niedziela, 24 kwietnia 2016

Węgiel na dawnym placu cukrowni Góra Śl. - cz. II


Obserwując  sposób ciągły działania firmy BM Kobylin, 3 marca 2015 r. w związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym skierowane zostaje zawiadomieni o przeprowadzeniu oględzin. Zawiadomienie mówi,  że w okresie od dnia 31 marca 2015 r. od godz. 10.00 przez okres co najmniej jednego tygodnia odbędą się oględziny terenu działek 216/6, 111/1, 111/2 położonych w Górze celem ustalenia, czy na terenie przedmiotowych działek BM Kobylin prowadzi działalność gospodarczą polegającą na segregowaniu węgla kamiennego. Po dostarczeniu zawiadomienia w dniu 7 kwietnia 2015 r. spółka BM Kobylin ponownie oświadcza, że na placu składowym w Górze nie prowadzi segregowania węgla, gdyż dostarczany jest on jako gotowe sorty oraz informuje, że nie może przekazać dokumentów magazynowych, z których można by było stwierdzić ilości składowanego opału (wg wydanego zaświadczenia, o które wystąpiła firma BM Kobylin, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla miasta Góra, można tam składować do 4 tys. ton), ponieważ węgiel jest własnością SUEK Polska, a BM Kobylin świadczy jedynie usługę przeładunku dla niniejszej firmy.

Zgodnie z zapisami wspomnianego wcześniej zawiadomienia komisja, w której skład weszli przedstawiciele Burmistrza Góry, przedstawiciele radnych Rady Miejskiej Góry oraz spółki BM Kobylin, dokonała w dniu 31 marca 2015 r. oraz 7 kwietnia 2015 r. oględzin terenu działek 216/6, 111/1 i 111/2, na których działalność gospodarczą prowadzi BM Kobylin. W protokole z dnia 7 kwietnia 2015 r. komisja stwierdza faktycznie gromadzenie węgla kamiennego o różnej frakcji, urządzenie POWERSCREEN Chieftain 1400 z trzema podajnikami oraz wymienne sita o różnej wielkości oczek. Ponadto załącznikami do protokołu jest dokumentacja zdjęciowa oraz filmowa, na podstawie której widać pracę wspomnianej maszyny, która zapełniona zmieszanym z różnych frakcji węglem, rozdziela (sortuje/segreguje) opał na trzy różne sortymenty. Przy jej pracy widać również pył węglowy. Przedstawiciele BM Kobylin, co też opisane jest w protokole z oględzin, składają oświadczenie o konieczności zamontowania zraszaczy wodnych (kurtyny wodne) w celu zmniejszenia pylenia oraz po raz kolejny twierdzą, że nie segregują węgla. Niniejszy protokół podpisali członkowie komisji nie wnosząc uwag.

W związku z brakiem działań w zakresie zamontowania zraszaczy wodnych (kurtyn wodnych) na urządzeniu POWERSCREEN Chieftain 1400 z trzema podajnikami Gmina Góra kieruje kolejne pismo do BM Kobylin, wskazując ustalenia zawarte w protokole z oględzin. Pomimo kilku próśb Gmina Góra nie otrzymuje odpowiedzi. Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2015 r. Burmistrz Góry wyznacza stronie postępowania administracyjnego tj. BM Kobylin siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w zakresie zebranego materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie.

W związku z powyższym wszczęte w dniu 15 stycznia 2015 r. postępowanie administracyjne m.in. na podstawie przeprowadzonych oględzin, zebranych materiałów (dokumentacja zdjęciowa i filmowa) kończy się wydaniem przez Burmistrza Góry w dniu 6 lipca 2015 r. decyzji administracyjnej nakazującej BM Kobylin wstrzymanie użytkowania terenu niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Góra poprzez wstrzymanie dalszego segregowania na frakcje węgla składowanego na nieruchomościach położonych w Górze o numerach 216/6, 111/1 i 111/2.

Wskazana decyzja została wydana w oparciu o art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który mówi, ze w przypadku zmiany zagospodarowania terenu, o której mowa w ust. 2, bez uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, wójt, burmistrz labo prezydent miasta może w drodze decyzji nakazać właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości: (1) wstrzymanie użytkowania terenu, wyznaczając termin, w którym należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, albo (2) przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania. Na niniejszą decyzję kancelaria radców prawnych Kamila Nawrocka & Michał Skup S.C., która występuje jako pełnomocnik BM Kobylin, w dniu 4 sierpnia 2015 r. za pośrednictwem Burmistrza Góry składa odwołanie od decyzji z dnia 6 lipca 2015 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy.

cdn