwały z 20 lutego 2024 r. w sprawie określenia zadań, na które będą przeznaczone środku z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W pewnych działach zmniejszono kwoty a w innych zwiększone, m.in. dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych (tu o prawie 24 tys. zł). Chodzi o to, żeby otrzymane pieniądze wydać a nie zwracać.

Pozbawiono drogę Sławęcice – Strumienna kategorii drogi powiatowej i zaliczono ją do kategorii dróg gminnych. Wg ustawy o drogach publicznych drogami powiatowymi są te, które łączą miasta będące siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedziby gmin między sobą. Droga między Sławęcicami i Strumienną tych warunków nie spełnia. Pozbawienie kategorii i zaliczenie do nowej musi być dokonane do końca trzeciego kwartału z mocą od nowego roku. Podobną uchwałę w tym samym terminie musi podjąć Rada Miejska Góry. Ma to uczynić na nadzwyczajnej sesji w poniedziałek 30 września.

Rozpatrzono petycję mieszkańców Zbakowa Górnego w sprawie budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej. Uznano ją za zasadną. Powiat m.in. na ten cel będzie się starał o środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy.

3 kwietnia 2024 r. mieszkańcy wsi z gmin Niechlów i Góra poskarżyli się w sprawie kolejności przebudowy drogi powiatowej Wioska – Witoszyce. Zarząd powiatu podzielił to zadanie na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje odcinek drogi w Witoszycach i od Wioski do skrzyżowania Wioska – Łagiszyn – Radosław; drugi etap to od skrzyżowania do Witoszyc. O wyborze pierwszego etapu zadecydowało zapewnienie mieszkańcom Witoszyc bezpiecznego poruszania się chodnikiem a nie poboczem. Radni uznali skargę za niezasadną.

3 czerwca 2024 r. do starostwa wpłynęła petycja w sprawie wprowadzenia audiowizualnej rejestracji przebiegu obrad komisji Rady Powiatu oraz udostępniania zapisu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty nie później niż na 7 dniu od dnia posiedzenia komisji. Ustawodawca tej kwestii nie reguluje, nie ma prawnego obowiązku udostępniania ich obrad w ten sposób. Posiedzenia komisji są jawne a mieszkańcy powiatu mają prawo do udziału w nich. Radni uznali tę petycję za niezasadną (7 za, nikt nie był przeciw, 6 wstrzymało od głosu).

Warto pamiętać, że na posiedzeniach komisji radni najczęściej opiniują projekty uchwał. Decyzje podejmują radni na sesjach Rady Powiatu, które są transmitowane w internecie a protokoły publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Rozpatrywano jeszcze skargę na działalność dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Temu zagadnieniu poświęcę za klika dni osobny artykuł.

Radni otrzymali informację z działalności Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w 2023 r. Jest to placówka stałego pobytu dla osób przewlekle psychicznie chorych, którym zapewnia się całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby w zakresie usług opiekuńczych, wspomagających i bytowych. Pod koniec 2023 r. przebywało tu 74 mężczyzn. Najwięcej osób pochodziło z Wrocławia (16). W ciągu całego roku przyjęto 7 osób, 6 zmarło, 1 opuściła DPS. Na podstawie umowy o pracę było zatrudnionych 47 osób. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w 2023 r. wynosił 5 858,59 zł.

sobota, 28 września 2024

Powiatowe rozmaitości (8)

27 września 2024 r. radni spotkali się na VI sesji Rady Powiatu. Obecnych było 13 osób, dwie ze względów zdrowotnych nie mogły uczestniczyć w obradach. Najpierw przyjęto protokoły z wcześniejszych sesji – ostatniej sesji ubiegłej kadencji i pięciu z obecnej. Podczas ostatniej kadencji radni obradowali na 52 sesjach, a w czasie wcześniej kadencji (2014-2918) – na 38.

Dokonano zmian w budżecie powiatu, zwiększając jego dochody o kwotę ok. 200 tys. zł. Wypracowały je Dom Pomoc Społecznej we Wronińcu (najwięcej, bo 194 tys. zł), starostwo i Związek Szkół. Te środki zwiększą budżety tych jednostek.  W tym punkcie obrad uczestniczył skarbnik Wiesław Pospiech, mimo że był na urlopie.

W ramach sprawozdania z prac zarządu wicestarosta Ryszard Wawer przedstawił działania związane z powodzią. Na ich omówienie jeszcze przyjdzie czas. W swoim wystąpieniu podziękował panu komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej Krzysztofowi Panosze, jego zastępcy Krzysztofowi Mastalerzowi oraz dyrektorowi Zarządu Zlewni w Lesznie Panu Piotrowi Kozdrojowi i jego zastępcy Panu Kamilowi Kucharskiemu. Szefowie zlewni w Lesznie reprezentują Wody Polskie, tak często krytykowane. Dziękował im i podkreślił ich ogromne zaangażowanie, wiedzę i nieoceniona pomoc przy diagnozowaniu zagrożeń.

