środa, 20 kwietnia 2016

Węgiel na dawnym placu cukrowni Góra Śl. - cz. I


Radny Grzegorz Trojanek zainteresował się składowiskiem węgla na terenie byłej cukrowni i złożył interpelację o następującej treści: Jak wygląda sytuacja związana z funkcjonowaniem składowiska węgla na dawnym placu Cukrowni Góra Śl.? Skierował ją na ręce przewodniczącego Rady Powiatu, poniżej odpowiedź pani burmistrz Ireny Krzyszkiewicz.

Niniejsza sprawa dotyczy działalności firmy BM Kobylin, która nie jest w pełni zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania dla miasta Góry (Obwieszczenie Rady Miejskiej Góry z dnia 30 września 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego t4ekstu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Góra). Zgodnie z zapisami tego planu i wydanym przez UMiG w Górze w 2014 r. zaświadczeniu na omawianym terenie dopuszcza się składowanie węgla a nie jego przetwarzania, segregowanie czy też sortowanie. I właśnie ta druga część działalności firmy wymaga kolejnych interwencji i działań, które systematycznie prowadzą władze samorządowe Gminy Góra.

Organami, które na podstawie zawiadomień Burmistrza Góry w latach 2014-2016 podejmowały ten temat, były:
- Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu;
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu;
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Górze;
- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Górze;
- Starostwo Powiatowe w Górze;
- Komenda Powiatowa Policji w Górze.

Pierwsze z trzech wymienionych instytucji rozpatrywały tę sprawę pod kątem jej wpływu na środowisko oraz zdefiniowaniu działalności co do konieczności przeprowadzenia procedury środowiskowej w zakresie inwestycji potencjalnie mogących oddziaływać na środowisko. Organa te po przeprowadzonych kontrolach i wydaniu opinii nie zanegowały prowadzonej działalności jako mającej szkodliwy wpływ na środowisko.

Kolejne działania Gminy Góra były skierowane wprost do użytkownika omawianego terenu. Służyły temu codzienne wizyty Straży Miejskiej Góry i sporządzanie notatek służbowych z oględzin terenu. Ponadto dokonywano wizji lokalnych, w których brali udział przedstawiciele radnych Rady Miejskiej Góry, Burmistrza Góry, Starostwa Powiatowego w Górze oraz firmy BM Kobylin.

Na jednej z takich lustracji przedstawiciele BM Kobylin oświadczyli, że skład opalu jest bazą przeładunkową węgla, do której będzie dostarczany węgiel z bocznicy kolejowej w Bojanowie. Z placu w Górze węgiel będzie rozsyłany na inne składowiska sprzedaży a istniejące urządzenie POWERSCREEN Chieftain 1400 z trzema podajnikami ma służyć do pryzmowania i załadunku. Wg tamtejszych zapewnień właścicieli na składzie opału węgla w Górze nie będzie prowadzona działalność w zakresie sortowania węgla. Po tych właśnie oględzinach, które odbyły się 19 listopada 2014 r., następnego dnia Pełnomocnik Zarządu BM Kobylin składa pisemne oświadczenie, w którym stwierdza, że na terenie położonym przy ul. Dworcowej w Górze będzie prowadzona działalność polegająca na składowaniu i dystrybucji węgla. Nie będzie odbywać się sortowanie węgla na frakcje. Na potwierdzenie swoich zamiarów BM Kobylin w marciu 2014 r. przedkłada do UMiG w Górze pismo, potwierdzające, że zawarła umowę dzierżawy z firmą  AGROFUR Sp. z o.o., która na omawianym terenie planuje składować płody rolne, w tym przechowywanie ziarna kukurydzy w rękawach. W kolejnych miesiącach 2014 r. wskazane wcześniej organa podejmowały interwencje na podstawie zgłoszeń Gminy Góra.

W dniu 8 grudnia 2014 r. Burmistrz Góry złożył w Prokuraturze Rejonowej w Głogowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przez firmę BM Kobylin przestępstwa, tj. wykonywanie czynności mających doprowadzić do powstania zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka lub spowodowania istotnego obniżenia jakości powietrza, wody, powierzchni ziemi lub zniszczenia w środowisku roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Prokuratura Rejonowa w Głogowie postępowaniem z dnia 10 grudnia 2014 r. wszczęła śledztwo w powyższej sprawie, po przeprowadzeniu którego postanowieniem z dnia 19 marca 2015 r. umorzono je z powodu niepotwierdzenia zaistnienia przestępstwa.

Kolejnym krokiem w opisywanej sprawie było wszczęcie przez Burmistrza Góry w dniu 14 stycznia 2015 r. postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia zgodności zmiany zagospodarowania terenu (działek nr 216/6, 111/1 i 111/2 położonych w Górze), która nie wymaga pozwolenia na budowę z warunkami określonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Góra, przyjętym uchwałą nr XXX/239/2005 Rady Miejskiej w Gorze z dnia 16 czerwca 2005 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Góra (tekst jednolity Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2013 r. poz. 6491).

Następnie postanowieniem z dnia 20 stycznia 2015 r. dopuszczono jako dowód w sprawie wcześniej wspomnianej notatki służbowe Straży Miejskiej w Górze oraz oświadczenie przedstawiciela BM Kobylin. W dniu 28 stycznia 2015 r. skierowane zostało do firmy BM Kobylin wezwanie w związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym do złożenia wyjaśnień w sprawie sprzeczności jak zachodzi pomiędzy treścią oświadczenia złożonego w dniu 20 listopada 2014 r. przez pełnomocnika Zarządu Spółki, z którego wynika, ze na omawianym terenie nie będzie odbywać się segregowanie węgla, a jedynie jego składowanie i dystrybucja, a stanem faktycznym ujawnionym w grudniu 2014 r. oraz styczniu 2015 r., z którego wynika, że na działkach 216/6, 111/1 i 111/2 położonych w Górze odbywa się segregowanie węgla. Na niniejsze wezwani w dniu 13 lutego 2015 r. wezwany składa wyjaśnienia, potwierdzając prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze składowaniem węgla kamiennego o różnych sortymentach, jego przeładunku z wagonów na  pojazdy ciężarowe  celu wywozu do klienta. Jednocześnie znacząco zaprzecza, że nie prowadzi sortowania węgla, a maszyna POWERSCREEN Chieftain 1400 z trzema podajnikami służy do przemieszczania pryzm węgla w celu uniknięcia samozapłonu, co jest sposobem zabezpieczenia przed pożarem.

cdn