Jeszcze w ubiegłym roku radny Grzegorz
Al. Trojanek zaproponował, żeby przeznaczyć 300 zł na opiekę nad grobem Augusta
Herbsta. Środki te miały pochodzić z kwoty 1500 zł przeznaczonej w budżecie powiatu
na kulturę. Podczas posiedzenia komisji gospodarki, budżetu i pomocy społecznej
dyskutowano nad tą propozycją. Poparłem ten pomysł, ale wtedy mówiłem, że taką
opieką powinno być objętych więcej grobów na cmentarzu parafialnym. Niektóre z
tych osób, którymi winno się zaopiekować,
wymieniłem: Adam Pławiński – pierwszy lekarz, Janina Horbowska-Zaranek –
założycielka pierwszego przedszkola w Górze i zarazem na Dolnym Śląsku,
Walerian Krechowicz – pierwszy inspektor oświaty. Oczywiście nie jest to lista
zamknięta.
Dzięki opiece nad grobami można będzie
uniknąć losu grobu Edwarda Machniewicza, pierwszego dyrektora górowskiego
liceum. Zmarł w Lesznie i na jednym z tamtejszych cmentarzy został pochowany.
Był osobą samotną, nikt grobem się nie opiekował i został zlikwidowany.
Podczas posiedzenia komisji gospodarki, budżetu i pomocy społecznej skarbnik zauważył, że takie zadanie jak opieka nad grobem Herbsta nie leży w kompetencjach powiatu. Stanowiłoby naruszenie ustawy o finansach publicznych. Obecni na posiedzeniu radni z „dziewiątki Ireny Krzyszkiewicz” podchwycili to i w głosowaniu odrzucili propozycję radnego Grzegorza Al. Trojanka. Jako jedyny za nią głosowałem; pomysłodawca ze względu na pandemię był nieobecny. Podczas sesji budżetowej radny i wicestarosta Andrzej Rogala wypomniał mi, że wbrew prawu głosowałem za przeznaczeniem pieniędzy powiatowych na opiekę nad grobem Augusta Herbsta. Znając urzędników, na pewno znalazłby się legalny sposób na zdobycie pieniędzy na opiekę nad grobem Herbsta i innych osób, ale do tego trzeba dobrej woli, której zabrakło. Podobnie było z ufundowaniem tablicy, która miała uhonorować pierwszego starostę powiatu górowskiego – Augusta Herbsta.
Z nieoczekiwanej strony nadeszło rozwiązanie. Magdalena Mielczarek – dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w imieniu swojej szkolnej społeczności zobowiązała się opiekować grobami Augusta Herbsta, Aleksandra Zalewskiego – pierwszego burmistrza Góry, Adama Pławińskiego, Adolfa Kattan – pierwszego górowskiego geodety, Janiny Horbowskiej-Zaranek; od pewnego czasu opiekuje się grobem Władysławy Świętorzeckiej – przywódczyni jednej z organizacji niepodległościowej z lat 40. Grobem Herbsta zajmuje się Szkoła Podstawowa Nr 3 i tu będzie konieczne porozumienie. Warto wiedzieć, że Liceum Ogólnokształcące opiekuje się grobami nauczycielami i pracowników obsługi tej szkoły (ok. 40).
Za miejsce pod grobami A. Herbsta i Al. Zalewskiego nie płacono od 2001 r., za miejsce pod grobem A. Pławińskiego – od 2011 r. Magdalena Mielczarek uzyskała wsparcie ks. dziekana Henryka Wachowiaka. Zwolnił on z opłat cmentarnych te i inne groby, nad którymi zadeklarowała opiekę.