Ponadto dziękował wójtom i burmistrzom oraz gminnym centrom zarządzania kryzysowego, Ochotniczym Strażom Pożarnym, mieszkańcom, którzy pomagali w różny sposób: ładowali worki, przygotowywali jedzenie, dawali transport, użyczali swojego sprzętu, zapewniali wodę, itp. Dziękował bezimiennym ludziom, którzy dowozili jedzenie – zatrzymywali się , wykładali co kupili, jechali dalej.

Dziękował żołnierzom, strażakom zawodowym, komendantowi powiatowemu policji Jackowi Gregorowi, jego zastępcy Arturowi Gajowemu oraz policjantom, a także myśliwym z kół łowieckich i straży leśnej, którzy pomagali w zabezpieczeniu porządku. Dziękował firmie Rosette Gastronomia i Catering Zdzisław Żmiejewski za pyszne jedzenie.

Dziękował Franciszkowi Nakonecznemu, Januszowi Filipiakowi, Agnieszce, Kacprowi i Robertowi Malskim, Sławomirowi Miszczykowi za darmowy transport worków i geowłókniny ze składnicy w Lisowicach. Dziękował chłopakom, którzy pojechali zapakować worki i je wypakowali poświęcając swój czas: Sławkowi i Przemkowi.

Dziękował powiatowym pracownikom zarządzania kryzysowego, dziękował pani naczelnik Natalii Kornickiej, której pomoc organizacyjna przy zorganizowaniu transportu worków była nieoceniona. Dziękował pracownikom wydziału nieruchomości, którzy jak jedna rodzina włączyli się w pomoc: Panu Tomaszowi i jego synowi, Panu Jarkowi, Panu Pitrowi, Panu Eugeniuszowi oraz Panu Adrianowi. Dziękował także pracownikom LO w Górze: Panu Pawłowi i Panu Markowi.

Przepraszał, jeśli kogoś pominął, podkreślał, że nikt nie odmówił pomocy.

Po wicestaroście zabrali głos komendanci straży – Krzysztof Panocha i policji – Jacek Gregor oraz dyrektor z Wód Polskich Piotr Kozdrój.

Ponadto górowscy komendanci dziękowali Ryszardowi Wawerowi za działania w czasie powodzi, do tych podziękowań dołączył radny Ryszard Pietrowiak  i przewodnicząca rady Urszula Szmydyńska.

niedziela, 15 września 2024

Sentymentalne spotkanie w Bełczu Wielki

Mimo deszczu 14 września do Bełcza Wielkiego przybyła sporo osób, które w pałacu się uczyły lub pracowały. W latach 50. funkcjonował tu ośrodek szkolenia traktorzystów, następnie szkoły rolnicze takie jak Dwuzimowa Szkoła Rolniczo-Gospodarcza, Roczna Szkoła Rolniczo-Mechanizacyjna, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Upraw Rolnych i Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Po likwidacji tej ostatniej w 1979 r. powstał tu Państwowy Zakład Wychowawczy a następnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, zamknięty w 1997 r.

Pomysł spotkania narodził się w sobotę 13 lipca, gdy Magda Janik przeczytała w internecie informację, że odbędą się drzwi otwarte pałacu. Jeszcze tego samego dnia zaprosiła do współpracy Daniela Pieprza, mieszkańca Bełcza i radnego gminy Niechlów. Od razu udali się do właścicieli pałacu Gabrieli i Marcina Pachołków, którzy zgodzili się udostępnić obiekt. Do organizacji włączył się sołtys Bełcza Wielkiego Maria Razik z radą sołecką i wójt gminy Niechlów Karol Czapla.

Daniel Pieprz obiecał wsparcie samorządu, a Gabriela Pachołek podziękowała wszystkim za wsparcie renowacji pałacu.

Magda Janik witając zgromadzonych w namiocie (z przerwami ciągle padało), wymieniła kilka osób. Nie wymienię wszystkich, ale o niektórych warto wspomnieć. Wśród gości była Barbara Barda, która w roku szkolnym 1957/1958 uczyła się w pałacowej szkole, potem dzieliła się wspomnieniami; Marian Przednowek, który przybył z miejscowości Narol, znajdującej się na granicy województw podkarpackiego i lubelskiego, który też wspominał swoje szkolne lata. Byli też nieobecni – nie żyjący Aleksander Gorzelańczyk, nauczyciel i dyrektor szkoły, przepracował tu 24 lat, najdłużej ze wszystkich nauczycieli, reprezentowała go jego żona Janina.

Przed tym spotkaniem organizatorzy apelowali o udostępnianie zdjęć dokumentujących działalność szkół. Wykorzystano je do urządzenia wystawy w pałacu i prezentacji komputerowej wyświetlonej w namiocie. Podczas tej ostatniej obecni wspominali lata szkolne.

Aby udokumentować to sentymentalne spotkanie wykonano zbiorowe zdjęcie uczestników i wszystkich uczestników, które można było na zakończenie imprezy otrzymać. Zachęcano do wpisywania się do księgi pamiątkowej. Każdy wpisujący się otrzymał pamiątkowy magnes z widokiem pałacu. Zasponsorował to Ryszard Oleaczek – dyrektor Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie.

