piątek, 13 listopada 2015

Zamieszanie wokół bibliotek pedagogicznych


Obecnie sytuacja powiatowych bibliotek pedagogicznych na Dolnym Śląsku jest niejasna. Nie wiadomo, co się z nimi i pracownikami stanie w najbliższych miesiącach. Są podejmowane jakieś decyzje, o którym nic nie wiemy.



Prowadzenie bibliotek pedagogicznych jest zadaniem własnym sejmiku wojewódzkiego. Ponieważ brakowało pieniędzy na ich utrzymanie na początku XXI w. podpisywano porozumienia między województwem dolnośląskim i powiatami, powierzając prowadzenie bibliotek powiatom (w Górze. 21 grudnia 2000 r.).  Koszty utrzymania pokrywała częściowo dotacja oświatowa, częściowo – powiat. Biblioteki pedagogiczne w województwie dolnośląskim tworzyły sieć, która merytorycznie podlegała Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. Takiego rozwiązania organizacyjnego zazdrościły nam inne regiony.




Większość bibliotek pedagogicznych weszła w skład powiatowych ośrodków metodycznych, np. w Górze jest częścią Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego, które składa się z ośrodka metodycznego, poradni psychologiczno-pedagogicznej i biblioteki pedagogicznej.



Biblioteka Pedagogiczna powstała w 1951 r. jako Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa i była przeznaczona dla nauczycieli i pracowników oświaty. Obecnie od wielu lat mogą z jej zbiorów korzystać niemal wszyscy. Zbiory liczą około 50 tys. książek i prawie 3 tys. roczników czasopism. W ubiegłym roku do biblioteki było zapisanych 760 osób, najwięcej studentów - 320. Pracownicy biblioteki zajmują się wydawaniem „Kwartalnika Górowskiego” (http://info-gora.blogspot.com/2015/10/2000-stron-czyli-50-numerow-kwartalnika.html). Funkcjonuje Zespół Samokształceniowy Nauczycieli-Bibliotekarzy (http://www.bp.pcdn.edu.pl/bibliotekarze/).


W latach 1975-1990 biblioteka była filią  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lesznie. Od 1991 r. wchodziła w skład leszczyńskiego ośrodka metodycznego, który kilkakrotnie zmieniał nazwę (Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Ustawicznego). W latach 1999-2000 była filią Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Od 2001 r. stała się częścią Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a następnie Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W ciągu swego istnienia kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Od 1993 r. pracuje w budynku na pl. Bolesława Chrobrego 27.



20 maja 2015 r. podczas posiedzenia komisji kultury, nauki i edukacji sejmiku dyrektorka Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu negatywnie oceniła zbiory bibliotek pedagogicznych, ale nie powiedziała o przyczynach, czyli braku pieniędzy. Powiaty w miarę swoich możliwości poprawiły warunki lokalowe swoich bibliotek pedagogicznych, na ile finanse powiatowe pozwalały, wspierały zakupy nowości.



We wrześniu porozumienia województwa z powiatami zostały wypowiedziane, w Górze (pismo z 25 września 2015 r.). W nich zapowiedziano negocjacje i przedstawienie nowej koncepcji funkcjonowania bibliotek. Starosta Piotr Wołowicz i naczelnik wydziału oświaty Sławomir Bączewski spotkali się z pracownikami biblioteki; w spotkaniu brał udział dyrektor PCDNiPPP Bernard Bazylewicz. Przedstawiono sytuację i omówiono możliwe rozwiązania.



Zarząd powiatu górowskiego zwrócił się z kilkoma pytaniami do zarządu województwa – o przedstawienie uchwały w sprawie wypowiedzenia porozumienia, udostępnienie koncepcji funkcjonowania bibliotek, propozycji rozwiązań dla powiatu górowskiego i wskazanie osób upoważnionych do negocjacji w imieniu województwa. Odpowiedzi nie nadeszły, ale dyrektorka Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej wystosowała pismo do dyrektorów ośrodków metodycznych, co należy zrobić, żeby mogła sprawnie przejąć biblioteki pedagogiczne w strukturę Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej. Wg opinii pracowników bibliotek następny krok to wygaszanie bibliotek – złożenie wypowiedzeń pracownikom i likwidacja, prawdopodobnie od 1 sierpnia. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zaoszczędzić sporą kwotę wydatkowaną na powiatowe biblioteki pedagogiczne, w 2015 r. na ten cel województwo zaplanowało 3,38 mln zł.



Jednak ostatnio podczas konwentu starostów poinformowano, że wstrzymuje się wszystkie dotychczasowe decyzje. Będą zawarte nowe porozumienia. Wybrano trzyosobowa grupę, która będzie negocjować nowe porozumienie.



Dyrektorzy ośrodków metodycznych i pracownicy bibliotek pedagogicznych nie wiedzą, co z nimi i ich bibliotekami stanie się za kilka miesięcy. W przypadku likwidacji biblioteki duże grono nauczycieli i studentów zostanie pozbawione dostępu do książek i czasopism. Z jednej strony mówi się o upowszechnianiu czytelnictwa, z drugiej – utrudnia się dostęp do książek. W przypadku części powiatów nastąpi ich degradacja oświatowa i kulturalna, na pewno dotknie to powiat górowski znajdujący się na peryferiach województwa.


Proszę zajrzeć na Facebook - https://www.facebook.com/STOPlikwidacjibibliotekpedagogicznych/?fref=ts