czwartek, 14 kwietnia 2016

Apel


Górowski Klub Gazety Polskiej zwraca się z apelem do tych osób, którym bliska jest pamięć o ludziach walczących z komunistyczną władzą w latach 1944-1963, zwanych Żołnierzami Niezłomnymi lub Wyklętymi, a szczególnie tych walczących na terenie powiatu górowskiego - o utrwalenie pamięci o Nich. Na naszym cmentarzu parafialnym w Górze znajduje się grób śp. Władysławy Świętorzeckiej, nagrobek jest już bardzo zniszczony i  wymaga szybkiej renowacji. Brak jest osób najbliższych, którzy zadbaliby o jego stan i wygląd. Jednak ktoś składa tam kwiaty i zapala znicze, czasami tylko w dniu Wszystkich Świętych.

Nie wolno nam żyjącym zapominać o takich ludziach, którzy oddali zdrowie i nieraz życie za Wolną i Niepodległą  Polskę. Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest naszym patriotycznym obowiązkiem, a dla młodych pokoleń Polaków wzorem patriotyzmu.

Dlatego uprzejmie proszę o wsparcie finansowe, którego celem będzie odnowienie nagrobka śp. Władysławy Świętorzeckiej (na zdjęciu poniżej). Renowacją zajmie się firma „Renowacja nagrobków” w Świniarach gm. Wąsosz. Usługa ta będzie kosztować 800 zł.

 Z poważaniem 
Przewodniczący Klubu GP w Górze Tadeusz Tutkalik



 Śp. Władysława Świętorzecka z domu Czarnecka. Urodziła się na kresach wschodnich w roku 1898 r. W okresie od września 1945 r. do marca 1946 r. działała  w Górze Śląskiej placówka Związku Walki Zbrojnej  Armii Krajowej. Jej dowódcą była Władysława Świętorzecka ps. „Teresa”. Urząd Bezpieczeństwa- zbrojne ramię „władzy ludowej” PRL - po denuncjacji przez kolegów i sąsiadów aresztował Władysławę Świętorzecką, a Sąd Wojskowy we Wrocławiu skazał Ją na 11 lat więzienia za działalność wrogą przeciwko władzy ludowej. Władysława  Świętorzecka po odbyciu 5 lat ciężkiego więzienia na mocy amnestii opuściła więzienie w 1951 roku.  Podjęła pracę jako robotnik fizyczny w górowskiej cukrowni. Prawdopodobnie bardzo schorowana zmarła w maju 1967 roku, pochowana  na cmentarzu parafialnym w Górze.  Nie miała nikogo bliskiego. Nagrobek Jej  znajduje się na wysokości 10 stacji Drogi Krzyżowej przy samym ogrodzeniu.