Stroną kulinarną imprezy zajęła się szkoła w Sicinach. Podczas spotkania można było kupić kiełbaski z grilla, ciasto, kawę czy herbatę (z cukrem lub miodem).



środa, 11 września 2024

Archiwum internetowe starostwa

Każda instytucja ma swoje archiwum zakładowe, z owego papierowego najważniejsze dokumenty trafiają do archiwum państwowego. Górowskie starostwo również ma takie archiwum, ale ma też inne, które można nazwać internetowym.

17 września 2018 r. oddano do użytku nową stronę Biuletynu Informacji Publicznej starostwa – www.spgora.bip.gov.pl. Do ich prowadzenie są zobowiązane m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Uruchomienie górowskiego BIP ponadto przyświecał inny cel. Miał udostępniać mieszkańcom powiatu i nie tylko im najważniejsze dokumenty od początku jego funkcjonowania. W luźnej rozmowie ówczesny naczelnik wydziału oświaty Sławomir Bączewski powiedział, że była to też forma uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pracownicy wydziału oświaty starostwa zeskanowali protokoły z obrad sesji Rady Powiatu i podjęte podczas nich uchwały, protokoły z posiedzeń zarządu i jego uchwały oraz inne, następnie jako pliki pdf umieszczali w internecie. O ich pracy świadczą liczby. Od 9 listopada 1998 r. (pierwsza sesja) do końca 2018 r. zeskanowano 196 protokołów sesji i 2 317 uchwał Rady Powiatu; od 6 stycznia 1999 r. (pierwsze posiedzenie zarządu) do końca roku 2018 – zeskanowano 855 protokołów posiedzeń zarządu i 2 838 uchwał zarządu. W nowej bazie umieszczono inne ważne informacje.

Najprostszy sposób na znalezienie potrzebnego dokumentu na stronie BIP starostwa jest skorzystanie z wyszukiwarki. Można też inaczej. Po lewej stronie znajduje się menu i po kliknięciu na „Rada Powiatu Górowskiego” - ”Protokoły z obrad sesji” - „Indeks protokołów z obrad Rady Powiatu”. Zawiera w kolejności chronologicznej łącza do protokołów. Podobnie jest z dokumentami zarządu, tyle że trzeba wybrać „Zarząd Powiatu Górowskiego”.

Czas funkcjonowania powiatu od 1998 lub 1991 w przypadku zarządu do końca 2023 r. znajduje odzwierciedlenie 242 protokołach obrad sesji i 2732 jego uchwałach, w 1002 protokołach posiedzeń zarządu i 3500 uchwałach. W 2024 r. przybywają kolejne pliki.

To nie są wszystkie dokumenty, które są umieszczone w internetowym archiwum starostwa. Zawiera ono m.in. raporty o stanie powiatu, interpelacje i zapytania wraz z odpowiedziami (od 2021 r.), materiały na sesje (od 2015 r.). Są one o tyle ciekawe, że zawierają np. przekładane radzie sprawozdania różnych instytucji (policji, straży pożarnej, oświaty, Powiatowego Urzędu Pracy i inne).

To bogactwo informacji jest dostępne przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Nie trzeba składać żadnych wniosków, uzasadniać swojego zainteresowania, wypełniać formularzy. Wystarczy mieć wolny czas i dostęp do internetu.

środa, 31 lipca 2024

Policyjne sprawozdanie

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Komenda Powiatowa Policji w Górze przedstawiła informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu górowskiego za rok 2023. Poniżej najważniejsze informacje zaczerpnięte z tego opracowania.

W 2023 r. policjanci wszczęli 764 postępowań karnych. Wykrywalność przestępstw z 7 kategorii takich jak rozbój, kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, uszkodzenie mienia, bójka i pobicia, uszczerbek na zdrowiu) wyniosła 59%. Jest to jedna z najwyższych na Dolnym Śląsku. Ogólna wykrywalność wyniosła 77,%, przy średniej 46,5% na Dolnym Śląsku. Stwierdzono 862 czyny karalne.

Przestępstwa: rozbój – 3 (wszystkie na terenie gminy Góra); kradzież z włamaniem – 63; kradzieże – 96; kradzież samochodu – 2 (tylko na terenie gminy Góra); uszkodzenie mienia – 50; bójki i pobicia – 6; uszczerbek na zdrowiu – 6. W 2023 r. nie odnotowano zabójstwa, w 2022 r. – dwa.

Wszczęto 56 postępowań z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (rok wcześniej 52), z tego w gminie Góra 50, w gminie Wąsosz – 4 i po jednym w pozostałych gminach. Zabezpieczono w całym powiecie narkotyki: marihuana – 104 gramy (520 porcji handlowych), amfetamina – 11 gramów (110 porcji handlowych), ecstasy – 2,7 grama (27 porcji handlowych) i metamfetamina – 32,2 grama (322 porcji handlowych). Zlikwidowano 4 uprawy konopi.

