poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Rewitalizacja gminy Góra – spotkanie drugie


31 marca odbyło się drugie spotkanie dotyczące rewitalizacji gminy Góra. Jego celem było wyznaczenie obszaru, wizji i celów rewitalizacji. Warsztaty prowadzili fachowcy z IPC we Wrocławiu.


Najpierw przypomniano diagnozę stanu gminy Góra z poprzedniego spotkania w podziale na trzy dziedziny. W sferze społecznej wskazano następujące wnioski: depopulacja, starzenie się społeczeństwa i niekorzystna zmiana struktury wieku, bardzo dużo osób korzystających z pomocy społecznej, wysokie bezrobocie i wysokie odsetek długotrwale bezrobotnych bez prawa do zasiłku. Cechami sfery gospodarcze była niska aktywność na polu rozwijania własnej działalności gospodarczej a w sferze technicznej - system zaopatrzenia w ciepło i jakość gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich.

Obszar rewitalizacji to teren ze szczególnym nasileniem negatywnych zjawisk, który ma istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego, nie może obejmować więcej niż 20% powierzchni gminy i nie może być zamieszkały przez więcej niż 30% mieszkańców gminy.

Następnie wskazano obszary o szczególnym nasileniu negatywnych zjawisk. Określono je przy mocy wybranych wskaźników, np. w sferze społecznej było ich dziesięć. Dla przykładu kilka: dynamika zmiana ludności ogółem 2014/2010, dynamika zmian ludności w wieku produkcyjnym 2014/2010, dynamika zmian ludności w wieku poprodukcyjnym 2014/2010, udział osób korzystających z pomocy społecznej do ogółu w 2014 r. W sferze gospodarczej tylko dwa: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na 100 osób w wieku produkcyjnym w 2015 r. i podmioty gospodarcze wpisane do rejestru REGON na 10 tys. mieszkańców w 2015 r.

Przedstawiono ranking dziewiętnastu sołectw i Góry, gdzie wyliczono największe nasilenie negatywnych zjawisk w sferach społecznej i gospodarczej. Na pierwszym miejscu znalazła się Kłoda Górowska, za nią Osetno Małe i Czernina Górna. W przypadku samej Góry na czele znalazła ul. Zamenhofa, a za nią plac Bolesława Chrobrego i ul. Żeromskiego. Nieoczekiwanie dla mnie na 16. pozycję trafiła ul. Dąbrówki. Mimo mojego pytania nie dowiedziałem się, dlaczego trafiła tak wysoko w tym negatywnym rankingu.

W dość anemicznej dyskusji wskazano obszar rewitalizacji: rynek i okolice w Górze i Czerninie oraz Czerninę Górną (ta ostatnia miejscowość to propozycja pani burmistrz), a w samej Górze jeszcze dodatkowo ulice Reymonta, Głogowska, część Wrocławska, Kościuszki, Korczaka i Piastów. W sumie wyszło 37% obszaru gminy, więc z części tych terenów trzeba zrezygnować, żeby się zmieścić w 30% powierzchni gminy.

Uczestników warsztatów podzielono na grupy. Przedstawiono nam wizję gminy zawartą w jej strategii: „Gmina Góra miejscem przyjaznym do życia i prowadzenia działalności gospodarczej dla mieszkańców i przedsiębiorców”. Musieliśmy wymyślić wizję rewitalizacji. Moja grupa nr 3 zaproponowała taką wizję: „Korzystne miejsce rozwoju na każdym etapie życia i pracy”; inna grupa przedstawiła wizję niemalże poetycką: „Rynek pachnie historią i kulturą”. Z wszystkich propozycji ma powstać jedna.


Kolejne spotkanie zaplanowano na 6 kwietnia. Uczestnicy dostali do odrobienia zadanie domowe – zaproponować konkretne przedsięwzięcia rewitalizacyjna. Te przedsięwzięcia będą mogły realizować różne podmioty – gmina, podmioty prywatne, organizacje pozarządowe.