niedziela, 1 września 2019

Związkowiec, radny, przyjaciel dzieci


Ryszard Górski urodził się 27 sierpnia 1952 i niespodziewanie zmarł 29 sierpnia 2019 r.  Nie będę o nim pisał jako mężu, ojcu (4 dzieci), dziadku (10 wnucząt) i pradziadku (1 prawnuk), to zadanie nie należy do mnie, ale o nim - jako osobie publicznej i jego działalności na tej niwie.


Swą publiczną działalność rozpoczął w związku zawodowym. W styczniu 1981 r. w PGR Naratów, gdzie wówczas pracował, został członkiem komitetu założycielskiego „Solidarności”. Zarejestrowali się jako jedyna komisja w Lesznie, pozostałe z terenu byłego powiatu górowskiego – we Wrocławiu. Pełnił funkcję przewodniczącego. Komisja ta reaktywowała swą działalność 17 kwietnia 1989 r. i w tym dniu zarejestrowała się w Zarządzie Regionu „Solidarność” w Lesznie. Wybory jej władz odbyły się 24 sierpnia 1989 r. Ponownie objął stanowisko przewodniczącego.

W tym czasie funkcjonowała Tymczasowa Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna „Solidarność” skupiająca górowskie komisje. Ryszard Górski był jej członkiem.  Wybory jej władz odbyły się 12 stycznia 1990 r. Do walki o stanowisko przewodniczącego stanął Ryszard Górski. Przegrał uzyskując 17 głosów, jego zwycięski konkurent – 33. Wszedł za to w skład prezydium.  Później powierzono mu funkcję wiceprzewodniczącego.

Na początku 1992 r. w łonie górowskiej „Solidarności” wyłoniła się opozycja wobec „solidarnościowego” burmistrza Tadeusza Tutkalika. Na jej czele stanął Ryszard Górski. Część komisji zakładowych  mających pretensje do T. Tutkalika wydało oświadczenie  skierowane do rady i przewodniczącego rady, w którym domagała się odwołania burmistrza. Jednak nie udało się go odwołać. Podobnie ze względu na uchybienia formalne nie udało się przeprowadzenie referendum nad odwołaniem Rady Miejskiej .

W 1994 r. zdecydował się kandydować do Rady Miejskiej Góry. Myślał, że znajdzie się na liście Unii Demokratycznej, ale ona go nie chciała, więc sam stworzył swój własny komitet wyborczy o nazwie „Komitet Wyborczy Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie”. Jego bazę stanowiło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, zorganizowane rok wcześniej.

Kandydaci deklarowali apolityczność: apolityczności: „Jesteśmy mieszkańcami Góry nie związanymi z żadną orientacją polityczną ani partią.” Za swój sukces uznawali powstanie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych. Narzekali na niedole polskiej rodziny (podwyżki, niskie zarobki, brak czasu na wychowanie dzieci i młodzieży). Program kończył się wezwaniem: „Jeśli zabraknie silnych polskich rodzin - nie będzie polskiego narodu”.

Wówczas obowiązywała ordynacja większościowa. Na 322 oddane głosy uzyskał poparcie od 92 osób. Jego główny konkurent zdobył 87 głosów.

W kolejnych wyborach samorządowych w 1998 r. znowu utworzył swój komitet wyborczy. Kandydaci deklarowali tak jak cztery lata wcześniej: „Jesteśmy mieszkańcami Góry Śląskiej nie związani z żadną orientacją polityczną ani partią” oraz „Ciągle przybywa w Polsce rodzin ubożejących. Organizacje polityczne nie potrafią rozwiązać tego problemu. Biedną rodziną interesują się jedynie fundacje i towarzystwa takie jak na przykład Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.” Dlatego oświadczyli, iż tworzą własny komitet wyborczy o nazwie „Komitet Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie”.

Startował w okręgu wyborczym nr 1 do Rady Miejskiej Góry i zdobył ponownie mandat radnego. Wówczas wybory odbywały się na podstawie proporcjonalnej ordynacji wyborczej. Jego kandydatura zdominowała listę, która uzyskała 330 głosów, z czego R. Górski aż 218. Wynik lepszy niż cztery lata wcześniej. Żaden inny kandydat z innych komitetów nie poszczycił się tak dobrym wynikiem.