Policjanci przeprowadzili 1811 interwencji, wykonali 3489 służb i wylegitymowano 5958 osób.

Zatrzymano 224 nietrzeźwych kierowców. Ujawniono 3070 wykroczeń w ruchu drogowym. Nałożono 2368 mandatów. Przeprowadzono 926 postępowań w sprawie o wykroczenia.

Odnotowano: wypadki – 16, kolizje – 283, ofiary śmiertelne – 3 (2 w gminie Góra, 1 w gminie Jemielno), osoby ranne – 18.

Najczęstszą przyczyna zdarzeń drogowych było: prędkość, nieudzielenia pierwszeństwa, obiekty/zwierzęta na drodze, wyprzedzanie/omijanie, stan jezdni, wymijanie i cofanie.

Komenda Powiatowa Policji w Górze dysponuje 97,5 etatami (82 etaty policyjne i 15,5 etaty cywilne). 

wtorek, 30 lipca 2024

Strażacka kronika

Na czerwcowej sesji Rady Powiatu przedstawiono radnym informację o stanie bezpieczeństwa powiatu górowskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2023 r. Jest również dostępna w internecie. Korzystając z tego opracowania, przedstawię w skrócie działania naszych strażaków.

W 2023 r. na terenie powiatu wybuchło 167 pożarów, znacznie mniej w roku minionym; odnotowano 397 miejscowych zagrożeń, również znacznie mniej niż wcześniej, oraz 35 fałszywych alarmów, było ich więcej niż w roku ubiegłym.  W sumie doszło do 599 zdarzeń.

W rozbiciu na gminy najwięcej zdarzeń odnotowano w gminie Góra  - 318 (90 pożarów, 202 miejscowe zagrożenia i 26 fałszywych alarmów), na drugim miejscu gmina Wąsosz – 135 (41 pożarów, 88 miejscowych zagrożeń i 6 fałszywych alarmów).

W akcjach był jeden poszkodowany strażak – ranny, z kolei o wiele więcej było poszkodowanych osób cywilnych: 13 zgonów i 34 rannych.

Porównując zdarzenia z powiatu górowskiego z sąsiednimi powiatami wypadamy nieźle. O ile u nas odnotowano 599 zdarzeń, to w powiecie wschowskim 436, w powiecie rawickim – 588, w powiecie trzebnickim – 1281, w powiecie lubińskim – 1252.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej interweniowała 411 razy, w tym 7 poza terenem powiatu. Ponadto w działaniach ratowniczych uczestniczyło 21 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Najwięcej wyjazdów miały: Wąsosz – 113, Stara Góra – 63, Chróścina – 42, Jemielno – 41.

Na terenie powiatu górowskiego działają 22 jednostki OSP, w tym jedna (Irządze) nie uczestniczy w akcjach z braku jednostki operacyjno-technicznej, z tego 9 jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (Jemielno, Stara Góra, Osetno, Niechlów, Luboszyce, Wąsosz, Czeladź Wielka, Wronów, Czernina), a poza nim – 12 (Radosław, Wierzowice Małe, Chróścina, Siciny, Żuchlów, Wroniniec, Bełcz Wielki, Naratów, Płoski, Rudna Wielka, Psary, Lubów).

Na koniec tego omówienia przytoczę opis jednego z zadań stawianych do realizacji w 2024 r.: „Ogromnym zagrożeniem dla poprawnego funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego jest niedostateczne finansowanie, w szczególności zakupu pojazdów dla  OSP. Pojazdy pożarnicze z uwagi na wysoką awaryjność związaną z wiekiem (średni wiek pojazdów przekracza 28 lat) uniemożliwia właściwą dyspozycyjność jednostek OSP. Strażacy nie chcą brać współodpowiedzialności za taki stan rzeczy i rezygnują z członkostwa w OSP. Sytuacja jednak powoli ulega zmianie. Już 5 na 9 jednostek włączonych do KSRG posiada »nowe« pojazdy ratowniczo-gaśnicze (tzn. wyprodukowane w latach 2018-2021). Należy wziąć pod uwagę, że pozyskanie samochodu jest możliwe w przypadku posiadania wkładu własnego wynoszącego ok. 200-350 tys. zł. Pozostała kwota ok. 500-600 tys. zł pochodzi z dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Wymiany wymagają pojazdy w OSP Jemielno, OSP Czeladź Wielka, OSP Osetno.”

wtorek, 16 lipca 2024

Raport o stanie powiatu po raz szósty

Co roku samorządy są zobowiązane przedstawić raporty ze swojej rocznej działalności. W tym roku gminy i powiat to uczyniły po raz szósty. Można z nimi się zapoznać dzięki internetowi, tegorocznymi i wcześniejszymi. Są różnej wielkości, najobszerniejsze to gminy Góra (289 stron) i powiatu górowskiego (226 stron), odstaje gmina Wąsosz, która ograniczyła swój raport do marnych 18 stron.


