niedziela, 31 stycznia 2021

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i górowski szpital

Poczynając od roku 1994 r. fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspierała górowski szpital. W tym roku przekazała dla Zespołu Opieki Zdrowotnej inkubator podstawowy. W latach następnych obdarowała sprzętem medycznym pogotowie ratunkowe i Samodzielny Publiczny Zespól Opieki Zdrowotnej. W 2009 r. urządzenie  do screeningowego badania słuchu OTOREAD był ostatnim darem.

Każda umowa darowizny zawierała zastrzeżenie, „aby bez zgody Fundacji przedmiot darowizny nie został przekazany w jakiejkolwiek formie osobie trzeciej (np. innemu szpitalowi).”

 


Mimo upływu wielu lat od sprzedaży górowskiego szpitala wiele niejasności tej transakcji  nie zostało wyjaśnione. W związku z tym – na prośbę wyborcy – poprosiłem za pośrednictwem przewodniczącego Rady Powiatu panią starostę o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań związanych z tym, iż szpital otrzymał w darze od Fundacji Wielkiej Orkiestry Pomocy Społecznej sprzęt. 

1)     Czy przed sprzedażą udziałów Polskiemu Centrum Zdrowia S.A. w Powiatowym Centrum Opieki Zdrowotnej poinformowano o tym Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

2)     Czy Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyraziła pisemną  zgodę na to, żeby ich sprzęt zmienił właściciela? Jeśli tak, proszę o udostępnienie tej zgody?

3)     Czy sprzęt przekazany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był użytkowany przez nowego właściciela, czyli Polskie Centrum Zdrowia S.A. ewentualnie Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska?

4)     Co się stało z tym sprzętem? Czy dysponuje nim syndyk masy upadłościowej spółki PCZ Góra Śląska? Jeśli tak, czy został wystawiony na sprzedaż wraz z budynkiem przy ul. Hirszfelda? 

W odpowiedzi na część moich pytań poinformowano mnie, iż w 2011 r. to spółka Powiatowe Centrum Ochrony Zdrowia poprzez osoby zarządzające decydowało o wykorzystaniu sprzętu i powiat nie posiada informacji, w jaki sposób to zarządzanie sprzętem przebiegało.

Najciekawsze jest to, o czym w odpowiedzi na moja interpelację nie napisano. Jedynym właścicielem spółki Powiatowe Centrum Ochrony Zdrowia był powiat i  o losie szpitala, jego sprzęcie i zatrudnionych ludziach decydował powiat. Wówczas na jego czele stał starosta Piotr Wołowicz. Wcześniej cytowany punkt porozumienia o nieprzekazywaniu przedmiotu darowizny bez zgody Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie został zrealizowany. Obarczanie winą bliżej nie określonych zarządzających jest co najmniej nadużyciem.

Dalej w odpowiedzi na moją interpelację napisano, że z komunikatów Fundacji jasno wynika, że sprzęt przekazany przez Fundację WOŚP poszczególnym szpitalom nie należy do Fundacji. Po podpisaniu umowy staje się on własnością szpitali z zastrzeżeniem klauzuli w umowie darowizny, która mówi m.in. o tym, że Fundacja ma prawo kontrolowania obdarowanego, które polega na sprawdzaniu prawidłowości wykorzystania każdego z aparatów. A o tym, że sprzęt nie może być przekazany osobom trzecim bez zgody Fundacji, już nie napisano.

Nie wiadomo co się stało z sprzętem od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po sprzedaży szpitala. Próbowała to wyjaśnić w 2016 r. radny Grzegorz Al. Trojanek, ale Polski Holding Medyczny nie odpowiedział na pismo starosty.

Wygląda, że ówczesny właściciel szpital ( a dokładnie Powiatowego Centrum Ochrony Zdrowia) nie dopełnił warunków umowy z Fundacją Wielkiej Orkiestry Pomocy Świątecznej.