środa, 2 grudnia 2015

Trzy uchwały


W czasie obrad Rady Powiatu 30 listopada przyjęto trzy uchwały: w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie z drogi pojazdu i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu; w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających powiatowi lub jego jednostkom organizacyjnym i w sprawie programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi. Zajmę tu się dwoma ostatnimi uchwałami.


 Uchwała w sprawie umarzania należności już raz była przyjęta – 23 czerwca tego roku. Jednak wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził jej nieważność. Uznał, że „Rada [...] powinna wskazać przesłanki, po spełnieniu których, możliwe będzie umorzenie, odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Górowskiemu lub jego jednostkom organizacyjnych.” Miałem wątpliwości, czy te przesłanki są spełnione w nowym projekcie uchwały. Podczas posiedzenia komisji budżetu i gospodarki moje wątpliwości rozwiał starosta Piotr Wołowicz. Mimo tego podczas sesji o to samo spytałem się radczynię. Wg niej projekt uchwały jest na tyle szczegółowy, że wojewoda nie powinien uchwały podważyć.

Uchwalenie program współpracy powiatu górowskiego z organizacjami pozarządowymi wynika z obowiązku określonego w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, która nakazuje organom administracji publicznej współdziałanie z organizacjami pozarządowymi. Projekt tej uchwały był konsultowany od 24 września do 9 października za pośrednictwem strony internetowej powiatu. Nikt z organizacji pozarządowych nie zgłosił uwag.

Na czym ma polegać ta współpraca obejmująca przyszły rok? W zasadzie można się odwołać do § 10 i sprawa będzie jasna. Oto on: „Wysokość środków planowanych na realizację programu: 0,00 zł (zero złotych).” Wynika to z realizacji programu naprawczego, który nie przewiduje udzielania wsparcia finansowego na realizację zadań publicznych. Mimo tego bardzo poważnego ograniczenia powiat współpracę z organizacjami pozarządowymi zamierza realizować w innych formach o charakterze pozafinansowym: wzajemne informowanie o swej działalności, doradztwo i udzielanie pomocy merytorycznej przez pracowników starostwa (jest to realizowane zwłaszcza przy zakładaniu organizacji), wsparcie przy organizacji spotkań, promocja działalności organizacji na stronie internetowej powiatu.

Ciąg dalszy nastąpi – artykuł będzie dotyczył darowizny internatu.