środa, 30 czerwca 2021

Raport po raz trzeci

W tym roku po raz trzeci gminy i powiaty miały obowiązek przygotować raporty o stanie gminy lub powiatu.  Na sesję Rady Powiatu 22 czerwca zaplanowano debatę nad „Raportem o stanie powiatu górowskiego za rok 2020”. Była bardzo ułomna, bo w zasadzie tylko ja zabrałem głos, żadnej odpowiedzi na moje wystąpienie się nie doczekałem.



Na raport składają się następujące rozdziały: wprowadzenie – ogólna charakterystyka powiatu; rada i zarząd powiatu górowskiego; informacje o stanie finansów powiatu; zadanie geodezyjne; mienie powiatu i skarbu państwa; rejestracja pojazdów i infrastruktura drogowa; bezpieczeństwo i obronność; ochrona środowiska; administracja architektoniczno-budowlana; aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych; pomoc społeczna; edukacja; kultura fizyczna i turystyka; ochrona praw konsumenckich; zamówienia publiczne; nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, pomoc prawna i edukacja prawna; promocja i współpraca z organizacjami pozarządowymi; administracja i zarządzanie.

W porównaniu do raportu ubiegłorocznego pojawiło się kilka elementów, które podnoszą jakość tego opracowania. Bardzo pomocny jest rozbudowany spis treści, który ułatwia odnalezienie potrzebnej informacji w raporcie liczącym 211 stron. To, co wcześniej przedstawiłem, to tylko główne punkty, faktycznie ich jest znacznie więcej. Opis funkcjonowanie szkół był opracowany wg tego samego schematu, który pozwala na porównanie działalności tych placówek. Na szczęście tak i jak w ubiegłym roku bardzo oszczędnie zilustrowano tekst tabelami z danymi. Powróciły dane na temat struktury ludności. Kilka lat temu zwrócono uwagę, że w powiecie rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym, co może negatywnie oddziaływać na rozwój powiatu i poszczególnych gmin.

Generalnie raport pod względem edytorskim został opracowany niechlujnie. Miejscami autor lub autorzy posługiwali się osobliwą polszczyzną. Aby nie być gołosłowny przytoczę jeden przykład: „organizowano usytuowanie przy hali »Arkadia« punktu Drive Thru oraz jego uruchomienie” (s. 66). W tekście odwołuje się do załączników nr 1 i nr 2, których nie ma (s. 58 i 59).

W poprzednim raporcie stwierdzono, że jedynym przewoźnikiem na terenie powiatu górowskiego jest spółdzielnia Milla z Leszna. Wówczas nie zauważono, że funkcjonuje jeszcze jedna taka firma – Karmar z Głogowa. W tegorocznym raporcie nadal nie zauważono Karmaru.

W ubiegłorocznym raporcie zamieszczono rozdział „Promocja i ochrona zdrowia”. W tegorocznym go zabrakło, mimo że zapewnienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej ustawodawca nałożył na jednostki samorządu terytorialnego, a więc wydawałoby się, że informacja o tym powinna się znaleźć a tym opracowaniu. Nawet zabrakło tak prostej informacji jak wykaz podmiotów medycznych funkcjonujących na terenie powiatu, na co zwrócił uwagę radny G. Al. Trojanek.  W 2020 r. podobno powiat starał się o utworzenie szpitala tymczasowego; podobno, bo jak widać, raczej chodziło o wywołanie szumu medialnego, a nie faktyczne rozwiązanie problemu. Inaczej by tym się by pochwalono.

Rok temu był zamieszczony rozdział „Porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli”, w tym roku też, tyle zabrakło informacji o działalności straży pożarnej i policji. Na tę sama sesję, na której rozpatrywano raport, radni otrzymali sprawozdania tych dwu jednostek, więc nie powinno być problemem przenieść stosowne informacje.

Funkcjonowanie starostwa w czasie pandemii opisano wyjątkowo oszczędnie, ale za to dokonano odkrycia, że powiat podjął działania  dotyczące przeciwdziałaniu i zwalczaniu zakażenia covid-19 już w lutym 2020 r. (s. 65). Wg mediów koronawirus wywołujący covid-19 pojawił się w marcu 2020 r. Jak widać, nim wybuchła w Polsce w pandemia, powiat górowski zaczął ją zwalczać. Za to powiatowe jednostki organizacyjne bardzo dokładnie poinformowały, jak pracowały w 2020 r. w warunkach pandemii.

Mimo opisanych przeze mnie braków „Raport o stanie powiatu górowskiego za rok 2020” jest cennym źródłem informacji, które warto wszystkim polecić do przeczytania. Radni otrzymali go w wersji papierowej, ale jest również dostępny w wersji cyfrowej w Biuletynie Informacji Publicznej. A zdarzyło mi się to czynić z poprzednimi, zachęciłem do lektury parę osób odwiedzających Bibliotekę Pedagogiczną.