Uważam, że najlepiej wypada, jeśli można porównywać, raport gminy Góra, choć też nie obeszło się od drobnej pomyłki. Na ostatniej stronie jego autorzy chwalą się pięcioma wcześniejszymi raportami, zapominając, że jeszcze w 1990 r. taki raport powstał z inicjatywy Zbigniewa Józefiaka.

Ustawa przewiduje, że debata nad raportem winna się odbyć podczas sesji absolutoryjnej. W powiecie jeszcze przed nią raport stał się przedmiotem analizy. Wówczas wytknięto, że radni otrzymali go wydrukowany na papierze kredowym, droższym niż zwykły, używany w drukarkach komputerowych.  Tłumaczono, że to niewielki dodatkowy koszt wydrukowania piętnastu egzemplarzy. Nie spotkało się to ze zrozumieniem, gdy jednostki powiatowe muszą oszczędzać, np. na papierze do drukarek.

Raport o stanie powiatu składa się z następujących rozdziałów: Słowo wstępne; Wprowadzenie – ogólna charakterystyka powiatu; Rada i zarząd powiatu górowskiego; Informacje o stanie finansów powiatu; Zadania geodezyjne; Mienie powiatu i skarbu państwa; Komunikacja, transport i drogi; Inwestycje; Bezpieczeństwo i obronność; Budownictwo i zamówienia publiczne; Ochrona środowiska; Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych; Pomoc społeczna; Edukacja; Kultura fizyczna i sport; Ochrona praw konsumenckich; Organizacje pozarządowe i pomoc prawna; Administracja i zarządzanie. Zawartość raportu jest mniej więcej podobna do ubiegłorocznego. Równie podobna jest pod względem edytorskim, niechlujnie jak rok wcześniej.

Wśród zadań powiatu znajduje się promocja i ochrona zdrowia, ale na ten temat nie ma osobnego rozdziału lub podrozdziału. Rok wcześniej było podobnie i tłumaczono ten brak tym, że powiat nie prowadzi żadnej instytucji medycznej. W raporcie nie omówiono ochrony zdrowia, ale na stronie internetowej powiatu (wpis z 2 kwietnia 2024 r.) chwalono się dokonaniami z tym związanymi. W internecie można zajmować się ochroną zdrowia, w raporcie – nie.

Uważam, że w raporcie winny się znaleźć podstawowe informacje z działalności górowskiej policji i straży pożarnej, tym bardziej że te instytucje Radzie Powiatu przedstawiają swe roczne sprawozdania.

Generalnie oceniam, że raport o stanie powiatu górowskiego za 2023 r.  jest cennym źródłem informacji o działalności samorządu powiatowego, dostępny dla wszystkich chętnych, bo opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, wystarczy ściągnąć i czytać.

poniedziałek, 8 lipca 2024

Walne we „Wspólnym Domu”

27 czerwca 2024 r. odbyła się pierwsza część walnego zgromadzenia członków spółdzielni mieszkaniowej „Wspólny Dom”, następnego dnia – druga część. W pierwszej wzięło udział 20 spółdzielców, w drugiej – 23. Pod koniec ubiegłego roku spółdzielnia liczyła 1279 członków. Udzielono absolutorium zarządowi w składzie Dorota Szumczyk – prezes, Grzegorz Oberg i Zenon Jachimowicz – członkowie. Podjęto szereg uchwał m.in. postanowiono odpłatnie zbyć prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowych na os. Kazimierza Wielkiego na rzecz użytkowników garaży znajdujących się na nich.

Zarząd zarządza 30 nieruchomościami, w tym 13 mieszkaniowymi, 6 garażowymi i 11 nieruchomościami zabudowanymi i niezabudowanymi. W 37 budynkach spółdzielczych znajduje się 1043 mieszkań. Gospodarka zasobami mieszkaniowymi za 2023 r. wykazała nadwyżkę kosztów nad przychodami w wysokości 119 114, 94 zł, ale pozostała działalność przyniosła zysk w wysokości 115 882,34 zł.

Zadłużenie lokali mieszkalnych pod koniec ubiegłego roku wyniosło 553 171 84 zł, co stanowiło 7,70% całkowitych kosztów eksploatacji, czyli kwoty 7 189 606,09 zł. Zmniejszyło się w stosunku do roku 2022. Wówczas bowiem wynosiło 8,15%

Na 1043 mieszkania opomiarowanych podzielnikami kosztów centralnego ogrzewania jest 903 mieszkań, a 140 mieszkań nie posiada centralnego ogrzewania (os. Kazimierza Wielkiego – 18, ul. Głogowska – 122). Całkowity koszt centralnego ogrzewania za sezon 2022/2023 wyniósł 1 699 107, 19 zł (mieszkania – 1 549 082,31 zł, lokale użytkowe 150 024,88 zł). Koszt ogrzania 1 m kw. mieszkania to 2,65 zł miesięcznie. Z 903 użytkowników mieszkań opomiarowanych 703 osoby otrzymały zwrot na kwotę 423 354,76 zł; średnio 602,21 zł. Do ogrzewania musiało dopłacić 200 użytkowników kwotą 109 982, 49 zł; średnio 549,91 zł.

