niedziela, 14 lutego 2016

Spotkanie z Grzegorzem Kiarszysem


Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego ukazała się książka „Trzy światy średniowiecza”, której celem jest – jak napisał autor we wstępie - „przedstawienie kulturotwórczej roli reliktów wczesnośredniowiecznych grodów pierścieniowych i późnośredniowiecznych warownych siedzib rycerskich z obszaru powiatu górowskiego”. Publikacja jest ilustrowana zdjęciami i obrazami wrocławskiego artysty Dariusza Bufnala; ma wręcz charakter albumowy.


Autor książki – Grzegorz Kiarszys – po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Górze (historii uczył go Benedykt Stryganek) studiował w latach 1999-2004 archeologię w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Obronił pracę magisterską „Społeczne konstruowanie i organizacja przestrzeni we wczesnym średniowieczu na przykładzie mikroregionu Krzywiń”. Od 2004 r. podjął studia doktoranckie na UAM. W 2010 r. obronił pracę „Kulturowy charakter czasu i przestrzeni. Analiza średniowiecznego i wczesnorenesansowego elitarnego budownictwa mieszkalnego i obronnego w Irlandii”. Od października 2011 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.


Był zatrudniony w 2005 r. jako specjalista do spraw archeologii i ochrony dziedzictwa kulturowego w polskiej strefie odpowiedzialności w Iraku. Uczestniczył w wykopaliskach archeologicznych w Irlandii i w Polsce (na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej) oraz przy badaniach archeologicznych wyprzedzających budowę metra w Kopenhadze.

Zajmował się realizacją projektu „Osady obronne w krajobrazie kulturowym powiatu górowskiego”, który został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe”. W swoich badaniach wykorzystywał metody nieinwazyjne, źródła kartograficzne i historyczne oraz archiwalną dokumentację pochodzącą z badań archeologicznych.


12 lutego Grzegorzy Kiarszys spotkał się w Bibliotece Miejskiej w Górze z czytelnikami swojej książki „Trzy światy średniowiecza”. Organizatorką spotkania była dyrektora biblioteki Danuta Biernacka, jego koleżanka z ławy szkolnej. Przedstawił on w dużym skrócie zawartość swej książki.

W publikacji tej uporządkował historię średniowiecznych warowni z powiatu górowskiego wg trzech etapów odpowiadającym trzem ówczesnym systemom społeczno-politycznym: okres plemienny, czas państwa piastowskiego i późne średniowiecze.

We wczesnym średniowieczu na naszym terenie bytowali Dziadoszanie. Z tego okresu zachowały się pozostałości pięciu grodów: Bartodzieje, Chróścina, Kruszyniec, Lipowiec i Lubiel. Dwa – w Niechlowie i w Osetnie Małym – w nieznanych okolicznościach już w czasach nowożytnych zostały zniszczone. Były to centra osadnicze a teren podgrodzia jako miejsce wieców, pełniły też ważną rolę w ówczesnej gospodarce jako miejsce miejsca targowe.

Wraz z wejściem Śląska w obręb monarchii piastowskiej (koniec X w.) i z nastaniem władzy książęcej wszystkie grody plemienne porzucono. Grody w Chróścinie, Lipowcu i Kruszyńcu uległy spaleniu, z braku informacji nie wiemy co się stało z w Bartodziejach i Lipowcu. Nigdy ich nie odbudowano. Wówczas na terenie Śląska istniały grody państwowe, jednym z nich był Sądowel.

Pod koniec XIII w. zaczęły tracić znacznie grody książęce, w tym Sądowel. Feudalizacja społeczeństwa i przenoszenia zachodnich wzorów kulturowych przez obce rycerstwo upowszechniło powstawanie warownych rezydencji mieszkalnych noszących nazwę gródków stożkowych, grodzisk lub dworzysk. Jest stożkowy nasyp ziemny obwiedziony fosą z wieżą mieszkalną. G. Kiarszys odnotowuje istnienie takich budowli w następujących miejscowościach: Bełcz Mały (dwa), Chróścina, Łagiszyn, Ostrawa, Polanowiec, Ryczeń (własność książęca), Sądowel (prawdopodobnie własność książęca), Wierzowice Wielkie i Żuchlów. Większość tych siedzib rycerskich zniszczono, głównie w wyników pożarów. Wiemy jedynie, że na pewno w 1480 r. książę Jan Szalony spalił gródek w Żuchlowie.


Swe wystąpienie G. Kiarszys dopełnił informacjami o średniowiecznych formach myślenia magicznego. Książka w sposób wyczerpujący omawia wszystkie przez niego poruszone zagadnienia oraz skrótowo przedstawia nieinwazyjne badania archeologiczne. Niekoniecznie trzeba kopać w ziemi, można np. z samolotu skanować laserowo teren powiatu górowskiego, a potem napisać książkę „Trzy światy średniowiecza”.


Dzięki autorowi, który nieodpłatnie ją przekazał, jest dostępne w bibliotekach powiatu górowskiego. Wg mnie stanowi fascynującą lekturę. Przeczytałem ją w dwa wieczory. Każda osoba zainteresowana przeszłością powiatu górowskiego powinna ją przeczytać a nawet wzbogacić swą regionalną biblioteczkę.


Na zakończenie wystąpienia Grzegorza Kiarszysa sekretarz gminy Góra Tadeusz Otto w imieniu pani burmistrz Ireny Krzyszkiewicz podziękował za spotkanie i wręczył drobny pamiątkowy upominek. Po nim kwiatami podziękowała Danuta Biernacka, dyrektorka Biblioteki Miejskiej.


Padło kilka pytań i G. Kiarszys złożył wiele autografów. Spytałem się, czy jeszcze będzie się zajmował przeszłością powiatu górowskiego. Na razie nie, ale przyszłości powróci do tego tematu. Czekamy!