W 2002 r. ponownie kandydował do Rady Miejskiej Góry, ale nie z własnego komitetu wyborczego, ale z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy. Osiągnął znowu bardzo dobry wynik i uzyskał mandat radnego. Na listę padło 648 głosów, na niego – 222. Z listy do rady dostały się dwie osoby, ta druga miała poparcie 121 osób.

Po kilkuletniej przerwie – wtedy startował do Rady Miejskiej jego syn - w 2018 r. kandydował do rady z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale nie uzyskał wystarczającego poparcia, żeby otrzymać mandat radnego. Podczas głosowania doszło do nieprawidłowości i sąd nakazał ponowne przeliczenie głosów, ale wynik się nie zmienił.

Z inicjatywy Ryszarda Górskiego powstało 9 października 1993 r. koło środowiskowe Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Został jego przewodniczącym. Ta organizacja funkcjonowała w latach od 1958 do prawdopodobnie 1989 r. Jej pierwszym przewodniczącym był Klemens Gołębski, burmistrz Góry w latach 40. ubiegłego wieku, ostatnim Wanda Takuśki – szefowa górowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Od 2012 r. stał na czele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Spełniamy Marzenia”. R. Górski na rzecz dzieci i młodzieży działał wcześniej w szeregach harcerstwa - pełnił funkcję instruktora.

W listopadzie 1993 r. powstało Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym. W skład pierwszego zarządu wchodził Ryszard Górski. Stowarzyszenie wystąpiło z inicjatywą utworzenia ośrodka rehabilitacji dla dzieci z porażeniem mózgowym i upośledzeniem narządów ruchu. Jednym z najaktywniejszych zwolenników i popularyzatorów tej idei był Ryszard Górski. Ośrodek powołano go do życia uchwałą Rady Miejskiej Góry 28 grudnia 1994 r. Początkowo funkcjonował w Jastrzębiej, obecnie w Górze.

Umiał wiele osób i instytucji zachęcić do działania na rzecz dzieci i młodzieży, które miały charakter pomocy materialnej i stanowiły różne formy zagospodarowaniu czasu wolnego. Dorobek TPD jest wyjątkowo bogaty: akcja „Stop! Dziecko na drodze”, akcja „Bezpieczna droga dziecka do przedszkola”, rajdy „Szlakiem kościołów Ziemi Górowskiej”, Rajdy Niepodległości Polski, rajdy edukacyjne „Szlakiem Dziczka”, osiedlowe turnieje piłki nożnej dla dzieci, turnieje wiedzy o bezpieczeństwie drogowym dla uczniów klas I-III, świąteczna Parada Świętych Mikołajów, gwiazdka noworoczna dla dzieci, pomoc dzieciom idącym do szkoły, dożywianie dzieci w szkołach i przedszkolach, sprzątanie świata, festyny sportowo-rekreacyjne dla dzieci, Rajd 100-lecia odzyskania Niepodległości, wypoczynek zimowy, kolonie letnie, wycieczki. Zainicjował i organizował bieg przedszkolaków podczas Biegu Niepodległości. Od 2007 r. pełnił funkcję Powiatowego Rzecznika Praw Dziecka. Powołał go na to stanowisko Zarząd Główny TPD na wniosek Zarządu Wojewódzkiego TPD we Wrocławiu.

Fot. Adrian Grochowiak

Rada Miejski pozytywnie oceniła jego działalność publiczną i dwukrotnie uhonorowała go tytułem „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej” (w 1996 i 1997 r.). Marszałek województwa dolnośląskiego uhonorował go tytułem „Najlepszego wolontariusza z Dolnego Śląska” za pracę społeczną w 2004 r. W 2009 r. wyróżniono go złotą odznaką „Zasłużony działacz TPD”. To tylko niewielka część nagród, bo nie sposób wszystkich wymienić.

Zabraknie barwnej postaci, z którą można było się zgadzać lub nie, ale trzeba docenić to, co robił. Miejmy nadzieję, że jego działania podejmą inne osoby, którym jest bliskie dobro dzieci i młodzieży, i będą kontynuować jego dzieło.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 3 września 2019 r. o godz. 15.00 na cmentarzu komunalnym w Górze, wcześniej różaniec.