Link do tego postu umieszczony na FaceBooku został usunięty, bo narusza standardy społeczności.

czwartek, 4 lipca 2024

Mniej wykluczenia komunikacyjnego

Przed 1990 r. na terenie powiatu była rozwinięta sieć połączeń autobusowych, choć nie zawsze łatwo było wsiąść do autobusów. Nawet posiadacze biletów choć mieli pierwszeństwo w wsiadaniu, ale i oni musieli przepychać się a tłum nie przepuszczał. Tak było na linii do Leszna, a myślę, że jeszcze gorzej było z wsiadaniem na wieczorny autobus z Wrocławia do Góry. Niejednokrotnie mogłem dopiero w okolicach Wołowa usiąść.

Po 1990 r. połączenia autobusowe zaczęły znikać. Obecnie na terenie powiatu funkcjonują na liniach: Irządze-Luboszyce Małe-Bełcz Wielki-Irządze, Ryczeń-Kietlów-Góra, Góra-Ślubów-Wąsosz, Wąsosz-Grabowno-Góra, Góra-Niechlów-Siciny-Wronów, Góra-Bronów-Wąsosz, Góra-Gola Górowska-Niechlów, Góra-Niechlów-Bełcz Wielki—Wronów. Stawia to w trudnej sytuacji niezmotoryzowanych mieszkańców wsi, ale i też Góry – brak połączenia z Wrocławiem i sobotnio-niedzielnych kursów do Leszna.

Powiat górowski i gmina Wąsosz wspólnie od listopada 2021 r. uruchomiły połączenie autobusowe Wąsosz-Wiewierz-Sułów Wielki-Góra. O tym, że ta linia jest potrzebna niech świadczą liczby. W okresie od 1 stycznia do 31 maja bieżącego roku sprzedano 457 biletów jednorazowych i 12 miesięcznych, a w ubiegłym roku odpowiednio 982 i 21. Od początku tego roku kursuje autobus na linii Czeladź Wielka-Wąsosz-Góra. Na tę linię w ciągu pierwszych pięciu miesięcy sprzedano 414 biletów jednorazowych i 59 miesięcznych.

Obydwie linie są wspólnie finansowane przez powiat górowski i gminę Wąsosz oraz korzystają z dofinansowania wojewody dolnośląskiego. Ponadto działa linia autobusowa na trasie Głogów-Góra firmy Karmar z Głogowa.

Od września minionego roku funkcjonuje kolejowa komunikacja autobusowa na trasie Góra-Bojanowo-Rawicz. Po rewitalizacji linii kolejowej będzie tędy jeździł pociąg. Od razu w internecie zaczęto wyśmiewać to komunikacyjne rozwiązanie. Znowu niech liczby pokażą, czy mieli rację. W ubiegłym roku z tego połączenia skorzystało 9 485 pasażerów, a w rozbiciu na miesiące: wrzesień – 1 840, październik – 1 962, listopad – 1 930, grudzień – 3 213, w tym roku do końca maja łącznie zaś 12 162, a w rozbiciu na miesiące: styczeń – 3 906, luty – 2 127, marzec – 1 970, kwiecień – 2 102, maj – 2 057.

Kolejowa komunikacja autobusowa jest finansowana przez urząd marszałkowski (połowa kosztów), powiat górowski i gminę (po 1/4 kosztów).

Te połączenia komunikacyjne nie rozwiązują wszystkich problemów osób nie posiadających samochodów, najwyżej zmniejszają wykluczenie komunikacyjne. Palącym problemem dla wielu osób jest brak połączenia z Lesznem w soboty i niedziele, a dla mieszkańców wiosek konieczność wyjazdów do sąsiednich miejscowości po artykuły pierwszej potrzeby; oczywiście mogą je kupować drożej w ramach handlu obwoźnego.

wtorek, 2 lipca 2024

Spór o diety

Diety radnych nie są ich wynagrodzeniem za pracę w samorządzie, jak często i błędnie przedstawiają media. Stanowią rekompensatę za utracone zarobki z powodu udziału w posiedzeniach komisji, zarządu powiatu lub podczas obrad sesji. Wysokość diet radnych regulują przepisy prawa i w ich ramach ustala je w drodze uchwały Rada Powiatu. Są one zmniejszane w związku z nieobecnością na posiedzeniach komisji lub na sesjach. Obecnie potrąca się 20% diety za nieobecność na sesji, 10% za nieobecność na posiedzeniu komisji i – do ostatniej sesji - 10% za nieobecność na posiedzeniu zarządu.

