czwartek, 4 lutego 2016

Czkawka po strażnicy - cz. II


2. Kto z ramienia Inwestora (Powiatu Górowskiego) był odpowiedzialny za przygotowanie do realizacji przedmiotową inwestycję; czy wykonano między innymi wytyczne do zaprojektowania tej inwestycji z określeniem jej funkcji i co najmniej zakresu niezbędnej dokumentacji budowlanej (projekt budowlany + kosztorys inwestorski, projekt wykonawczy).

Z ramienia inwestora odpowiedzialnym za przygotowanie inwestycji do realizacji był Wicestarosta oraz podległy mu Wydział Budownictwa, Architektury i Planowania Przestrzennego. Pracownicy Wydziału we współpracy z Komendą Powiatową PSP w Górze przygotowali wytyczne oraz program funkcjonalno-użytkowy obiektu. Jednym z elementów postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie projektu była specyfikacja istotnych warunków zamówienia, która określała zakres niezbędnej dokumentacji. Tak więc w siwz określono wymagania, jakie wykonawca musiał spełnić.

3. Jaka była forma wyłonienia wykonawcy projektu budowlanego, przetarg publiczny czy inna forma i jaki był termin przekazania tego opracowania.

Wykonawcę projektu wyłoniono w drodze przetargu nieograniczonego, co wynikało z ustawy Prawo zamówień publicznych.

4. Kto był wykonawca dokumentacji: projekt budowlany i jakie były główne punkty zwartej umowy o prace projektowe; wartość umowna, termin wykonania, czy w ramach tej umowy miał być świadczony nadzór autorski nad realizacją tej inwestycji, jaki były warunki odbioru wykonanej dokumentacji czy dokumentacja miała być zatwierdzona wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę staraniem i na koszt projektanta, czy uzgodniona była inna forma np. odbiór przez umocowanego pracownika Inwestora, proszę o podanie nazwiska osoby odpowiedzialnej za odbiór i sprawdzenie pod względem kompletności z zamówieniem, czy opracowanie w swej treści posiadało m.in. oświadczenie o kompletności wykonania dokumentacji z punktu widzenia celu, któremu miało służyć tj. realizacji inwestycji.

W wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyłoniono wykonawcę projektu, którym była Pracownia Projektowo-Kosztorysowa Nadzór i Usługi Ogólnobudowlane z Gliwic. Wartość zamówienia opiewała na kwotę 134 200 zł. Termin wykonania projektu określono na 70 dni od daty podpisania umowy. Zgodnie z zapisami siwz dokumentacja projektowa powinna zawierać:
a)      Projekty budowlano-wykonawcze – 6 egz. (w tym 4 egz. Z oryginalnymi uzgodnieniami);
b)      Kosztorys inwestorskie – 2 egz.;
c)      Przedmiary robót – 4 egz.;
d)      Szczegółowe specyfikacje techniczne wykonania i odbioru  robót – 4 egz.;
e)      Inne wymagane uzgodnienia, ekspertyzy i oświadczenia niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.
Projektant we własnym zakresie, własnym kosztem i staraniem pozyska wszystkie potrzebne materiały, badania i uzgodnienia do wykonania dokumentacji projektowej m.in.:
1.       Aktualne mapy do celów projektowych w skali 1:500;
2.       Wszelkie uzgodnienia branżowe;
3.       Wypisy z ewidencji gruntów, badania np. gruntowo-wodne, ekspertyzy.
Przekazanie dokumentacji nastąpiło w siedzibie Starostwa Powiatowego w Górze. Odbioru jej dokonywał Wicestarosta orz pracownicy Wydziału Budownictwa, Architektury i Planowania Przestrzennego. Projektant nie był zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę z tej przyczyny, że na dzień opracowania dokumentacji inwestor – czyli Powiat Górowski – nie dysponował jeszcze prawem do nieruchomości, na której ta inwestycja miała powstać. Zgodnie z art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, autor projektu złożył oświadczenie o opracowaniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

5. Kto ostatecznie wydał pozwolenie na budowę i zatwierdził dokumentację budowlaną? Czy to prawda, że Starosta Górowski wydał pozwolenia dla Powiatu Górowskiego? Jeżeli tak, to proszę tę odpowiedź na moją interpelację uzupełnić opinią służb prawnych obsługujących Starostwo, czy to jest prawnie dopuszczalne?

Pozwolenie na budowę wydał Starosta Górowski. Zgodnie z art. 25 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego organ administracji publicznej (w tym przypadku Starosta Górowski) podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy dotyczącej interesów majątkowych: jego kierownika lub osób pozostających z tym kierownikiem w stosunkach określonych w art. 24 §1 pkt 2 i 3 (pkt 2 – swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia, pkt 3 – osoby związanej z nim tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli). Ponieważ nie zachodziły żadne z wyżej wymienionych przesłanek Starosta Górowski mógł udzielić pozwolenia na budowę Strażnicy.

Ciąg dalszy nastąpi.