niedziela, 24 stycznia 2021

Szczepionkowy falstart

Od niedawna ruszczyła szczepienia, które mają nas uwolnić od koronawirusa. Od niedawna także można poznać dane na temat liczby osób zaszczepionych w poszczególnych powiatach.

                    

20 stycznia odnotowano, iż na terenie powiatu górowskiego było zaszczepione 82 osoby, dzień później – 88 i ta liczba utrzymała się do soboty; dane z niedzieli będą dostępne w poniedziałek. Zarejestrowano 6 szczepień dziennie -  21 i 22 stycznia lub w ogóle żadnych – 23 stycznia.

Jak wyglądamy na tle innych powiatów? Źle. Dla porównania na terenie powiatu wschowskiego zaszczepiono 473 osoby, w tym także mieszkańców naszego powiatu, np. pracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. W powiecie milickim zaszczepiono 505 osób. Więcej danych można zobaczyć na prezentowanej grafice.

Powiat górowski nie jest odosobniony na terenie Dolnego Śląska. W dwu powiatach jest jeszcze gorzej – w polkowickim i legnickim. Tam nie odnotowano żadnych osób zaszczepionych. W powiecie średzkim jest prawie tak samo jak w powiecie górowskim, bo zaszczepiono 89 osób.

Dostrzegam zbieżność – nie ma szpitala, nie ma szczepień lub jest ich mało. Nie wiem, czy powiat legnicki ma szpital, pewno nie, ale dwa pozostałe powiaty funkcjonują bez powiatowych szpitali. Polkowice są powiatem dopiero od 1999 r., więc pewno dlatego nie mają szpitala, a Środa Śląska straciła szpital w podobnych okolicznościach jak Góra -  po upadku Polskiego Centrum Zdrowia.

 

Szczepienie w tej notatce są odnoszone do powiatu/województwa według adresu placówki, która je wykonała.

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19