W 2016 r. uznano, że nieobecność na posiedzeniach komisji nie będzie karana obniżeniem diety. Zmieniono to w 2021 r. Wówczas postanowiono potrącać 10% wysokości diety za nieobecność, tak jak było wcześniej.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu 26 czerwca 2024 r. zarząd zaproponował, żeby z uchwały regulującej wysokość diet usunąć zapis mówiący o potrąceniu 10% za nieobecność na posiedzeniu zarządu. Motywowano to tym, że niekiedy sytuacja wymaga pilnego podjęcia decyzji przez zarząd, a nie wszyscy z różnych powodów mogą przybyć na posiedzenie.

Ta propozycja nie wywołała zbyt gorącej dyskusji. Radny Ryszard Pietrowiak, obecnie w opozycji, nie mógł się z tym zgodzić i próbował wpłynąć na radnych, żeby odrzucili poprawkę. Sam był żywym przykładem, że ta zmiana nie jest potrzebna. W poprzedniej kadencji brał czynny udział w pracach zarządu i nie miał problemów z dotarciem, mimo że jest mieszkańcem Żuchlowa w gminie Niechlów. Jednak nie przekonał większości radnych, bo 9 poparło zmianę a 4 tylko było przeciw; na sesji było obecnych 13 radnych.

Radny Ryszard Pietrowiak liczy, że nadzór prawny wojewody uchyli tę uchwałę. Sprawa ta więc może mieć dalszy ciąg.

niedziela, 30 czerwca 2024

Powiatowe rozmaitości (8)

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu 26 czerwca 2024 r. przyjęto szereg uchwał i otrzymano sprawozdania instytucji powiatowych. Poniżej wybrane informacje.

Zwiększyły się dochody i wydatki powiatu o kwotę 47 702 zł. Nastąpiło zwiększenie dochodów Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu o 40 tys. zł.  Sumę 7 702 zł przekazała gmina Wąsosz na współfinansowanie reaktywowanych linii autobusowych.

Wybrano Krystiana  Stuczyka na przewodniczącego komisji skarg, wniosków i petycji oraz powołano jej członków Ryszarda Czerwa, Anitę Heinze-Kasprzak, Zbigniewa Józefiaka i Grażynę Owczarek. Kandydowała Teresa Frączkiewicz, ale nie zyskała poparcia radnych.

Wydelegowano Marka Biernackiego i Grażynę Owczarek do komisji bezpieczeństwa i porządku. W celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli starosta tworzy komisję bezpieczeństwa i porządku, w jej skład wchodzą dwaj radni delegowani przez Radę Powiatu.

Przyjęto uchwały w sprawie wyrażenia zgody na kolejny najem pomieszczeń w budynku przy ul. Armii Polskiej 8 w trybie bezprzetargowym. Umowy przedłużono na trzy lata. Najemcami są podmioty medyczne takie jak spółka Sonomedica Supplitt & Sołtysik z Wrocławia (badania ultrasonograficzne), Ratownictwo Medyczne sp. o.o., spółka cywilna Pulsmed Anna Kwiatek, Krzysztof Kwiatek, Nowy Szpital we Wschowie sp. z o.o. (prowadzący nocną i świąteczna opiekę medyczną).

Powierzono gminie Niechlów zadania polegające na remoncie drogi powiatowej we Wronowie (100 m) i modernizacji skrzyżowania drogi powiatowej (ul. Leszczyńska) z drogą gminną (ul. Szkolna) w Niechlowie (ok. 30 m). Pod koniec 2022 r. powiat ustalił planowane dochody na prawie 61 mln zł. W ciągu roku 2023 r. zwiększyły się o ponad 10 mln zł. Ostatecznie wyniosły 71  129 622,87 zł.

W 2023 r. odnotowano 101 przypadków zakażenia na SARS-CoV-2 (COVID-19), 10 osób hospitalizowano; dla porównania w 2022 r. – 1432 przypadków zakażenia.

piątek, 28 czerwca 2024

Rozmaitości oświatowe (2)

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu 26 czerwca 2024 r. starosta Kazimierz Bogucki odczytał bieżące informacje dotyczące oświaty.

W kwietniu odbyły się drzwi otwarte w szkołach prowadzonych przez powiat. Liceum Ogólnokształcące odwiedziło około 90 ósmoklasistów, Zespół Szkół natomiast około 110. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu także odbyły się dni otwarte, gdzie zainteresowanym rodzicom zaprezentowano m.in. ofertę edukacyjną oraz bazę lokalową.

26 kwietnia 2024 r. uroczyście pożegnano absolwentów w Liceum Ogólnokształcącym. Szkołę ukończyło 54 uczniów, do matury przystąpiło 53 absolwentów, 1 oświadczył, że nie przystąpi do egzaminu.

W Zespole Szkół technikum ukończyło 66 uczniów, do matury przystąpiło 58 absolwentów, 8 złożyło oświadczenie, że nie przystąpi do egzaminu, ponadto do matury przystąpiło 5 absolwentów z lat ubiegłych.

Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych funkcjonującym w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego ukończyło 15 słuchaczy, do matury przystąpiło 7 absolwentów, 8 oświadczyło, że nie przystąpi do egzaminu. Dodatkowo do egzaminu przystąpiło 3 absolwentów z lat ubiegłych oraz 2 skierowanych z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

W tym roku w szkołach prowadzonych przez powiat górowski do matury przystąpiło 128 osób. Wyniki poznamy 9 lipca.

3 czerwca rozpoczęła się letnia sesja egzaminu zawodowego. W Zespole Szkół przystąpiło do niego 60 uczniów technikum i 34 uczniów branżowej szkoły I stopnia; w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego – 23 słuchaczy; w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym – 6 uczniów. Ogłoszenie wyników 31 sierpnia 2024 r.

21 czerwca w szkołach powiatu odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2023/2024. W Zespole Szkół szkołę branżową I stopnia ukończyło 48 uczniów; w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym – 3 uczniów szkoły podstawowej i 6 uczniów branżową szkołę I stopnia; w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego – 6 słuchaczy Szkołę Policealną.

Na dzień 24 czerwca 2024 r. do szkół ponadpodstawowych wpłynęło 35 podań do Liceum Ogólnokształcącego, 43 do branżowej szkoły I stopnia i 55 do technikum. Starosta powiedział, że trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Serdecznie zaprosił do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej. Jest przekonany, że każdy ósmoklasista znajdzie coś dla siebie. Zachęcał ponadto rodziców uczniów z niepełnosprawnościami do zapoznani z ofertą ośrodka w Wąsoszu. Dzieci tam są kierowane na bieżąco na podstawie wniosków rodziców.

czwartek, 27 czerwca 2024

Nowy ambulans

Podczas sesji Rady Powiatu 26 czerwca 2024 r. starosta Kazimierz Bogucki poinformował, że 25 czerwca w starostwie odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Nowego Szpitala we Wschowie. Odwiedziła Górę Olga Knaflewska – prezes zarządu oraz Teresa Tyczyńska. Przekazały, że grupa Nowy Szpital Holding S.A. w marcu bieżącego roku została kupiona przez firmę EMC Instytut Medyczny S.A., który z kolei należy do Penta Hospitals International – największej międzynarodowej sieci szpitali i przychodni w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pani prezes poinformowała, że za około 3 miesiące w Górze pojawi się nowy ambulans marki Mercedes do obsługi pacjentów z zespołem S (obsada: lekarz + 2 ratowników), który zastąpi starą wyeksploatowaną karetkę tego samego typu. Ta stara zostanie wyremontowana i będzie służyła jako rezerwowa. Ponadto pani prezes oświadczyła, że na naszą prośbę trwają analizy nad możliwością uruchomienia aparatu rentgenowskiego w Górze, a także zwróciła się z prośba o możliwość rozważenia wsparcia przy zakupie urządzenia do kompresji klatki piersiowej LUCAS, które to urządzenie byłoby na wyposażeniu nowej karetki.

środa, 26 czerwca 2024

Jednomyślni

Porządek obrad ostatniej sesji Rady Powiatu 26 czerwca 2024 r. liczył 29 punktów. Uczestniczyło w niej 13 radnych. W niecałe trzy godziny uporali się ze wszystkimi punktami. Jednym z najważniejszych było głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla zarządu powiatu za wykonanie budżetu za 2023 r. Radni na to mieli czas do końca czerwca. Nieudzielenie absolutorium jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu.

Wcześniej radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2023 r. i sprawozdanie finansowe za 2023 r. (13 głosów za), zapoznali się z informacją o stanie mienia i stanowiskiem komisji rewizyjnej (pozytywna), ponadto wysłuchano opinii Regionalnej Komisji Obrachunkowej dotyczącej sprawozdania z wykonania budżetu (pozytywna) i opinią o wniosku komisji rewizyjnej (pozytywna).

Wynik głosowania nad absolutorium był co najmniej zaskakujący, bo wszyscy obecni radni opowiedzieli się za jego udzieleniem. Nic tego nie zapowiadało, wcześniej bowiem głosowano nad wotum zaufania z rozstrzygnięciem: 9 osób za, 4 wstrzymały się od głosu. Już parę lat jestem radnym i z takim wynikiem się jeszcze nie spotkałem. Tak myślałem podczas sesji. Myliłem się. Okazuje się, że pamięć jest zawodna, ponieważ w 2020 r. doszło do takiej sytuacji (http://info-gora.blogspot.com/2020/07/jednosc-absolutoryjna.html). 

W głosowaniu nad absolutorium oceniano zarząd, który działał w minionym roku (Urszula Szmydyńska, Andrzej Rogala i Ryszard Pietrowiak), a konsekwencję w przypadku nieudzielenia ponosił obecny funkcjonujący od niecałych trzech tygodni (Kazimierz Bogucki, Ryszard Wawer, Michał Krochta i Renata Barda).

Po udzieleniu absolutorium starosta Kazimierz Bogucki podziękował skarbnikowi Wiesławowi Pospiechowi i Urszuli Szmydyńskiej, obecnie przewodniczącej rady, w poprzedniej kadencji starostą, oraz tej ostatniej wręczył wiązankę kwiatów, które chwilę wcześniej otrzymał.